Na razie nie będzie pochówków na cmentarzu komunalnym

Na razie nie będzie pochówków na cmentarzu komunalnym

Pierwszy termin pochówków na cmentarzu parafialnym wyznaczono na czerwiec 2018 r., kolejny – już tym razem takim na pewno – 1 września. Teraz okazuje się, że być może w październiku, ale miasto wciąż jeszcze nie zakupiło terenu od Lasów Państwowych.

Przy okazji rozmów o budowie cmentarza komunalnego Zbigniew Belowski wspomniał, że za czasów jego dzieciństwa za ogrodzeniem cmentarza znajdowały się mogiły osób chowanych na tzw. ziemi niepoświęconej, a w tej chwili na tym terenie trwa budowa. Pytał więc czy wykonano jakieś czynności związane z przeniesieniem szczątków tych osób i czy w ogóle ktokolwiek ujawnił tę sprawę.

Nie było takiego sygnału, że wchodzimy z terenem budowy cmentarza w tereny, gdzie dokonywane były jakikolwiek pochówki – odpowiedziała wiceburmistrz.

Romuald Zawodnik odpowiadając na interpelację radnego Maślanka na temat pochówków, odpowiedział, że wykonywany jest wirtualny cmentarz:

Pani prezes przygotowuje oprogramowanie, który pozwoli na identyfikację miejsca pochówku. Poprzez internet będzie można wiedzieć kto jest gdzie pochowany. Dopiero w zeszłym tygodniu nadleśnictwo uzyskało zgodę ministra na sprzedaż terenów cmentarza. Procedury są jakie są. Wydaje nam się, że uda nam się na zasadzie tymczasowego użyczenia doprowadzić do akceptacji przez SANEPID cmentarza, tak nam obiecywał projektant, że takie działania będą podjęte. To co nam pozostało do pochówków, to jest ogrodzenie. Jeżeli ten teren zostanie ogrodzony, to mamy nadzieję, że SANEPID wyda decyzję o możliwości pochówków na tym cmentarzu. Ile to potrwa? Myślę, że do połowy września. Taką mam nadzieję. Czy precyzyjnie potrafię powiedzieć? Nie, dlatego że są problemy generalnie z wykonawcami i dzisiaj na rynku nie ma wykonawców.

Przypominamy, że aby rozpocząć pochówki na terenie cmentarza komunalnego miasto musi mieć prawo własności do tego terenu.

fot. fb Miasto Pionki

Przeczytaj również

Komentarze