65-lecie uzyskania praw miejskich

65-lecie uzyskania praw miejskich

W dniach 14 i 15 września miasto Pionki obchodziło swój jubileusz. Z tej okazji mieszkańcy hucznie obchodzili nadanie praw miejskich. Największym zainteresowaniem cieszył się koncert zespołu Szymon Wydra & Carpe Diem.

W sobotę, 14 września w Centrum Aktywności Lokalnej mieszkańcy mogli posłuchać interesujących prelekcji. Burmistrz Robert Kowalczyk przybliżył historyczny rys naszej miejscowości, a dr Sebastian Piątkowski opowiedział o rozwoju naszego miasta na przestrzeli lat i na chwilę przeniósł zebranych na sali do czasów, kiedy Pionki rosły w siłę i potęgę. Nie zabrakło również filmu, przygotowanego specjalnie na tę uroczystość w którym przedstawiono historię osady Zagożdżon, czas II wojny światowej, moment nadania praw miejskich oraz dalszy rozwój miasta Pionki.

Bezpośrednio po lekcji historii, odbył się występ Piotra Goljata wraz z zespołem, który w sposób liryczny przeniósł zebranych do mniej oficjalnej części. W kawiarni budynku na wszystkich czekał tort i symboliczna lampka szampana. Pierwsze kawałki ogromnego tortu kroili wspólnie burmistrz miasta i przewodniczący rady.

Drugiego dnia odbył się festyn na Ogródku Jordanowskim. Każdy znalazł coś dla siebie. Wśród licznie rozstawionych namiotów mogliśmy odnaleźć: Centrum Aktywności Lokalnej, gdzie dzieci mogły własnoręcznie wytworzyć wesołe gniotki, Miejski Ośrodek Kultury, to malowanie twarzy, Miejska Biblioteka Publiczna zachęcała do wkroczenia w cudowny świat literatury, Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej częstowało miodem, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, to oczywiście nasza flora i fauna oraz bardzo ciekawe eksponaty.

Radni miejscy w towarzystwie przedstawicieli instytucji miejskich oraz organizacji zachęcali mieszkańców do wsparcia różnego rodzaju akcji na rzecz miasta i jego mieszkańców.

65-lecie uzyskania praw miejskich

Nie zabrakło również namiotu Szlachetnej Paczki w którym zachęcano do pomocy potrzebującym oraz zgłaszania rodzin, które tej pomocy potrzebują.

65-lecie uzyskania praw miejskich

Spółka miejska ekoPionki przede wszystkim zachęcała do odwiedzenia przytuliska oraz adopcji psów, a w namiocie PWKC można było porozmawiać o nowoczesnej oczyszczalni ścieków oraz dowiedzieć się jak nie marnować wody. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czuwała nad bezalkoholową zabawą i zachęcała do skorzystania z fachowej porady. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem licznie bawiących się mieszkańców, ale także przeprowadzili akcję znakowania rowerów. Warsztaty Terapii Zajęciowej zorganizowały loterię fantową, w której główną nagrodą była drukarka laserowa.

65-lecie uzyskania praw miejskich

Oprócz namiotów tematycznych były również takie, które oferowały smaczne przekąski oraz mnóstwo gadżetów. Dmuchane zjeżdżalnie zachęcały do wspólnej zabawy, a nad głowami dzieci fruwały niezliczone ilości baniek. Najmłodsi chętnie odwiedzali również punkt Stowarzyszenia Motocyklowego Pionki, by podziwiać jednoślady i porozmawiać o pasji do motorów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także polowa harcówka, gdzie na odwiedzających czekały liczne atrakcje.

65-lecie uzyskania praw miejskich

Festyn rozpoczął się chwilę po godzinie 15-tej i przyciągnął mieszkańców z całego miasta. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół Inny Wymiar, który w swoim repertuarze ma nie tylko przeboje polskie. Zaraz po nich animatorki Tęczowe Serca zabrały najmłodszych do wspólnej zabawy przed sceną. Były też pokazy cyrkowe Agencji Artystycznej Tramp połączone z nauką cyrkowych sztuczek.

65-lecie uzyskania praw miejskich

Piosenki rockowego zespołu Lustro śpiewali niemal wszyscy, a może nawet wszyscy ponieważ nie zabrakło utworów z płyty Gloria Victis, czyli pieśni partyzanckich i patriotycznych, ale w odmiennej aranżacji, typowej dla muzyki rockowej. W języku hiszpańskim dla mieszkańców zaśpiewała Ola Kowalczyk.

65-lecie uzyskania praw miejskich

Na sam koniec na scenie Ogródka Jordanowskiego gwiazda wieczoru, czyli Szymon Wydra&Carpie Diem. Przed sceną tłumy mieszkańców miasta i okolic, którzy śpiewali każdy utwór zespołu. Zabawa nie miała końca, a zespół bisował kilka razy, by przed godziną 22 opuścić scenę i już bez dźwięków znanych przebojów porozmawiać z fanami, zrobić pamiątkowe zdjęcia i rozdać mnóstwo autografów.

65-lecie uzyskania praw miejskich

I choć Pionki uzyskały prawa miejskie 13 listopada 1954 r. warto było zorganizować obchody nie czekając na kalendarz. Wciąż jeszcze słoneczna pogoda zachęcała do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.

Organizatorami obchodów byli: Miasto Pionki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Centrum Aktywności Lokalnej oraz Miejski Ośrodek Kultury, a partnerami: WTZ, PKWC, ekoPionki, QFG, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, MOPS i Ochotnicza Straż Pożarna.

Przeczytaj również

Komentarze