Budowa ronda już przyjęta, a przejście dla pieszych obok Starej Poczty ma być gotowe jeszcze w tym roku

Budowa ronda już przyjęta, a przejście dla pieszych obok Starej Poczty ma być gotowe jeszcze w tym roku

O budowie ronda w Pionkach mieszkańcy słyszą od kilku lat, choć żadnych robót nadal nie widać. Podczas spotkania z radnymi miejskimi w dniu 29 grudnia 2021 r. Robert Kowalczyk wyjawił, że budowa ronda została wpisana do budżetu Mazowsza, a ten został przyjęty przez radnych sejmiku 21 grudnia. Natomiast starostwo powiatowe informuje, że budowa wyniesionego przejścia dla pieszych zakończy się do końca bieżącego roku, a więc za 2 dni.

Pierwsze wzmianki o budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Dębowa, Leśna i Mickiewicza pojawiły się w 2016 roku. Od tego czasu wiele na ten temat mówiono, wiele zaprojektowano, a nawet pojawił się pomysł budowy nie jednego ronda, ale nawet trzech. W tej kadencji udało się wreszcie porozumieć z właścicielami pawilonów handlowych z ul. Dębowej i zaprojektować takie rondo, które zadowoli i mieszkańców, ale przede wszystkim zostanie zaakceptowane przez właściciela drogi, czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Nie tak dawno temu, bo na początku grudnia do Pionek przyjechał dyrektor MZDW Tomasz Dąbrowski, który podczas wizji mógł zobaczyć z jakimi problemami drogowymi borykają się mieszkańcy Pionek na co dzień oraz osoby przejeżdżające przez nasze miasto właśnie drogami wojewódzkimi. Poruszono wówczas trzy bardzo ważne kwestie dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich przebiegających przez miasto Pionki, a mianowicie: rozbudowy drogi wojewódzkiej ul. Mickiewicza wraz z budową ronda, niebezpiecznego skrzyżowania drogi wojewódzkiej ul. Zwoleńskiej z ul. Piłsudskiego i ul. Wspólną oraz budowy wzbudzanej sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na ul. Mickiewicza (na wysokości przychodni Zdrowie i szpitala).

Podczas rozmów dyrektor MZDW zapewnił, że przebudowa ulicy Mickiewicza od wjazdu do miasta wraz z budową ronda na skrzyżowaniu obok sklepu Stokrotka znajdzie się w budżecie na 2022 r., a sama inwestycja rozpocznie się już w drugiej połowie przyszłego roku. Miasto Pionki jako wkład własny w tę inwestycję wniosło projekt przebudowy skrzyżowania i zapewniło wsparcie na wypłaty odszkodowań.

Mogę już dzisiaj powiedzieć, że nasza droga i rondo zostały wpisane do budżetu Mazowsza na przyszły rok. Projekt oddany, przyjęty, zaakceptowany. Naprawdę działamy. Byliśmy na dwóch drogach wojewódzkich i na powiatówce, bo chcemy zrobić tam żeby było względnie bezpiecznie – poinformował Robert Kowalczyk.

Skrzyżowanie dróg wojewódzkiej z powiatową, czyli kolizyjna krzyżówka ulic Zwoleńskiej z Piłsudskiego i Wspólną najprawdopodobniej zostanie zabezpieczone sygnalizacją świetlną skoro inne metody zawiodły. Z uwagi na ilość kolizji w tym miejscu, budowa rozpocznie się jeszcze w roku 2022.

Wzbudzana sygnalizacja na przejściu dla pieszych obok przychodni Zdrowie i szpitala, to inwestycja realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, gdzie mieszkańcy oddawali swoje głosy na inwestycję, ich zdaniem, najpotrzebniejszą spośród zgłoszonych wniosków.

Kolejna ważna inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo na drogach w mieście, choć nie należących do pionkowskiego samorządu, to oczywiście trwająca budowa wyniesionych przejść dla pieszych w Al. Jana Pawła II. Na razie trwa realizacja przejścia obok budynku Starej Poczty, która ma zakończyć się do końca tego roku kalendarzowego. Mieszkańcy niepokoili się, że prace ustały, bo ekipy realizującej wykonanie przez jakiś czas w ogóle nie było widać, ale jak zapewnił rzecznik prasowy starostwa powiatowego, głównego inwestora tej budowy: „wykonawca, czyli Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Radomiu  nie wstrzymał prac przy tej inwestycji. Ma ona zostać wykonana do końca bieżącego roku”. W kosztach przebudowy trzech przejść dla pieszych w Al. Jana Pawła II partycypuje miasto Pionki, ale wykonanie dwóch pozostałych rozpocznie się dopiero po nowym roku.

Przeczytaj również

Komentarze