Czy przy dworcu Pionki Główne powstanie bezpieczne przejście?

Czy przy dworcu Pionki Główne powstanie bezpieczne przejście?

Od lat mieszkańcy os. Chemiczna interweniują w sprawie budowy kładki, która pozwalałby im w bezpieczny sposób dotrzeć na peron dworca. W sprawie tej interweniował u burmistrza radny Grzegorz Wąsik w 2019 r., a teraz ponowił swoją prośbę w związku z planowanym rozpoczęciem budowy Parku Handlowego przy ul. Dr M. Garszwo/Wesołej oraz osiedla mieszkaniowego.

Mieszkańcy tej części Pionek od zawsze mają problem z dojściem na peron dworca. Muszą skracać sobie drogę niedozwolonym przejściem przez tory lub nadkładać drogi, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Od wielu lat problem nie został w żaden sposób rozwiązany, choć w 2017 r. pojawiła się nowatorska koncepcja byłego burmistrza by ul. Zwoleńską połączyć z ul. Augustowską tzw. osią północ-południe, która w okolicach dworca Pionki Główne przechodziłaby tunelem na głębokości 4,8 m w stosunku do torów, a na górze tunelu miałby zostać wybudowany ciąg pieszo-rowerowy, który jednocześnie pozwoliłby na bezpieczne dotarcie do peronów. Koncepcja pozostała w sferze rozmów i marzeń, bo PKP nie podjęło rozmów w tym temacie z uwagi na koszty inwestycji.

Robert Kowalczyk w 2019 r. zaproponował PKP by w związku z planami remontu obydwu dworców w Pionkach, kolej wybudowała również przejście dla mieszkańców, którzy korzystają z przejazdów pociągami. Odpowiedź przyszła negatywna. Przyczyna jak zwykle brak środków na podobne inwestycje.

W związku z tym, że w pierwszym kwartale tego roku ma ruszyć budowa parku handlowego, w którym znajdować się będzie szereg punktów handlowych znanych i popularnych marek, pojawił się pomysł, by jeszcze raz ponowić interwencję w sprawie budowy przejścia. Sama budowa parku przyczyni się do zwiększonej liczby korzystających z transportu zbiorowego PKP – głównie mieszkańcy z zachodniej części miasta chcący dotrzeć do parku handlowego, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przy ul. Dr M. Garszwo/Wesołej ma powstać również spore osiedle mieszkaniowe, które również przyczyni się do zwiększonej liczby pasażerów PKP. W sprawie budowy kładki nad torami (lub innego bezpiecznego rozwiązania) chce w PKP interweniować także inwestor parku handlowego oraz osiedla mieszkaniowego. Być może dzięki rozwojowi tej części miasta kolej pozytywnie rozpatrzy potrzebę mieszkańców i wkrótce poznamy stanowisko w tej sprawie.

Przeczytaj również

Komentarze