Apel o otwarcie dworca kolejowego

Apel o otwarcie dworca kolejowego

Oba pionkowskie dworce kolejowe miały przejść remonty, a tymczasem obydwa zamknięte są dla pasażerów. Nie działają również kasy, a więc bilet kupić można tylko u kierownika pociągu.

Od jakiegoś czasu zamknięty został budynek dworca Pionki Zachodnie. Choć w wykazie stacji pasażerskich oraz określenia dostępności obiektów opublikowanym na stronie PKP S.A. dworzec Pionki Główne wpisany jest jako obiekt czynny całodobowo, a dworzec Pionki Zach. czynny od 5:00 do 19:00, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

W tej sprawie interwencję podniósł radny Włodzimierz Szałabaj, który zwrócił się do PKP S.A. z apelem w imieniu mieszkańców Gminy Miasto Pionki i Gminy Pionki, turystów i gości Miasta Pionki o ponowne otwarcie dworca PKP dla podróżnych na stacji Pionki Zachodnie. Zamknięcie dworca rodzi u podróżujących duże problemy związane z zakupem usługi świadczonej przez PKP S.A.

Podróżni, oczekujący na połączenie PKP S.A. szczególnie w okresie jesienno-zimowym narażeni są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – mówi Włodzimierz Szałabaj. – Ziemia Pionkowska to unikalne walory krajobrazowe Puszczy Kozienickiej, a rozwijający się przemysł zbrojeniowy ma istotne i strategiczne znaczenie gospodarcze dla regionu i Państwa Polskiego. W odniesieniu do wyłączeniu dworca z życia miasta, to decyzja z gruntu zła, przynosząca w perspektywie czasu straty wizerunkowe nie tylko dla PKP S.A. ale także straty dla samorządów lokalnych, Gminy Miasto Pionki i Gminy Pionki, przedsiębiorstw, turystów i młodzieży dojeżdżającej do szkół czy pracy.

W połowie 2017 roku Polskie Koleje Państwowe S.A ogłosiły plan modernizacji dworców kolejowych. Na liście znalazły się również pionkowskie dworce znajdujące się w ciągu linii kolejowe nr 26. Zakładano, że dwa nasze dworce kolejowe Pionki Zachodnie PKP i Pionki Główne PKP zostaną zmodernizowane do końca 2020 r. Jednak już na samym początku pojawiły się problemy - w przypadku dworca Pionki Główne PKP obiekt został wpisany do rejestru zabytków i tym samym wydłużył się proces projektowania, a w przypadku dworca Pionki Zachodnie PKP przedłużały się uzgodnienia dotyczące szczegółowych uzgodnień projektu wykonawczego.

Radny Włodzimierz Szałabaj postanowił zainterweniować w tej sprawie również u posła Ziemi Radomskiej Konrada Frysztaka:

„Jako Radny Rady Miasta Pionki z niepokojem obserwują działania Zarządu PKP S.A. w Warszawie w sprawie zamknięcia Dworca PKP Pionki Zachodnie. Dworzec jest zamknięty, nie wiadomo z jakiego powodu i kiedy ponownie będzie funkcjonował w przestrzeni komunikacyjnej naszego miasta.

Mieszkańcy i turyści czekają na pociągi pod gołym niebem. Nie wyobrażają sobie stania na peronach zimą. Kolej dworzec zamknęła, to żadna przyjemność stać na peronie, gdy pada deszcz i jest zimno. Cierpią wyłącznie pasażerowie: seniorzy, osoby dorosłe, młodzież i dzieci.

Do niekorzystnych warunków atmosferycznych ludzie zdążą się już przyzwyczaić, w związku z czym to, że stoją zmarznięci przy zamkniętym budynku dworca, czekając na spóźniający się pociąg będzie dla nich kolejną „normalną” rzeczą w tym coraz bardziej „chorym” państwie. Jednak to nie jest normalne, to jest nie w porządku, bardzo nie w porządku i takich rzeczy jest niestety coraz więcej.

Pragnę nadmienić, iż z punktu widzenia mieszkańców, osób przyjezdnych oraz moim, dworzec doskonale wpisuje się w codzienne życie miasta oraz jego przestrzeń komunikacyjną.

Mając na względzie dalszy rozwój Gminy Miasto Pionki i Gminy Pionki, który związany jest z działalnością dworca PKP Pionki Zachodnie, zwracam się do Pana Posła z apelem o pomoc w sprawie ponownego otwarcia dworca PKP Pionki Zachodnie. Jestem przekonany, że Pana wsparcie może realnie przełożyć się na powodzenie powyższej sprawy”.

W powyższej sprawie do władz PKP S.A. zwrócił się również burmistrz Robert Kowalczyk. Na razie ze strony PKP nie ma żadnej odpowiedzi.

fot. PKP S.A. - projekt dworca

Przeczytaj również

Komentarze