Belowski: Poprzedni burmistrz zawiesił lalki w urzędzie, bo miał taki kaprys

Belowski: Poprzedni burmistrz zawiesił lalki w urzędzie, bo miał taki kaprys

Zbigniew Belowski już w poprzedniej kadencji, po remoncie sali konferencyjnej urzędu, mówił, że wystrój wcale mu się nie podoba. Przeszkadza „lalka Zawodnika”, czyli figura św. Barbary patronki miasta, a teraz krytykowane jest dodatkowe godło oraz herb.

Radny Belowski już jakiś czas temu prosił o zdjęcie dodatkowego godła i herbu, a teraz złożył interpelację w tej sprawie.

Chodzi o uporządkowanie sytuacji, która ma miejsce w tej sali – mówił podczas sesji. – Herb miasta i godło państwowe w sali obrad wisi w kącie sali, w mało eksponowanym miejscu. Jest to nawet niezgodne z ustawą, ponieważ herb i godło powinno wisieć na centralnym miejscu. Zawieszenie tzw. figury św. Barbary, dla mnie lalki z kaprysu burmistrza Zawodnika było samowolne i nieuzgodnione z kimkolwiek. Myśmy w tamtej kadencji rozmawiali o tym wielokrotnie. Ja bardzo bym prosił, nie będzie to nikogo obrażać, niczyich uczuć, o uporządkowanie kwestii spraw państwowych i uporządkowanie kwestii dewocjonaliów, które komuś się podobają bądź nie podobają. Bo to są dewocjonalia. Ja myślę o tym żeby i wilk syty i owca cała, no to tego jest tutaj teraz jak na… Ja bym powiesił tę figurę (św. Barbary) na ścianie z dewocjonaliami, a pozostawić godło w centralnym, właściwym miejscu.

Radni odpowiedzieli Zbigniewowi Belowskiemu, że jest godło i herb w centralnym miejscu. I faktycznie jest, ale na czas obrad zostają zasłonięte tablicą na której wyświetlane są wyniki imiennego głosowania radnych.

Proszę opuścić tablicę i pokazać teraz przez media całą salę, jak wygląda sala. To się liczy proszę państwa, to co widać – odpowiedział radny Belowski. – Po co komu dwa godła i po co komu dwa herby? No trochę przesada. Po co komu 5 lalek czy 4 w urzędzie miasta, które sobie poprzedni burmistrz zawiesił, bo miał taki kaprys. Trzeba to po prostu uporządkować i tyle. To nie są względy czysto religijne, ale estetyczne.

Przeczytaj również

Komentarze