Marszałek Struzik zapewnia: w Pionkach powstanie miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych

Marszałek Struzik zapewnia: w Pionkach powstanie miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych

Pomimo niesprzyjającej pogody, na targowisku Manhattan pojawili się przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz WORD Radom by rozdawać sprzedającym i ich klientom gadżety odblaskowe w ramach akcji „Noś odblaski”. Później ruszyli do PSP nr 2, aby wyposażyć w odblaski uczniów oraz wziąć udział w inspirującej akademii.

Kampania dotycząca bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” skierowana przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców Mazowsza. Od 31 sierpnia 2014 r. każda osoba poruszająca się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi posiadać widoczny element odblaskowy. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej.

W ramach tej kampanii marszałkowie: Adam Struzik i Rafał Rajkowski pojawili się ponownie w Pionkach, by uświadamiać także starszych mieszkańców miasta, jak ważne dla ich bezpieczeństwa na drodze są wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe. W towarzystwie Leszka Przybytniaka oraz przedstawicieli władz miejskich obeszli targowisko Manhattan wręczając odblaski każdemu napotkanemu mieszkańcowi. Nadarzyła się również okazja by zwizytować targowisko po gruntowej modernizacji, do której samorząd województwa mazowieckiego dołożył ponad 2 mln zł. Rozmawiano z handlującymi o poprawie warunków pracy, o zwiększonej jednak liczbie kupujących, którzy teraz chętniej przychodzą na bazar. Modernizacja pozytywnie wpłynęła na komfort robienia zakupów – zadaszenia, estetyczne boksy i równa nawierzchnia, to pozytywy, które przemawiają do seniorów, by powrócić do „mody” robienia zakupów na Manhattanie.

Mieszkańcy Pionek byli pozytywnie zaskoczeni akcją. Początkowo dość sceptycznie podchodzili do wręczanych prezentów, obawiając się, że trzeba będzie za nie zapłacić. Niektórzy nawet nie wiedzieli, że Mazowsze od lat prowadzi kampanię tak ważną dla użytkowników dróg.

Za to o bezpieczeństwie na drodze doskonale poinformowani są uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, którzy przygotowali rewelacyjną pod względem artystycznym oraz przede wszystkim niezwykle pouczającą akademię dotyczącą bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Gwiazdą przedstawienia został Wojtek, grający zebrę, który z rąk marszałka Adama Struzika odebrał prezenty dla wszystkich uczniów. Musiał jednak odpowiedzieć na kilka podchwytliwych pytań dotyczących widoczności na drodze i zasad bezpieczeństwa.

Przedstawienie najmłodszych udowodniło, że uczniowie wiedzą zdecydowanie więcej o bezpieczeństwie niż starsze pokolenie. Dlatego zostali poproszeni o to, by nie wypuszczali z domu rodziców czy dziadków bez odblasków.

Szkoła jest takim miejscem, gdzie realizowane są różnego rodzaju programy, projekty, innowacje, ale również kampanie – mówiła do zgromadzonych gości oraz uczniów, dyrektor PSP nr 2 Magdalena Deszczka. – Jednak najważniejsze są zawsze te, które dotyczą bezpieczeństwa najmłodszych. Już od przedszkolaka nasze dzieci poznają zasady ruchu drogowego, poznają zasady bezpiecznego zachowania się zarówno w szkole, jak i poza nią. Zapraszamy do szkoły strażaków, policjantów, którzy w przystępny sposób przekazują tę wiedzę, uwrażliwiają nasze dzieci na to, aby były wszędzie bezpieczne.

Oprócz różnego rodzaju pogadanek o bezpieczeństwie podczas ferii i wakacji, uczniowie PSP nr 2 mają okazję, wraz z policjantami, trenować na drodze właściwe zachowania, również podczas przechodzenia przez jezdnię.

Najlepszym miejscem do ćwiczenia manewrów i do zasad zachowania się na drogach, na chodnikach, na przejściach jest miasteczko ruchu drogowego, rowerowego, ale niestety nasza szkoła nie posiada takiego miasteczka – mówiła dyrektor, która chwilę wcześniej poinformowała, że uczniowie PSP nr 2 od IV klasy uczą się znaków drogowych oraz zasad poruszania się po drogach publicznych, by finalnie zdać egzamin na kartę rowerową. – Mam nadzieję jeszcze nie ma. W takim miasteczku ruchu drogowego dzieci najbezpieczniej ćwiczą te manewry zanim wyjadą na jezdnię.

Adam Struzik zobowiązał się, że wesprze budowę miasteczka rowerowego dla najmłodszych w mieście Pionki. Zaznaczył, że dzięki nauce bezpiecznego zachowania na drogach, kampanii reklamowych, lepszej jakości dróg Polska stała się bezpieczniejsza, choć nadal każdego roku w wypadkach drogowych ginie zdecydowanie za dużo osób. W 10% wszystkich zdarzeń drogowych biorą udział dzieci.

Zastanawialiśmy się, gdzie takie miasteczko ruchu drogowego w Pionkach zbudować. Jeżeli pani dyrektor znajdzie miejsce, a pan burmistrz też trochę wesprze, to my finansowo pomożemy to miasteczko zbudować – obiecał Adam Struzik, a jego słowa z ogromnym entuzjazmem przyjęli uczniowie. – Dla nas deklaracja jest równoznaczna ze zobowiązaniem.

W dobrym tonie jest, by otrzymując prezenty odwdzięczyć się ofiarodawcom. Uczniowie rozdali swoim gościom własnoręcznie wypiekane i ozdabiane, pod bacznym okiem jednej z mam, pierniki z odblaskowych kamizelkach.

Przeczytaj również

Komentarze