Będzie II tura wyborów. Wyniki PKW

Będzie II tura wyborów. Wyniki PKW

Za nami I tura wyborów i oczekiwanie na oficjalne wyniki z wszystkich komisji wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 87,16% obwodów głosowania. Andrzej Duda uzyskał 45,24% głosów (7 mln 246 tys. 734), na drugim miejscu Rafał Trzaskowski 28,92 % (4 mln 632 tys. 734 głosów), a trzeci jest Szymon Hołownia z 13,69% głosów (2 mln 192 tys. 185). Do lokali wyborczych wybrało się 53,29% wyborców.

Przewodniczący PKW poinformował, że ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich będzie możliwe we wtorek lub środę rano.

II tura wyborów odbędzie się 12 lipca i zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak podaje TVN, który zlecił sondaż Kantar dla Faktów w drugim podejściu różnice pomiędzy kandydatami będą minimalne: Andrzej Duda – 45,4%, a Rafał Trzaskowski – 44,7%. Blisko 10% badanych wyborców nie wie jeszcze na kogo zagłosuje.

Przed kandydatami i ich sztabami intensywne 2 tygodnie podczas których rozmawiać będą z kontrkandydatami z I tury. Najważniejsi są wyborcy Szymona Hołowni i Krzysztofa Boska. Hołownia wie już na pewno na kogo nie zagłosuje w II turze, a PiS liczy na głosy wyborców Bosaka. Wyborcy Roberta Biedronia i Włodzimierza Kosiniaka-Kamysza mają już swojego faworyta w dogrywce i nie jest to urzędujący prezydent.

Przeczytaj również

Komentarze