Będzie referendum o odwołanie burmistrza

Będzie referendum o odwołanie burmistrza

W dniu 25 października 2016 r. do Krajowego Biura Wyborczego Okręgowej Komisji w Radomiu wpłynęło powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Romualda Zawodnika przed upływem kadencji.

O zamiarze przeprowadzenia referendum w ostatnim czasie było coraz głośniej. Nikt chyba do końca nie wierzył, że utworzy się nowy komitet referendalny. Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum podpisało 16 osób, a pełnomocnikiem komitetu jest Iwona Deręgowska Celuch.

Od wtorku burmistrz ma 14 dni na udzielenie pełnomocnikowi informacji o liczbie mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego uprawnionych do głosowania. Komitet ma 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów od mieszkańców, którzy chcą poprzeć inicjatywę w tej sprawie. Swojego poparcia nie można już wycofać. Termin złożenia list poparcia wypadnie w okresie około świątecznym.

Mieszkaniec jednostki samorządu terytorialnego popierający wniosek o przeprowadzenie referendum podaje na karcie nazwisko, imię, adres zamieszkania, numer ewidencyjny PESEL i datę udzielenia poparcia. Dane te potwierdza własnoręcznym podpisem. Wycofanie udzielonego poparcia jest bezskuteczne.

Inicjatorzy referendum, czyli grupa osób reprezentująca zwykłych mieszkańców z różnych środowisk, argumentują swój obywatelski obowiązek złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum w 16 punktach.

„Podzielamy oburzenie licznych mieszkańców Naszego Miasta poczynaniami obecnego Burmistrza Miasta Pana Romualda Zawodnika.

Jako argumentację do konieczności przeprowadzenia  referendum podajemy między innymi następujące powody:

  1. Niespełnione obietnice z kampanii wyborczej Burmistrza Zawodnika.
  2. W wyniku „towarzysko - kurtuazyjnej” sprzedaży terenów popronitowskich, Miastu zagraża zanieczyszczenie powietrza, smród i hałas. 
  3. Podwyżki płac dla dobrze uposażonych pracowników administracji samorządowej kosztem zwolnienia 20 - stu etatów pracowników administracyjno - gospodarczych pionkowskich szkół i przedszkoli (sprzątaczek, woźnych, konserwatorów).
  4. Nieumiejętność wyboru inwestycji koniecznych dla mieszkańców gminy np. budowa saunarium, grot solnych, jacuzzi i  innych zbędnych urządzeń wchodzących w skład kompleksu na Stadionie Miejskim, przy wydatkowaniu kilku milionów zł z budżetu Miasta.
  5. Zwalnianie  z pracy ludzi niewygodnych, związanych z poprzednią władzą, krytykujących szkodliwe działania Burmistrza.
  6. Obsadzanie stanowisk bez przeprowadzenia konkursów osobami bez wykształcenia kierunkowego, wiedzy merytorycznej i doświadczenia zawodowego. Kolesiostwo i nepotyzm jako wiodące przy zatrudnianiu licznej „armii” nowych pracowników.
  7. Nieuzasadniona (bezmyślna) polityka w dziedzinie oświaty - próba likwidacji szkół pod pretekstem reformy oświaty, która nie weszła w życie. Zwalnianie pracowników oświaty, a z drugiej strony nieuzasadniona rozbudowa aparatu administracyjnego z niesamowicie wysokimi kosztami osobowymi.
  8. Podwyżka opłat  za wodę i ścieki, śmieci przy jednoczesnym zatrudnianiu dodatkowych pracowników w tym nowego prezesa Spółki z kilkunastotysięcznym wynagrodzeniem miesięczne.
  9. Arogancja i buta w dialogu z mieszkańcami.
  10. Brak pozyskania środków unijnych i z budżetu Państwa na miejskie inwestycje.
  11. Brak nadzoru nad mieniem miejskim, brudne zaniedbane miasto, chodniki w okręgach wyborczych radnych całkowicie posłusznych Burmistrzowi.
  12. Zawieszenie spłat zadłużenia miasta - zaciągniętych kredytów co skutkuje wzrostem tego zadłużenia (około 2 milionów odsetek), co obciąży kolejny samorząd.
  13. Tworzenie uprawnień do jednoosobowych decyzji w sprawie wysprzedaży wodociągów, ciepłowni, oczyszczalni ścieków tworzących Spółkę miejską.
  14. Próba cenzurowania, zastraszania lokalnych mediów. Wykorzystywanie miejskich mediów do propagandy za duże pieniądze..
  15. Wykorzystywanie Spółki miejskiej do finansowania wydatków nie uwzględnionych w budżecie Miasta, za co zapłacą mieszkańcy w cenach mediów.
  16. Miesięczne wynagrodzenie na poziomie Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy (około 12 tys. zł.) niewspółmierne z jakością działań Burmistrza, sposobem zarządzania miejskim budżetem i instytucjami podległymi który w żaden sposób nie usprawiedliwia tak wysokiego wynagrodzenia.

Jesteśmy grupą osób reprezentującą zwykłych mieszkańców z różnych środowisk. Spełniając nasz obywatelski obowiązek składając wniosek o przeprowadzenie referendum , mówimy obecnemu Burmistrzowi stanowcze S T O P.

Apelujemy do wszystkich, którym nie jest obojętne nasze Miasto Pionki. Przypominamy, że plakaty   Inicjatorów Referendum podlegają ochronie prawnej.

Inicjatorzy Referendum”

W skład komitetu inicjującego referendum wchodzą:

  • Iwona Deręgowska Celuch – pełnomocnik inicjatora,
  • Edward Chołuj,
  • Paweł Abramowicz,
  • Jolanta Gałecka,
  • Zbigniew Grabowski,
  • Dariusz Klich,
  • Wojciech Maślanek,
  • Andrzej Podsiadły,
  • Janusz Procki,
  • Andrzej Pyszczek,
  • Marcin Sławiński,
  • Maria Solecka,
  • Daniel Sosiński,
  • Agnieszka Sulima Pyrka,
  • Jan Tęcza,
  • Bohdan Tosza.

źródło Inicjatorzy Referendum

Przeczytaj również