KPK w Pionkach wkrótce obchodzić będzie swoje 40-lecie. Z tej okazji do Pionek zawita zespół Mazowsze

KPK w Pionkach wkrótce obchodzić będzie swoje 40-lecie. Z tej okazji do Pionek zawita zespół Mazowsze

10 sierpnia w Urzędzie Miasta Pionki miała miejsce niecodzienna konferencja prasowa – oficjalna zapowiedź wydarzenia z okazji 40-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach, jednego z najstarszych w regionie.

To będzie ważne wydarzenie dla nas, ale też ważne wydarzenie dla naszych mieszkańców – mówił burmistrz Robert Kowalczyk. – Są ze mną przedstawiciele Kozienickiego Parku Krajobrazowego, kierownik Beata Waluś i pracownik KPK Kazimierze Myśliwiec, bo chcemy wspólnie zaprosić na 40-lecie Kozienickiego Parku Krajobrazowego i takie wydarzenie w naszym mieście odbędzie się w dniach 8 – 10 września na które wszystkich państwa chcielibyśmy zaprosić.

Kozienicki Park Krajobrazowy jest jednym ze 125 parków krajobrazowych, których zadaniem jest ochrona obszarów ze względu na ich walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe. Kozienicki Park Krajobrazowy został powołany do życia w 1983 roku dzięki staraniom przyrodników. Według nich lasy Puszczy Kozienickiej wymagały dodatkowej ochrony wobec planów budowy m.in. rozdzielni prądu w Pionkach czy kopalni odkrywkowej w Jastrzębi.

Najstarszy park powstał w 1976 r., a kozienicki zaledwie 6 lat później i w związku z czym jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce i jednocześnie najstarszym parkiem krajobrazowym w województwie mazowieckim – mówiła kierownik KPK Beata Waluś. – Od 1990 r. zarząd parku jest w Pionkach, w związku z czym współpraca z samorządem miasta Pionki nie może się nie odbywać. Parki krajobrazowe zostały stworzone po to, żeby współpracować z miejscowymi samorządami, bo tylko to gwarantuje jak najlepszą ochronę przyrody, która znajduje się w obrębie każdego z parków. W związku z czym nasza impreza odbędzie się przy współpracy z samorządem miasta Pionki.

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano 8 września konferencję popularno-naukową, która ma mieć miejsce w budynku Kasyna ul. Zakładowa 5. Kolejną imprezą będzie rajd rowerowy przez Puszczę Kozienicką na terenie parku krajobrazowego (9 września), a najbardziej spektakularnym wydarzeniem obchodów będzie piknik jubileuszowy na Stadionie Miejskim w Pionkach w dniu 10 września, na którym wystąpi zespół Mazowsze – wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

W ramach pikniku będziecie państwo mieli do dyspozycji różne stoiska ekologiczne, stoiska na których będziemy prezentować twórców ludowych i występy naszych lokalnych artystów – zapowiedziała Beata Waluś.

Jubileusz 40-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego i 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego pozwoliło nam na złożenie wniosku do marszałka o sfinansowanie występu zespołu Mazowsze w Pionkach. Nie odbyłoby się to, gdyby nie bardzo dobra współpraca z burmistrzem miasta i instytucjami miejskimi. Dobra współpraca burmistrza z naszą jednostką pozwoliła na takie duże przedsięwzięcie – mówił Kazimierz Myśliwiec zapraszając mieszkańców do udziału w wydarzeniu.

Jak dodał burmistrz uroczystości jubileuszu 40-lecia KPK w Pionkach będą 3-dniowym wydarzeniem.

Występ zespołu Mazowsze na naszym stadionie będzie super wydarzeniem i tutaj głęboki ukłon w stronę pana dyrektora parków krajobrazowych Sylwestra Chołasta oraz marszałków województwa mazowieckiego, czyli Adama Struzika i Rafała Rakowskiego, bo to dzięki nim będziemy świętować 40-lecie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach.

Przeczytaj również