Kiedy zaczną grzać?

Kiedy zaczną grzać?

Chwilowy spadek temperatur wywołał pytanie „kiedy zaczną grzać?”. Temat ten został poruszony podczas obrad jednej z komisji Rady Miasta.

19 września ma odbyć się spotkanie w sprawie uruchomienia centralnego ogrzewania.

Każdy z odbiorców ciepła ma prawo złożyć wniosek o ogrzewanie i chodzi tu o wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje. Lokatorzy zgłaszają się do spółdzielni mieszkaniowych z wnioskami o włączenie centralnego ogrzewania. W dniu 18 września w PSM takich wniosków było 25 na 3000 lokali.

Ponieważ naszego systemu ogrzewanie nie da się uruchomić w ciągu kilku godzin, to nawet jeśli dziś zapadnie decyzja, że centralne należy włączyć, do mieszkań ciepło popłynie dopiero w sobotę bądź w niedzielę, kiedy termometry będą wskazywały temperaturę 18-21°C. Taka temperatura, według prognoz długoterminowych ma utrzymywać się do 10 października i wtedy najprawdopodobniej rozpocznie się sezon grzewczy w naszym mieście.

Definicja sezonu grzewczego znajduje się w par. 2 pkt. 20 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych i brzmi następująco: „Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Dla budynków mieszkalnych jest to 20°C w pokojach oraz 24°C w łazienkach. Te wskazania nie są jednak wiążące dla odbiorców ciepła.

fot. Arcaion

Przeczytaj również

Komentarze