Koncert zespołu Mazowsze w Pionkach

Koncert zespołu Mazowsze w Pionkach

Z okazji 40-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach oraz 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego w mieście Pionki odbywały się trzydniowe obchody. W niedzielę na stadionie miejskim odbył się koncert zespołu Mazowsze, który również w tym roku obchodzi swój jubileusz – 75-lecia.

W piątek w Kasynie odbyła się kilkugodzinna konferencja popularno-naukowa dotycząca Puszczy Kozienickiej oraz wystawa fotografii zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy. Sobota upłynęła pod znakiem rajdu rowerowego przez Puszczę, za to niedziela to piknik na stadionie z mnóstwem atrakcji oraz bezprecedensową gwiazdą wieczoru – zespołem Mazowsze.

Piękna pogoda towarzyszyła obchodom. KPK starał się przybliżyć wszystkim mieszkańcom sekrety Puszczy Kozienickiej i pokazać jej piękno oraz wyjątkowość. Prastare lasy skrywają mnóstwo tajemnic – i tych historycznych, ale przede wszystkim przyrodniczych. Kozienicki Park Krajobrazowy jest najstarszym parkiem spośród wszystkich mazowieckich parków i jednym z najstarszych w Polsce.

Niedzielny piknik cieszył się wyjątkową frekwencją, a trybuny zapełniły się na długo przed planowanym koncertem Mazowsza. Widowiskowe show przyciągnęło mieszkańców miasta oraz okolic, bo któż nie chciałby zobaczyć na żywo występu legendy polskiej sceny muzycznej –Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który powstał w 1948 roku i nieprzerwanie koncertuje na scenach całego świata.

Szczególna okazja, żeby się spotkać, aby przeżyć ten wspaniały występ zespołu pieśni i tańca Mazowsze – mówił ze sceny w niedzielne popołudnie wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Myślę, że możecie być dumni z tego, że Samorząd Województwa Mazowieckiego jako organ prowadzący dla tego zespołu, choć z nazwy państwowego, to tak naprawdę utrzymywany jest naszym wspólnym staraniem, a więc wszystkich mieszkańców Mazowsza. 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego, w tym czasie wydarzyło się bardzo wiele, wydarzyło się bardzo dużo, jeżeli chodzi o miasto Pionki tu, gdzie państwo żyjecie. Jestem dumny, że możemy być również częścią tych wszystkich inwestycji realizowanych i które to widać w przestrzeni Pionek. 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego, to również wyjście w tej przestrzeni kulturalnej wszystkich naszych instytucji, w tym zespołu pieśni i tańca Mazowsze. Będziecie mieli dzisiaj okazję, aby zobaczyć ten kunszt artystyczny. Ale jest to też szczególna okazja, 40 lat Kozienickiego Parku Krajobrazowego zlokalizowanego w waszym mieście. Niskie ukłony i życzenia od zarządu Samorządu Województwa Mazowieckiego i radnych sejmiku z tego terenu. Cieszymy się, że możemy was wspierać i gratulujemy tak wspaniałego jubileuszu. Dziękujemy za to wszystko co udało się wspólnie zrobić. Od marszałka województwa Adama Struzika życzenia wszystkiego co najlepsze.

Pracownicy KPK odebrali z rąk przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego pamiątkowe dyplomy oraz życzenia z okazji jubileuszu. Burmistrz Robert Kowalczyk podkreślił, że ostatnie lata dla miasta Pionki to wyśmienity okres współpracy z samorządem województwa.

Z dumą mogę powiedzieć, że przyszło mi współpracować z ludźmi, którzy czują potrzeby i to, co chcielibyśmy w tym mieście wspólnie zrobić. Dlatego w obecności was wszystkich chcę bardzo serdecznie podziękować panu marszałkowi Rafałowi, bo naprawdę jest przyjacielem naszego miasta.

Wiceprezydent miasta Radomia Marta Michalska-Wilk, zapraszając na występ zespołu mówiła o tym, że przeżycia są magiczne i niezapomniane.

Na swoim terenie macie perełkę – mówił Sylwester Chołast dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, w którego skład wchodzi Kozienicki Park Krajobrazowy. – Perełka przyrodnicza, perełka krajobrazowa, piękne wartości historyczne i walory krajobrazowe. Ja tylko powiem, że badania naukowe wykazują, że ktoś kto mieszka na takim terenie chronionym albo w jego pobliżu, żyje dłużej, żyje w lepszym zdrowiu, a dzieci, które tutaj się rodzą, wychowują, są mądrzejsze i mają wyższy iloraz inteligencji.

Po oficjalnych przemówieniach oraz życzeniach przyszedł czas na występ wyczekiwanego zespołu Mazowsze. Wcześniej, podczas trwania pikniku KPK na scenie występowały dzieci z zespołów ludowych, które zapewne marzą, by dołączyć do legendarnego zespołu pieśni i tańca i kontynuować wielką estradową przygodę.

Po koncercie na scenie, z naręczem kwiatów pojawili się burmistrz Robert Kowalczyk, dyrektor mazowieckich parków Sylwester Chołast i pracownik KPK Kazimierz Myśliwiec, dzięki któremu mieszkańcy Pionek mogli zobaczyć zespół Mazowsze z okazji jubileuszu Parku.

Kochane Mazowsze, w imieniu tej wspaniałej publiczności nisko wam się kłaniamy i bardzo serdecznie za dzisiejszy wieczór dziękujemy – mówił burmistrz. – Dzisiejszy wieczór dzięki wam był dla nas pełen emocji, ale przede wszystkim tej kultury przez duże K. Za to bardzo, bardzo serdecznie wam dziękujemy i mam nadzieję, że naszą wspaniałą pionkowską publiczność będziecie pamiętać.

Dziękuję bardzo całemu zespołowi. Ten występ zostanie w naszych sercach do końca życia, a ja życzę Mazowszu, żeby tańczyło i śpiewało na scenie nie tylko przez następne 75 lat, ale do końca świata i jeden dzień dłużej – dołączył do życzeń Sylwester Chołast, a Kazimierz Myśliwiec podziękował zespołowi za tak piękny, pierwszy pełny występ w Pionkach dla szerokiej publiczności, za którego organizacją warto było się pukać od drzwi do drzwi. – Ukłony dla marszałka Adama Struzika, że wsparł mnie w tym temacie. Bardzo dziękuję i kłaniam się państwu.

Koncert zespołu Mazowsze odbył się pod batutą Jacka Bonieckiego, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dzięki któremu udało się odbudować markę najwspanialszego ambasadora polskiej kultury na świecie, jak mawiał o tym zespole Bogusław Kaczyński. Boniecki został dyrygentem „Mazowsza” w 2012 roku, kiedy zespół chylił się ku upadkowi i orkiestra liczyła kilkanaście osób, przygrywała czasami jako ludowa kapela, nie korzystając z partytur i głosów orkiestrowych, opracowanych precyzyjnie przez Tadeusza Sygietyńskiego. Jacek Boniecki sięgnął do tego imponującego archiwum i odbudował orkiestrę, która teraz może wykonywać utwory symfoniczne na wysokim poziomie artystycznym czego dowód mogli zobaczyć i usłyszeć wszyscy zgromadzeni w niedzielę na stadionie miejskim w Pionkach.

 

Przeczytaj również

Komentarze