Budowa bloków na wynajem podobno budzi obawy mieszkańców

Budowa bloków na wynajem podobno budzi obawy mieszkańców

W ostatnim czasie sporo zamieszania wywołał pomysł budowy parku handlowego oraz osiedla mieszkaniowego na działce przy ul. Dr M. Garszwo/Wesołej, czyli na terenie po dawnym tartaku. Jest to innowacyjny pomysł jak na Pionki, więc komentują go mieszkańcy oraz radni, zarówno miejscy, jak i powiatowi. Kosztem budowy osiedla ucierpią podobno zakłady znajdujące się na tym terenie oraz pracownicy owych zakładów, którzy „zaczynają tracić pracę”.

Budowa Family Park ma rozpocząć się już wiosną tego roku. W pierwszym etapie ma powstać park handlowy w którym znajdą się sklepy wielu popularnych marek, m.in. Jysk, Cropp, House, Sinsay, Dealz, Martes, Amigo, Deichmann, Hipper i Media Expert oraz market spożywczy w których zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób. W dalszych etapach sukcesywnie będą budowane pięciokondygnacyjne domy wielorodzinne (14 bloków) z mieszkaniami na wynajem z dojściem do własności – 952 mieszkania plus 1229 miejsc parkingowych.

Umowa notarialna na budowę Family Park (centrum handlowe) została już podpisana. 95% najemców ma umowy dzierżawy pomieszczeń i najprawdopodobniej w okresie marzec-kwiecień rozpocznie się budowa obiektu przy ul. dr M. Garszwo w Pionkach. Budowa bloków z mieszkaniami na wynajem z dojściem do własności rozpocznie się po uzyskaniu wszelkich pozwoleń na budowę oraz podpisaniem umów partnerskich z miastem oraz spółdzielnią mieszkaniową – przybliżony czas rozpoczęcia realizacji to sierpień 2023 r.

Podczas sesji rady miasta o tę inwestycję dopytywała radna Wioletta Grzywacz:

Powiedział pan, że jest umowa notarialna podpisana. Jak to ma wszystko wyglądać? Czy to dotyczy naszych pionkowskich przedsiębiorców? Czy to nie będzie w jakiś sposób zagrażało właśnie naszym tutaj przedsiębiorcom, którzy zajmują się handlem? – pytała burmistrza 28 grudnia 2022 r. Robert Kowalczyk odpowiedział, że firma, która inwestuje w budowę zapewnia, że realizowana ona będzie przy współudziale lokalnych firm budowlanych. Zaś samo wybudowanie parku handlowego będzie korzystne dla mieszkańców nie tylko pod względem zwiększonej ilości sklepów z różnych branż oraz atrakcyjnością ofert handlowych, ale także nowych miejsc pracy.

W sprawie budowy bloków oraz galerii handlowej swoje pytania kierowała do starosty radomskiego radna powiatowa Marzena Murawska w dniu 3 lutego 2023 r. Radna martwi się o zakłady, bowiem „właściciele zakładów mają wymówienia mieć dane do funkcjonowania na tym terenie”.

Takie pytanie, jeżeli pan starosta nie zna odpowiedzi to ja poczekam na tę odpowiedź. Czy starostwo, to jest pytanie nie tylko ode mnie, ale też od mieszkańców Pionek, którzy do mnie dzwonili zaniepokojeni takim brakiem wiedzy na temat czy w Pionkach rzeczywiście powstają budynki wielorodzinne w takim prostokącie ulic Garszwo-Augustowska-Wesoła i czy starostwo wydało decyzję na budowę tych budynków wielorodzinnych i galerii handlowej?

Waldemar Trelka odpowiedział, że nie wie, ale zobowiązał się sprawdzić w wydziale budownictwa.

Na spokojnie, bo to nie jest nic pilnego, ale tutaj zaniepokojeni, bo z jednej strony od pana burmistrza się dowiaduje miasto, że ma być zabudowane, z drugiej strony ludzie zaczynają tracić pracę w tych zakładach, ponieważ mają, właściciele zakładów mają wymówienia mieć dane do funkcjonowania na tym terenie. Tam były zakłady drzewne – kontynuowała radna Murawska. Zakłady Przemysłu Drzewnego w Pionkach powstały w 1921 roku jako przedsiębiorstwo prywatne, upaństwowione w 1929 r. Na początku lat 90. XX wieku, zakłady zostały sprywatyzowane i funkcjonowały pod nazwami: Steffen Pionki „Zakład Przemysłu Drzewnego”, Pionki Meble spółka z o.o., Steinhoff Consult Pionki. – No i się pojawiają takie różne pogłosy i w gruncie rzeczy nic nikt nie wie. No z jednej strony propaganda sukcesu pana Kowalczyka, z drugiej strony właśnie tutaj pan starosta, ja myślę, że to, że pan starosta nie wie, to po prostu takie coś nie było podpisywane, panie starosto i żadne dokumenty jeszcze do starostwa nie trafiły, bo przecież to jest poważna inwestycja i myślę, że o niej by pan wiedział.

Podczas spotkania z inwestorami 29 listopada 2022 r. Wojciech Bartoszewski – autor projektu inwestycji w Pionkach wyjaśnił zebranym, że nowa inwestycja w naszym mieście zostanie zlokalizowana na działce wykorzystywanej przez fabrykę i poprodukcyjnym terenie, który dziś jest terenem opuszczonym i zdegradowanym.

Ja natomiast otrzymuję dużo pytań od mieszkańców naszego miasta, kiedy powstaną te mieszkania, ile będzie tych mieszkań, na jakiej zasadzie będzie można wynająć te mieszkania, ponieważ dużo jest młodych ludzi w Pionkach, których nie stać na zakup mieszkania, a jeżeli wynajmują, to płacą, pytałem się, 1500 zł – odpowiedział radny powiatu Marek Janeczek. – Tam propozycja padła, że wynajem mieszkania będzie kosztować 700 zł, więc dużo młodych ludzi jest chętnych by je wynająć. Natomiast jeżeli chodzi o sprawy tego zakładu, to firma, która prowadziła działalność na tym terenie, przeniosła się na teren byłego Pronitu. Natomiast te zakłady drzewne, to były wcześniej, jeszcze za poprzedniego ustroju, a później przyszedł inwestor z Niemiec, który kilkanaście lat temu zamknął te zakłady. Na tym terenie pozostanie firma Abra-meble, która ma swoją siedzibę, ma skład mebli i będzie jeszcze prowadzić działalność gospodarczą.

Radny Marek Janeczek dodał, że wszystkim powinno zależeć na rozwoju mieszkalnictwa w całym powiecie, a radni powiatowi z Pionek tym bardziej powinni być zadowoleni, że miasto wreszcie rozwija się w każdym kierunku.

Budowa parku handlowego ma ruszyć jeszcze wiosną bieżącego roku, osiedle mieszkaniowe już zostało zaprojektowane w całości i inwestor ma wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Planuje również, że na przełomie II i III kwartału 2024 r. pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku.

Projektujemy w bardzo ciekawym miejscu dlatego, że na północ od tej inwestycji znajdują się bardzo atrakcyjne tereny zielone, a na południu jest doskonała baza komunikacyjna, stacja kolejowa. Niejako jest to kontynuacja zabudowy wielorodzinnej, która nieopodal, w podobnej skali, się znajduje. To co chcemy zaproponować, to są dwa typy budynków. Budynki, które są zlokalizowane wzdłuż ul. Wesołej są budynkami pięciokondygnacyjnymi z takimi nadstawkami do szóstej kondygnacji. Te budynki w parterze są przeznaczone na usługi i prawdopodobnie będą to drobne usługi, które będą służyły mieszkańcom. W jednym z budynków planujemy umieszczenie przedszkola. Pozostałe budynki są już tylko mieszkaniowe.

Przedstawiona koncepcja ma na celu stworzenie nowej dzielnicy mieszkaniowej. Stworzenie przestrzeni ogólnodostępnych – pasażu, podwórek, lokalnych miejsc spotkań i rekreacji, które staną się obszarem życia mieszkańców projektowanych budynków i już istniejącej zabudowy.

Informacje dotyczące budowy parku oraz osiedla pojawiły się w mediach lokalnych oraz na stronie urzędu miasta Pionki, a także telewizji Kurier Pionkowski.

Przeczytaj również

Komentarze