Drugi dzień Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Pionkach

Drugi dzień Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Pionkach

Koncert Muzyki Polskiej odbył się w sobotę podczas drugiego dnia festiwalu. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach w zabytkowym budynku dawnego Kasyna przed liczną publicznością zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Maestro Yaroslava Shemeta oraz solista Andrzej Wojciechowski – klarnet.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej od początku swojej działalności, dzięki wysokiemu poziomowi dokonań, zapewniła sobie udział w renomowanych międzynarodowych festiwalach oraz czołowa pozycję wśród zespołów tego typu w Polsce. Orkiestra nie zamyka się na żaden z nurtów, prezentuje obok światowej literatury symfonicznej także muzykę współczesną.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Black Vinyl Classic Orkiestra zaprezentowała utwory skomponowane przez znakomitych muzyków: Henryka Mikołaja Góreckiego, Beniamina Baczewskiego – koncert klarnetowy, Adama Wesołowskiego, a na zakończenie Orawę Wojciecha Kilara.

Muzyka Orkiestry Symfonicznej czarowała uczestników festiwalu, przenosiła w niezwykły świat dźwięków i pozwalała zatracić się w wyjątkowych doznaniach. Artyści poprzez bogate orkiestracje, ekspresyjne motywy dźwiękowe oraz energetyczne sekwencje przysporzyli silnych wrażeń. Koncert pod batutą Maestro Yaroslava Shemeta był ucztą dla każdego, nie tylko wytrawnego melomana.

Yaroslaw Shemet ma jedynie 25 lat, a pełni funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lviv, a od ukończenia studiów jest najmłodszym akademickim wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury – mówił o Maestro prowadzący I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic Jarosław Praszczałek, dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog oraz popularyzator wiedzy o muzyce.

Najwybitniejsi artyści gościli w Pionkach, by zaprosić mieszkańców na dwa wyjątkowe koncerty, podczas których można było usłyszeć najwspanialsze arie z oper i operetek w nietuzinkowych wykonaniach, a także współczesną muzykę polską w mistrzowskich interpretacjach.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Pion(ki) Kultury przypadła uczestnikom do gustu i zapewne na długo pozostanie w pamięci zaznaczając mocno miasto Pionki na kulturalnej mapie nie tylko Mazowsza, ale i Polski.

Sobotni koncert nie obył się bez niespodzianki. Publiczność zachwycona muzyką, śląc owacje na stojąco, poprosiła o bis. Yaroslaw Shemet zapowiedział utwór, który symbolizuje solidarność z Ukrainą, a który Orkiestra wykonuje podczas każdego koncertu od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Nie jest to jednak jedyne działanie, którego podjęła się Filharmonia Śląska na znak protestu przeciwko rosyjskiej agresji. Do końca sezonu artystycznego w ich wykonaniu nie dzieł Czajkowskiego, Rachmaninowa, Glinki czy Musorgskiego. Artyści uważają, że „dorobek kulturalny jest symbolem narodu, a ten, gdy stał się agresorem, powinien być niereprezentowany w żadnej przestrzeni publicznej. To gest solidarności z ludźmi, którzy pozostają w swoim kraju, walczą dla niego, ale także z tymi, którzy znaleźli schronienie w Polsce i każdego dnia tęsknią za domem, za ojczyzną”.

Koncert Muzyki Polskiej zakończył I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic Pion(ki) Kultury pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, którego organizatorami byli Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach oraz Baltic Gramophone. Joanna Nawrot dyrektor ds. organizacji i Andrzej Wojciechowski, dyrektor artystyczny festiwalu, zapowiedzieli kolejną edycję w przyszłym roku.

 

Przeczytaj również

Komentarze