E-usługi dla mieszkańców Pionek

E-usługi dla mieszkańców Pionek

W ostatnim dniu tygodnia burmistrz miasta podpisał umowę z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego na sfinansowanie projektu e-usługi dla mieszkańców Pionek. Korzyść, to przede wszystkim wsparcie finansowe na wymianę sprzętu komputerowego w urzędzie oraz jednostkach podległych, a przede wszystkim mieszkańcy Pionek już wkrótce wiele spraw będą mogli załatwić bez wychodzenia z domu.

10 stycznia 2020 r. podczas spotkania z wicemarszałkiem Rafałem Rajkowskim została podpisana umowa na e-usługi, ale także rozmawiano o kolejnych projektach z unijnym wsparciem finansowym, które mogłyby zainteresować władze miasta

Spotykamy się z niecodziennej okazji, gościmy w naszym urzędzie wicemarszałka województwa mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, który przyjechał do Pionek z dobrą nowiną i chciałbym aby tę dobrą nowinę sam przekazał mieszkańcom – mówił na konferencji prasowej Robert Kowalczyk.

W przypadku Pionek okoliczność nie aż taka rzadka, ale dosyć radosna – powiedział Rafał Rajkowski. – Podpisujemy dzisiaj umowę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Funduszu Unii Europejskiej, działanie 2.1 E-usługi i dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego to prawie 1,7 mln zł, a cała wartość projektu to 2,1 mln zł. Projekt, który będzie realizowany dotyczy e-usług realizowanych zarówno przez urząd, jak i podległe jednostki. Cieszę się, że ten wniosek otrzymał dofinansowanie. Gratuluję i jestem przekonany, że ten projekt będzie nie dość, że z korzyścią dla mieszkańców, to będzie udrażniał, upraszczał również wszystkie te działania, które podejmują petenci, będzie możliwość chociażby złożenia wniosków elektronicznie i to ma bardzo ważne znaczenie i tu ukłon w stronę urzędu, że z dbałości o mieszkańca sięgają po finansowanie tego typu zadania (…). To usługi dla mieszkańców, które usprawnią pracę całego urzędu i z pewnością wygenerują oszczędności dla samego urzędu. Chcę pogratulować, wniosek bardzo dobrze napisany. Uważam, że miasto Pionki w szczególny sposób spisuje się w umiejętności pozyskiwania środków unijnych, to widać. Trzymam kciuki, bo kilka projektów jeszcze przed nami. Ta współpraca z urzędem miasta, z panem burmistrzem układa się bardzo dobrze i zachęcam pana burmistrza mocno do skorzystania z tzw. instrumentów wsparcia, które mamy jako samorząd województwa mazowieckiego. Jest ich dzisiaj już osiem, także miasto mogłoby liczyć na skorzystanie z kilku projektów i dlatego prowadzę rozmowy z panem burmistrzem co w szczególny sposób mogłoby być w kręgu zainteresowania władz miasta, a w czym ja mógłbym pomóc.

Nowa jakość usług publicznych świadczonych elektronicznie, a także informatyzacja Urzędu Miasta Pionki to założenia projektu, który decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzyma ponad 1,6 mln zł unijnego dofinansowania. W ramach projektu wdrożonych zostanie 7 e-usług, które zdecydowanie ułatwią mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych.

Projekt będzie realizowany w siedzibie Urzędu Miasta Pionki, w publicznych szkołach podstawowych nr 1, 2 i 5, w przedszkolach nr 1, 2 i 3, w Żłobku Miejskim „Wesoły Pajacyk” oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej. Środki zostaną przeznaczone na zakup oprogramowania, które obejmie elektroniczny obieg dokumentów, modernizację (upgrade) i wymianę systemów dziedzinowych, zakup oprogramowania do serwerów, portal e-usług wraz z chmurą, aplikację mobilną, e-rekrutację, e-ewidencję pobytu dziecka w przedszkolu/żłobku i e-obiady oraz e-radę. Dodatkowo wymieniony zostanie sprzęt komputerowy np. serwery, macierze, urządzenia do archiwizacji, komputery, skaner, szafa serwerowa. Zaplanowano także modernizację serwerowni oraz kupno niezbędnych licencji.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu marszałkowi i zarządowi województwa mazowieckiego. Myślę, że warto przy tej okazji powiedzieć jak ważny jest to projekt dla naszego miasta – dodał burmistrz. – Pamiętacie państwo jak mówiłem w kampanii wyborczej, że stawiamy na Pionki i nadal stawiamy, i stawiamy na nowoczesność, stawiamy na nowoczesny urząd i między innymi ten projekt wpisuje się w te nasze czy te moje obietnice. Dzisiaj zaczynamy potężną elektroniczną modernizację urzędu miejskiego w Pionkach po to żeby nasi mieszkańcy mogli korzystać z nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych (…). Wymiana wszystkich serwerów, wymiana wszystkich komputerów, nowe oprogramowanie, nowe licencje spowoduje to, że mieszkaniec nie będzie musiał przychodzić do urzędu.

E-usługi pozwolą załatwić sprawy w dowolnym miejscu i czasie, otrzymując dostęp do np. wniosków, deklaracji, pism czy dokumentów w wersji elektronicznej. Korzyści jest więcej, to m.in. oszczędność czasu związana z możliwością załatwienia wielu spraw przez internet, nowoczesna i sprawniejsza komunikacja, oszczędności finansowe, korzyści dla pracowników urzędu i jednostek oświatowo-wychowawczych.

Przeczytaj również

Komentarze