Jakość powietrza w Pionkach coraz gorsza

Jakość powietrza w Pionkach coraz gorsza

Na jakość powietrza w naszym mieście narzeka coraz więcej osób. Brak wiatru, częste mgły i rozpoczęty sezon grzewczy, to główne przyczyny pogorszenia powietrza. Od kilku lat powietrze w Pionkach truje o czym alarmowali już nasi Czytelnicy.

Kolejna zima i kolejne maile od Czytelników o złym stanie jakości powietrza. Nie zachwycają alerty, które coraz częściej sugerują aby pozostać w domu, bo spacer, nawet najkrótszy nie służy naszemu zdrowiu.

W Pionkach centralne ogrzewanie z PWKC mają przede wszystkim bloki wielorodzinne, choć nie wszystkie. Popularne ogrzewanie gazowe czy elektryczne jest powszechne, ale wciąż mieszkańcy dawnych bloków komunalnych i posesji prywatnych ogrzewają swoje mieszkania starymi piecami na węgiel czy drewno, ale nie tylko to spalają w domowym zaciszu. Także jakość węgla jakim palimy jest zastraszająco niska, a to wszystko przyczynia się do tego, że oddycha nam się coraz gorzej.

Na ten problem zwracają uwagę nie tylko nasi Czytelnicy pisząc, że interesują się sprawą od lat i dopytują urzędników o podjęte działania. Tu pojawia się problem natury technicznej, że nie ma Straży Miejskiej, która kontrolowałaby mieszkańców w zakresie spalania w piecach odpadów komunalnych. Skoro nie ma strażników, to nic się nie da zrobić. Można napisać donos na osobę, która zatruwa powietrze spalając śmieci. Miasto dodatkowo podjęło działanie w efekcie którego w różnych punktach miasta pojawiły się czujniki mierzące jakość powietrza.

Także radni już na początku kadencji postanowili zająć się poprawą jakości powietrza. Jako pierwszy w tej sprawie głos zabrał Włodzimierza Szałabaj informując, że posesje prywatne, które od lat korzystały z centralnego ogrzewania miejskiego, zostały odcięte jakiś czas temu od tego źródła i niestety ogrzewają się na własny rachunek, spalając różne rzeczy. Ponowne podłączenie do sieci miejskiej czy w ogóle przyłączenie do niej wiąże się z dużymi kosztami i dlatego pierwszym krokiem w realnej pomocy dla mieszkańców oraz poprawie jakości powietrza będzie włączenie się w rządowy program Czyste powietrze, który ruszył od września tego roku, a podpisywanie umów na dofinansowanie trwać będzie do 31 grudnia 2027 r. Warto skorzystać z pomocy urzędników, bo można otrzymać do 90% dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, docieplenia budynku, wymianę drzwi i okien, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i ciepłej wody użytkowej) oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Burmistrz Robert Kowalczyk zapewnia, że mieszkańcy mogą liczyć na pomoc urzędników w poprawnym wypełnianiu wniosków i uzyskaniu dofinansowania oraz ewentualnej pożyczki na pokrycie wydatków związanych z termomodernizacją domów.

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

fot. airly.eu

Przeczytaj również

Komentarze