Gmina Pionki - bakterie coli w wodociągach

Gmina Pionki - bakterie coli w wodociągach

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu zaopatrującego miejscowości: Czarna Kolonia, Czarna Wieś, Helenów, Kościuszków, Marcelów, Płachty, Tadeuszów, Wincentów gmina Pionki w powiecie radomskim stwierdzono obecność bakterii grupy coli (1 j.t.k./100 ml wody -najwyższa dopuszczalna wartość 0 j.t.k./100 ml) i podwyższoną wartość parametru ogólnej liczby mikroorganizmów w 220C. (>300j.t.k./1 ml wody - zalecana wartość w kranie konsumenta >200j.t.k./1 ml wody).

Woda warunkowo przydatna do spożycia i po uprzednim przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpania noworodków i niemowląt.

Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania zostawić do ostudzenia. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych i spłukiwania toalet.

Obecnie trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania następnego komunikatu.

źródło PPIS, fot. ExplorerBob

Przeczytaj również

Komentarze