Latami będziemy pieniądze wyrzucać w błoto na schładzanie sali, która jest podgrzewana przez saunę

Latami będziemy pieniądze wyrzucać w błoto na schładzanie sali, która jest podgrzewana przez saunę

Użytkownicy siłowni zwrócili się do radnych o wykonanie II etapu montażu klimatyzacji w budynku pawilonu sportowego. Prośbę swą motywują zbyt wysoką temperaturą powietrza w pomieszczeniach sali fitness oraz ćwiczeń cardio. Radni dyskutowali o cenach ustalonych przez Proch, a przede wszystkim o absurdzie schładzania sali podgrzewanej przez ciepło z sauny.

Radny Dawid Jaroszek, który również korzysta z siłowni mówi, że prośba jest jak najbardziej uzasadniona, ale jest jeszcze jedna sprawa, która budzi wiele kontrowersji – wzrost cen za karnety oraz konieczność wykupienia dodatkowej wejściówki.

Dużo osób zwróciło się do mnie jako radnego, do innych radnych, do pana Iwanowskiego z pytaniem co się dzieje z cenami na siłowni? – mówił radny Jaroszek. – Zarząd klubu Proch zażądał opłaty 100 zł za korzystanie z samej sali fitness. Jeżeli dołożę do tego karnet na siłownię, to jest 200 zł, gdzie siłownia w miejscowościach Dęblin, Puławy, Kozienice są karnety w kwotach 60-70 zł. Zawsze mi ktoś powie, że w Pionkach można kupić karnet za 70 zł – jest to karnet rodzinny. Plus do tego w ostatnim czasie wynikła ta kwota za korzystanie z sali. Ja tam szybciutko zobrazuję jak to wygląda. Jest to sala spora i ja, chcąc się rozgrzać przed dokonaniem dalszych ćwiczeń, muszę zapłacić 100 zł za to, że wejdę na salę i się na niej rozgrzeję, po czym przejdę do dalszych pomieszczeń, gdzie są usytuowane różnego rodzaju urządzenia do ćwiczeń. Same te klimatyzatory są tam jak najbardziej potrzebne. Znacząca liczba użytkowników tej siłowni ma pretensje do miasta. Takie oświadczenie wydał pan burmistrz, bo to nie my, jako miasto dyktujemy warunki kwotowe karnetów, tylko zarząd Prochu. My tutaj przekażemy te pieniądze, zresztą tak jak jest tutaj w tym piśmie zawarte, że tu jest dodatkowo II etap na który się zgodziliśmy i musimy o tym pamiętać. Tylko co za tym idzie? My dajemy pieniążki, korzystają z tego wszyscy, natomiast nie partycypujemy w zyskach. Coś tu jest nie tak. Zrobił się pewien dysonans. I to nie jest zgłoszeniem moim jako radnego, tylko zgłoszeniem mieszkańców. I stąd też oświadczenie pana burmistrz na stronie urzędu, bo to nie jest tak, jak być powinno.

11 października wiceburmistrz w imieniu burmistrza wydała komunikat: w związku z licznymi zapytaniami mieszkańców miasta informuję, że na mocy zawartej umowy dzierżawy, o wszystkich sprawach związanych z zasadami korzystania z siłowni i groty solnej oraz z ustaleniem cen za świadczone usługi w części rekreacyjnej pawilonu sportowego przy ul. Sportowej 4 w Pionkach, decyduje wyłącznie Zarząd KS Proch Pionki. Natomiast urząd miasta jest właścicielem obiektu, a jego pracownicy sprawują jedynie obsługę administracyjną pawilonu.

Czy ja dobrze usłyszałem, że częściowo ta sala jest podgrzewana przez saunę? – dopytywał radny Grzegorz Wąsik, a Anna Wierzycka odpowiedziała, że sauna znajduje się na parterze i ciepło z niej klatką schodową dociera do sali cardio. – Proszę teraz zrozumieć dwie rzeczy – kontynuował radny Wąsik. – To jest całkowity absurd, bo jeżeli klatką będzie się dostawało ciepłe powietrze z sauny, to w tym momencie montując klimatyzatory, to mu po prostu robimy jakiś holendarny idiotyzm. Czyli z jednej strony marnujemy energię na podgrzanie sauny, a z drugiej teraz będziemy schładzać salę, która nota bene jest podgrzewana z sauny i będziemy płacili za energię, która jest potrzebna do podgrzania sauny i do schładzania tego pomieszczenia wyżej. Pierwsza podstawowa sprawa, ja tego budynku nie znam ani jego dokumentacji, ale to powinno być absolutnie oddzielone w taki sposób żeby nie marnować energii, bo to jest po prostu głupota w tym momencie. Mało tego, my za to jeszcze płacimy. Ja może zapytam, kto za tę energię do klimatyzatorów zapłaci? Miasto? Ja rozumiem, klimatyzatory są jak najbardziej potrzebne, tylko że tutaj wynika, że one praktycznie rzecz biorąc miałyby działać przez okrągły rok. Jeżeli nie rozwiążemy tego problemu konstrukcyjnego, to następnymi latami będziemy wyrzucać pieniądze w błoto na schładzanie sali, która jest podgrzewana przez saunę. To jest sprawa też projektu dlatego, że sauna jest pomieszczeniem o wysokiej temperaturze i powinna mieć absolutnie znakomitą izolację i szczelność żeby nie tracić tej energii. A tutaj powstaje problem schładzanie tego co robi sauna.

Nasze wątpliwości, jako komisji rewizyjnej, budziło przekazanie beztroskie, bez żadnych w zasadzie warunków, pieniędzy na wkład o ubieganie się o te urządzenia (wyposażenie siłowni) itd. I wydaliśmy w tym momencie jako miasto pieniądze, i to jest kuriozalne w tej sprawie, jako miasto pieniądze i w tym momencie straciliśmy i nie mamy żadnego, podkreślam żadnego mechanizmu kontroli nad cenami tej siłowni. Nawet nas nikt nie pyta czy to jest za drogo, czy to jest za tanio. A to miało służyć komu? Miało przede wszystkim służyć mieszkańcom miasta. I rozumiem, że Proch może i powinien na tym zarabiać tylko, że są pewne granice. Należy też rozstrzygnąć w końcu to, kto za co płaci, z czego korzysta i z czego ma pożytki. I to jest sprawa priorytetowa dlatego, że te umowy, które są pozawierane, to uważam, że one do końca korzystne dla miasta, delikatnie ujmując, nie są.

Ponieważ sprawa dzierżawy oraz ponoszenia kosztów utrzymania pawilonu sportowego budzi wśród radnych wiele pytań i wątpliwości, postanowili zwołać kolejną komisję i zaprosić na nią przedstawicieli zarządu KS Proch Pionki oraz kierownika wydziału sportu i rekreacji.

To jest studnia bez dna – powiedział radny Piotr Nowak analizując projekt uchwały na najbliższą sesję, który zawiera przesunięcie w budżecie kwoty 50 tys. zł z przeznaczeniem na opłaty związane z funkcjonowaniem obiektów sportowych, w tym przede wszystkim na zakup środków czystości i środków chemicznych do uzdatniania wody, wywóz odpadów komunalnych, przeglądy budowlane, kominiarskie i przegląd instalacji gazowej, przegląd agregatu mrożącego na lodowisku, przegląd rolby i wymiana oleju oraz inne drobne zakupy i naprawy. Środki na ten cel pochodzą z rozliczenia zaplanowanych do zapłaty odsetek z tytułów kredytów, pożyczek i obligacji.

Przeczytaj również

Komentarze