Blisko 90 garaży pojawi się przy ul. Radomskiej

Blisko 90 garaży pojawi się przy ul. Radomskiej

Ambitny pomysł wybudowania 88 garaży od prawie 20 lat leżał w szufladzie. Wreszcie na światło dzienne wyszedł plan i wkrótce rozpocznie się budowa pierwszych 24 garaży na działkach, które kilkanaście lat temu wykupili od miasta mieszkańcy.

W Pionkach brakuje miejsc parkingowych, mieszkań, garaży, równych chodników czy utwardzonych dróg. Pomysł z budową pierwszego od 30 lat bloku póki co został zamrożony, gdyż część radnych nie chce zgodzić się na jego budowę nim nie poznają szczegółów projektu i kosztów oraz wysokości dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Chcą również dokładnie wiedzieć jakie będą zasady przyznawania mieszkań, choć przecież rada miasta podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie, a sam BGK określa warunki, które trzeba przyjąć by móc skorzystać z bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę.

Ostatnie garaże w naszym mieście wybudowane zostały przy ul. Spacerowej na terenie należącym wówczas do Chemomontaż S.A. Kilkadziesiąt garaży szybko znalazło właścicieli. Miasto również postanowiło wybudować kompleks garażowy i nawet specjalnie wyznaczono działki pod zabudowę, mieszkańcy wykupili je od miasta i czekają kolejną dekadę na realizację planu.

Ważna jest kontynuacja zobowiązań miasta wobec mieszkańców i nie ważne jest jak się burmistrz nazywa, bo jeżeli zaciągnął jakieś zobowiązania u mieszkańców, a wręcz w tym wypadku spowodował, że mieszkańcy nabyli od miasta tereny pod budowę garaży i czekają od lat, to myślę, że już wystarczająco naczekali się i najwyższy czas żeby wreszcie nastąpiła realizacja zobowiązań – informuje Robert Kowalczyk. – To samo dotyczy także mieszkań, gdzie od 30 lat bloku nie ma, ale być może wreszcie mieszkańcy i tego się doczekają.

Burmistrz Kowalczyk dodaje, że najwyższy czas skończyć ze stawianiem tzw. blaszaków gdzie tylko się da, a tym samym pstrokacąc każdą niemal dzielnicę. Miasto powinno wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców.

Najwyższy już czas by miasto zrealizowało swoje zobowiązania, bo skoro sprzedało mieszkańcom tereny pod budowę garaży, to pora by go uporządkować, uzbroić i spowodować by mieszkańcy mogli wybudować wreszcie garaże – mowa o pasie pomiędzy torowiskiem a ulicą Radomską w pobliżu marketu i technikum Zielonego. Jest to miejsce gdzie mieszkańcy wyrzucają różnego rodzaju odpady i często spotykają się tam osoby spożywające alkohol. Przynajmniej dwa razy do roku miasto musi uprzątnąć zalegające tam nieczystości, co generuje oczywiście dodatkowe koszty, a przecież miejsce to już od wielu lat przeznaczone jest pod budowę garaży. – Pora by mieszkańcy znaleźli miejsca dla swoich samochodów, co jednocześnie spowoduje, że przed blokami będzie ich stało mniej.

Pierwotny projekt zakładał, że na tym terenie stanie 88 garaży. Robert Kowalczyk chciałby go zrealizować. W pierwszym etapie miasto planuje utwardzenie terenu i budowę, wspólnie z mieszkańcami, 24 garaży by sprawdzić jakie będzie zainteresowanie. W budżecie miasta na ten cel zaplanowana jest kwota 200 tys. zł, a pierwsze prace miałyby ruszyć w maju. Burmistrz zorganizował spotkanie z właścicielami tych działek, którzy stracili już nadzieję na budowę i chcą je sprzedać. Miasto lata temu namówiło ich na kupno terenu pod budowę garaży i odstąpiło od pomysłu. Mieszkańcy zainwestowali pieniądze w teren na którym od lat jest zwyczajne wysypisko śmieci i nic nie wskazywało na to, by cokolwiek miało się w tym temacie zmienić. Teraz jest szansa, że miasto wywiąże się z zaciągniętych zobowiązań i zrealizuje to, co obiecało mieszkańcom. Wszystko jednak zależy od podjęcia zmian w uchwale budżetowej. Już w najbliższą środę odbędzie się XXXIII nadzwyczajna sesja na której radni m.in. podejmą decyzję o rozpoczęciu realizacji zobowiązań zaciągniętych wobec mieszkańców.

Przeczytaj również

Komentarze