II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic –PION(ki) KULTURY

II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic –PION(ki) KULTURY

Pamiętacie ubiegłoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic, który odbył się w Kasynie Urzędniczym i przyciągnął tłumy? W październiku odbędzie się 2. edycja, tym razem trzydniowego wydarzenia kulturalnego o międzynarodowym znaczeniu.

Od 13 do 15 października Pionki staną się kulturalną stolicą Mazowsza, a to wszystko dzięki wspaniałym koncertom.

13 października 2023 godz. 18:00 – Wielka Gala Operowo-Operetkowa „Twoim jest serce me…” – Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, ul Zakładowa 5

Gala Operowa z udziałem wyjątkowych Artystów, wystąpią m.in. Orkiestra Festiwalowa Black Vinyl Classic pod dyrekcją Maestro Mieczysława Smydy oraz soliści: Joanna Nawrot – sopran, Piotr Maciejowski – tenor, Łukasz Gaj – tenor, Łukasz Wroński – tenor. Koncert poprowadzi: dr Jarosław Praszczałek.

Wstęp wolny – darmowe wejściówki dostępne od 25 września w MOK, ul. Zakładowa 5.

14 października 2023 godz. 18:00 – Koncert Zagan Acoustic – Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, ul Zakładowa 5

Koncert zespołu Zagan Acoustic, formacji muzycznej oscylującej wokół muzyki klezmerskiej, folkowej, awangardowej, jak i własnych kompozycji. Koncert będzie formą  opowieści ludzi, miast i wsi, dedykowany codziennym i prostym historiom. Muzyka Zagan Acoustic ma w sobie posmak wędrówki po różnych kulturach,  krajobrazach, przemierzanych z zainteresowaniem, narracja buduje wielobarwną mozaikę, której także przyświeca podróżnicza dramaturgia, akcentowana przez mnogość odniesień w kolejnych utworach. W programie jest miejsce dla tradycji chorwackiej, kujawskiej czy izraelskiej. Czwórka muzyków zręcznie między tymi stylistykami lawiruje, tworząc bardzo skoczną, ludyczną, ale jednocześnie pełną erudycji wizję muzyki.

Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Nie ma gatunku w którym nie potrafiliby się odnaleźć. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską. Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.  Zagan Acoustic koncertuje m.in.  z jazzmanem Krzesimirem Dębskim, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Za swój kunszt wykonawczy otrzymali wyróżnienie specjalne na XVIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W swojej dyskografii posiadają 5 płyt, wśród nich debiutancki krążek „3:1″ czy płyta inspirowana muzyką folkową „Folk&Roll”. W programie muzyka inspirowana polską, jak i europejską kulturą muzyczną: Bogurodzica, Kujawiak, Hora.

Wstęp wolny – darmowe wejściówki dostępne od 25 września w MOK, ul. Zakładowa 5.

15 października 2023 godz. 17:00 – REQUIEM d-moll W.A. Mozarta – Kościół pw. NMP Królowej Polski w Pionkach, Aleja Królewska 4

Requiem d-moll  Wolfganga Amadeusza Mozarta należy do najsłynniejszych utworów z gatunku mszy żałobnej. Jest to ostatnie, nieukończone dzieło wiedeńskiego mistrza. Trudu dopisania ostatnich części oraz uzupełnienia szkiców podjął się uczeń Franz Xaver Süssmayr. Muzyka zachwyca dojrzałością i dramaturgią brzmienia.

Czworo znakomitych śpiewaków wraz z chórem i orkiestrą zaprezentuje interpretację mozartowskiego Requiem. Msza żałobna, ostatnie dzieło genialnego kompozytora, pisane na łożu śmierci na zamówienie tajemniczego zleceniodawcy jest jedną z najbardziej znanych pozycji w całym klasycznym repertuarze. Wielokrotnie wykorzystywana w najróżniejszych kontekstach obrosła z biegiem czasu swoistą legendą łączącą rzeczywiste dzieje ostatnich miesięcy życia kompozytora z biograficzną fikcją. Niewątpliwie jest, że Requiem wciąż na nowo zachwyca słuchaczy śpiewnym Introitem, monumentalną fugą Kyrie, dramatyzmem sekwencji Dies Irae i wzruszającą Lacrimosą.

Festiwal objęty patronatem honorowym Burmistrza Miasta Pionki Roberta Kowalczyka.

Organizatorzy: Urząd Miasta Pionki, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, Baltic Gramophone.

Patronat medialny: Kurier Pionkowski, Radio Radom.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Przeczytaj również

Komentarze