Kowalczyk: Nie zasypujemy gruszek w popiele

Kowalczyk: Nie zasypujemy gruszek w popiele

Ostania sesja była drugą zwyczajną sesją w tym roku kalendarzowym. W ciągu 6 miesięcy radni obradowali 10 razy. Tylko na sesjach tzw. zwyczajnych burmistrz przedstawia sprawozdanie z prac pomiędzy sesjami. Tym razem podczas omawiania zadań jakie zostały wykonane i środkach jakie zostały pozyskane, odniósł się do słów radnych mówiących o oczekiwaniu współpracy z burmistrzem.

Na sesji absolutoryjnej w dniu 23 czerwca radni oraz mieszkańcy, którzy śledzili obrady za pośrednictwem Kuriera Pionkowskiego, mogli przekonać się, że budżetu za rok 2020 został zrealizowany prawidłowo, a Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała żadnych zastrzeżeń. Od kilku lat kolejne składy rady przekonywały się, że RIO opiniuje budżety pozytywnie, ale zawsze z uwagami.

Nie zasypujemy gruszek w popiele, tylko działamy i jedziemy dalej, bo zależy nam bardzo na rozwoju naszego miasta – mówił burmistrz. – Na szybkim rozwoju i nadrobieniu wieloletnich zaległości, które niestety w tym mieście były. Chcę państwu powiedzieć, że tylko w pierwszym półroczu tego roku pozyskaliśmy 10 mln 600 tys. zł na różnego rodzaju zadania inwestycyjne w naszym mieście. 3,9 mln zł na likwidację bomby na terenie byłych ZTS Pronit. Ta umowa już się realizuje, firma została wyłoniona, ma czas do końca listopada by wydobyć nitrocelulozę. Prace trwają, podpisana jest umowa z NFOŚiGW i w tej mierze umowy są realizowane. Mamy nadzieję, że zakończy to sprawę bomby, która toczy się od dłuższego czasu i będziemy mogli bezpiecznie w tym rejonie poruszać się, a po wydobyciu bomby, po 5 latach ten teren wróci do nas i będziemy mogli go użytkować. Ponad 2 mln zł – modernizacja targowiska Manhattan. Myślę, że bardzo długo oczekiwana inwestycja i obiecywana przeze mnie, bo uważam, że robienie zakupów i sprzedawanie w tym miejscu w tej chwili jest mało komfortowe, powiem delikatnie. Nikt do tej pory nie starał się tego zrobić. My chcemy to zrobić szybko i sprawnie. Zorganizowaliśmy spotkanie z przedsiębiorcami, którzy na Manhattanie sprzedają i uzgodniliśmy z nimi termin. Prace będą się odbywały od 1 września do końca listopada, po to, by mogli przed świętami wejść na targowisko i rozpocząć działalność. Chcielibyśmy to zrobić w jak najkrótszym terminie. Mamy wyłonionego w przetargu wykonawcę i czekamy na podpisanie umowy. Zarówno mieszkańcy, którzy korzystają z naszego targowiska będą zadowoleni, tak samo sprzedający, ale myślę, że zmieni on w ogóle wizerunek miasta, bo powstanie tam nowy chodnik, nowe miejsca parkingowe, a jak państwo widzicie również ul. Sienkiewicza nabiera nowego oblicza dzięki nowemu chodnikowi i miejscom parkingowym po lewej stronie, w kierunku do Pionek Głównych. Ten rejon Pionek nabierze troszeczkę innego charakteru, chociaż jak widać u niektórych radnych z tamtego terenu nie uzyskałem wotum zaufania, ale trudno, poczekam jeszcze, może następnym razem. Otrzymaliśmy 95 tys. zł na Lokalną Strefę Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej. Zresztą wykonaliśmy ją, została odebrana, i Dzień Dziecka tam się odbył. Najbardziej dzieciaczki zadowolone. Szkoda, że przychodzą tylko na to nieliczni radni, a przecież nie tak dawno apelowano do mnie abym zapraszał, mówił o tych rzeczach. Zapraszałem, niestety nadal nic, ale my się cieszymy, że dzieci są zadowolone i myślę, że spędzają całe dnie na placu, który wspólnie zresztą ze spółdzielniami zrealizowaliśmy. Następnie 4,4 mln zł z Unii Europejskiej na modernizację wielorodzinnych budynków komunalnych Leśna17 i Al. Lipowe 9 i 13. Powiem też delikatnie, myślę, że to wstyd dla Pionek, że poprzednicy nie chcieli się z tym borykać. Aczkolwiek pamiętam pomysł Romualda Zawodnika na ten temat, faktycznie był. Natomiast chyba nie było chęci do zdobywania środków. W tej chwili środki mamy i mam nadzieję, że od jesieni zaczniemy, bo czekamy na podpisanie umowy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, nastąpi to najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Chcielibyśmy żeby w końcu tam znalazły miejsce rodziny, żebyśmy przestali bać się tam wchodzić, żeby to były miejsce, których nie będziemy omijać z daleka, żeby to w końcu były mieszkania, a nie „przeczekajki” na jakiś czas. Przy okazji tego powiem, że w pobliżu usytuowane Al. Lipowe 7 do końca lipca w końcu zostaną zrobione. 110 tys. zł na remont budynku Kasyna, czyli budynku w którym jesteśmy. Warto przejść się po obiekcie i zobaczyć jacy to byli budowniczowie, którzy dzisiaj niektórym radnym doradzają. Warto przejść się do Izby Czarnej Płyty i zobaczyć jak to robili, a dzisiaj doradzają niektórym radnym jak inwestować i jak przeprowadzać inwestycje w tym mieście. Udało nam się naprawić budynek na Stadionie, teraz będziemy naprawiać budynek Kasyna, ale to też dzięki zdobyciu środków, staraniu się o nie i składaniu dobrych wniosków. 84 tys. zł na budowę tężni solankowych. Chcielibyśmy wzorem innych miasta, aczkolwiek to jest drugi nasz wniosek złożony. Składaliśmy w zeszłym roku i nie dostaliśmy, złożyliśmy w tym roku i udało się. Mamy jedną taką tężnię nad Stawem, która cieszy się popularnością. Chcemy jeszcze dwie ustawić w naszym mieście i chcemy żeby z tego korzystały głównie osoby starsze, które mają problemy zdrowotne. Otrzymaliśmy, bo składamy wspólne wnioski z ogródkami działkowymi, zresztą od początku mojej kadencji składamy wspólnie takie wnioski, i w tym roku otrzymaliśmy 20 tys. zł na modernizację ogródków działkowych i wspólnie z działkowiczami z wkładem własnym będziemy te pieniądze wydawać. Składaliśmy również wnioski do Inwestycji Lokalnych, czyli do rządowego programu. Takich wniosków złożyliśmy cztery. Jeden z nich dotyczył przebudowy, modernizacji ul. Targowej, bo od początku staram się aby dzieci miały w przedszkolach i szkołach zapewnione bezpieczeństwo. W ostatnim czasie wystawiono zlecenie dla ekoPionki, by przy wszystkich naszych budynkach użyteczności publicznej znalazły się oznakowane miejsca dla osób niepełnosprawnych. Na ul. Targowej bardzo mi zależało i nie będę ukrywał, że lobbowałem za tym mocno. I udało się, wojewoda bardzo wysoko ocenił nasz wniosek i przekazał go na liście dotacji  do premiera. Niestety u premiera nie znalazł on akceptacji, a szkoda, bo rozwiązywałby wiele problemów w naszym mieście. I szkoda, że tutaj niektórzy radni nie wywiązali się aktywnością i nie zaangażowali się w to, żeby droga, która jest ważna, służyła dzieciom, nauczycielom, była wykonana. My zrobiliśmy wszystko żeby tak było. Złożyliśmy wniosek na Aleje Lipowe i tutaj obiecanka pana przewodniczącego, który dzisiaj mówi do mnie o zaufaniu, o tym jak to on pomoże, jak do premiera uderzy i zdobędziemy środki, okazała się niczym, bo ten wniosek nie otrzymał akceptacji. Wniosek dotyczący Manhattanu, wniosek dotyczący modernizacji budynków wielorodzinnych również nie uzyskał akceptacji premiera. A przecież ciągle państwo mówicie o współpracy, o zaufaniu, o dobrej chęci, o tym żebyśmy razem gdzieś pojechali, razem gdzieś poszli, coś zrobili, no bardzo chciałbym żeby w końcu okazało się to prawdą i zgodną z tymi intencjami o który ciągle tutaj mówicie. My o intencjach nie mówimy, tylko mówimy o tym co robimy, jak działamy, jak realizujemy nasze inwestycje. Kończymy inwestycję Zielone Pionki, ale jeszcze nie do końca dlatego, że dzięki dobrej pracy pracowników urzędu mamy zaoszczędzone pieniądze i w tej chwili prowadzimy rozmowy z narodowym funduszem, i być może na dniach rozszerzymy dalszą działalność Zielonych Pionek, bo bardzo nam zależy na tym, żeby Pionki były zielone i o tym, co mówi Zbyszek Belowski – żebyśmy więcej sadzili niż wycinali, bo tej pory tego w Pionkach nie było, a teraz tak jest. I nigdy, panie przewodniczący nie ukrywałem, że Zielone Pionki rozpoczął Romuald Zawodnik i zawsze będę powtarzał, że to był jego pomysł, oczywiście zmodernizowany przeze mnie i pracowników urzędu miejskiego na potrzeby naszego miasta i w taki sposób żebyśmy mogli go zrealizować, nie ponosić kar i kosztów, i żeby nam nikt nie wytykał, że zostało coś źle zrobione. Pana przytyk dotyczący alejki wzdłuż ul. J. Pawła II, no oczywiście tak, zdarzały się miejsca w których musieliśmy uzupełniać żywicę. Ale porównywając to z pana doradcą, budynkiem Kasyna czy z pawilonem sportowym, to naprawdę jesteśmy w zupełnie innym miejscu.

W tym momencie Wojciech Maślanek przerwał wypowiedź burmistrza, twierdząc, że to co powiedział, to bzdura. Robert Kowalczyk określił mianem doradcy przewodniczącego byłego wiceburmistrza miasta, który niejednokrotnie poprzez media lokalne chwalił się wykonaniem modernizacji budynku Kasyna oraz rozpoczęciem budowy pawilonu sportowego. Oba te obiekty nadają się do generalnego remontu. Pawilon udało się uratować przed dalszym niszczeniem, biegły sądowy stwierdził, że wady obiektu wynikają z błędów projektowych, zarówno na pierwszym, jak i na drugim etapie budowy. Budynek dawnego CAL zalewa każdy większy deszcz. Izba Czarnej Płyty przestała być miejscem, który warto zaprezentować gościom przyjeżdżającym do Pionek, a elewacja na jej ścianie zewnętrznej lada chwila po prostu odpadnie. Woda wdziera się przez dach i wcieka tarasami do wnętrza budynku, niszcząc każde pomieszczenie.

Już mówiłem o realizacji chodnika przy ul. Sienkiewicza, ale chcę powiedzieć, że w ramach realizacji inicjatywy lokalnej zgłasza się do nas bardzo dużo wspólnot, ale również rozmawiamy ze spółdzielniami, bo zależy nam na tym żebyśmy wspólnie inwestowali. Ta wspólna robota przynosi efekt i widać, że później ludzie te rzeczy chyba bardziej szanują, zwracają na nie bardziej uwagę, bo to są również rzeczy finansowane przez nich. I tutaj nie znalazłem uznania w oczach radnego Abramowicza, a szkoda, bo mógłby przecież uczestniczyć w rozmowach ze swoimi wspólnotami z którymi my rozmawiamy i będziemy realizować wspólne inwestycje, ale jego tam nie ma, nie ma – kontynuował Robert Kowalczyk. – Zatwierdziliśmy arkusz organizacyjny dla szkół na rok 2021/2022, mamy to już za sobą. Chcę powiedzieć jeszcze, że właśnie w tej przerwie wakacyjnej będziemy realizowali zadania również w szkołach, bo te dzieci są dla nas ważne. Zresztą to widać na przykładzie szkoły podstawowej nr 2, ale pani radna Grzywacz nie zwraca na to uwagi, bo to chyba nie jest w jej okręgu. Natomiast nadal będziemy tak robić dlatego, że zależy nam na bezpieczeństwie dzieci i w tych szkołach naszych będziemy wymieniać nawierzchnie i oczywiście, zgodnie z zaleceniami Sanepidu będziemy malować szkołę nr 2. Nie zależy nam tylko i wyłącznie na grubych inwestycjach. Przeszliśmy jakiś okres trudny, ten pandemiczny i my wbrew temu, co tutaj mówiono wcześniej, zamknęliśmy się jako jeden z ostatnich urzędów i otworzyliśmy jako jeden z pierwszych, ale to można sobie sprawdzić, tylko po prostu jeżeli ktoś ma złe intencje, to o takich rzeczach mów. Zresztą pracownicy urzędu są tego świadkami, bo nieraz na ten temat rozmawialiśmy i spieraliśmy się, bo ja byłem bardziej nastawiony na to żeby nie zamykać, a pracownicy żeby jednak zamknąć urząd. Zależy nam na tym, bo w końcu wielu ludzie się szczepi, wielu ludzi chciałoby wrócić do jakiegoś normalnego funkcjonowania, dlatego poczyniliśmy współpracę z seniorami i już na pierwszą wycieczkę seniorzy pojechali i są z niej bardzo zadowoleni. Pojadą na drugą taką wycieczkę dzięki nam we wrześniu. Chcemy żeby dzieci pojechały na wakacje i rodzice mieli możliwość skorzystania z bonu turystycznego, który finansowany jest z budżetu państwa. Organizujemy taką kolonię, ale chcemy też zrealizować opiekę u nas i będziemy robić półkolonie w naszych szkołach, bo chcemy by z powrotem ta integracja, spotykanie się nastąpiło, bo nie ma nic lepszego w relacjach międzyludzkich jak to żeby rozmawiać. Nie chcę tu zgonić na pandemię tej dzisiejszej sytuacji, że być może niektórzy się pochowali w jej czasie i nie było ich być może, i dlatego mało rozmawialiśmy, ale nie chcę na pandemię wszystkiego zganiać. Natomiast chciałbym by mieszkańcy zobaczyli, że zależy nam na tym, żeby również odpoczywali i stąd ten Staw Górny, i bardzo dobra współpraca ze starostwem powiatowym w Radomiu przy realizacji drogi Spacerowej i Polnej z mostem. Cieszę się, że przyjęto rozwiązania nasze i nie zamknięto całej ulicy, tylko jej część, dzięki czemu mieszkańcy mogą korzystać ze Stawu Górnego i mam nadzieję, że tak będzie przez cały sezon. Ze starostwem również dobrze nam się współpracuje w sprawie budowy szpitala i rozmawiamy na temat ewentualnych przejęć budynków. Czekam na umowę, bo odbyliśmy takie spotkanie ze starostą i radnym Dziubasikiem. Szkoda tylko, że nasz pan radny Tomasz Łyżwa nie działa jako przewodniczący w radzie społecznej ZOZ za tym żeby być może szpital oddał 700 tys. zł naszej spółce PWKC. Może tym się pan zainteresował, panie Tomaszu, bo dobrze by było żebyśmy działali skoro jesteśmy radnymi, burmistrzem, żebyśmy działali bardziej na rzecz naszego miasta niż na rzecz kogoś innego. Stąd pomysł i już w tę sobotę zapraszam wszystkich państwa na Janki Wianki, które odbędą się nad Stawem Górnym. Chcę powiedzieć, że na Janki Wianki w ramach promocji Mazowsza, bo pan marszałek przeznaczył pieniądze na ten cel, na cel budowy ośrodka Staw Górny, otrzymaliśmy w ramach promocji 30 tys. zł i będzie impreza Janki Wianki dla wszystkich mieszkańców, oczywiście za darmo. Wystąpią zespoły, będzie wiele ciekawych atrakcji. Wiele imprez będzie się w tym mieście działo i dlatego już dziś bardzo serdecznie państwa zapraszam. Chcemy żeby ten staw żył i dlatego będziemy tam organizować turnieje charytatywne, festyny, zawody sportowe i już pierwszy turniej charytatywny odbędzie się 3 lipca, na następne powstanie kalendarium i zapraszam państwa serdecznie do uczestnictwa w tych imprezach. Będzie można znaleźć to co się dzieje na stronie pionki.pl. Chciałem jeszcze powiedzieć o tym, że przekazaliśmy już spółce ekoPionki budynek, podpisanie aktu nastąpi niebawem zgodnie z decyzją jaka niedawno na radzie zapadła. Na zakończenie chciałem powiedzieć, że w ramach tej współpracy i zaufania, zwróciłem się do pana przewodniczącego z prośbą żeby sesję zorganizował między 28 a 30 czerwca ze względu na różnego rodzaju okoliczności, niestety moja prośba nie uznała przychylności w oczach pana przewodniczącego i przykro mi z tego powodu, ale to wcale nie znaczy, że straciłem zaufanie do pana.

Długa wypowiedź burmistrza spotkała się z odpowiedziami radnych, ale z uwagi na ich obszerność, przedstawimy je w dalszych artykułach.

Przeczytaj również

Komentarze