Nabór do Polskiego Ładu. Pyta radny Łyżwa

Nabór do Polskiego Ładu. Pyta radny Łyżwa

Podczas ostatniej w tym roku sesji rady miasta, która wyjątkowo szybko i dość niespodziewania przebiegała punkt po punkcie, oprócz przegłosowania 10 projektów uchwał, w tym też tej najważniejszej, czyli budżetu na rok 2022, znalazł się punkt w obradach, który przewiduje zapytania i interpelacje radnych. O projekty w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład pytał radny Tomasz Łyżwa, który wielokrotnie wypowiadał się w samych superlatywach nie tylko o rządzie PiS, ale także mocno lobbuje w kwestiach pomocy finansowych ze strony miasta dla starostwa powiatowego, którym również rządzi jego ulubiona partia polityczna.

Na sali obrad nie było kierownika wydziału inwestycji, gdyż na ostatniej sesji radni nie podejmowali żadnego projektu dot. inwestycji w mieście. Oczywiście oprócz planów inwestycyjnych zapisanych w uchwale budżetowej. Do dyspozycji radnego Łyżwy pozostał więc tylko burmistrz miasta.

Mam takie pytanie, nie ma co prawda tutaj kierownika wydziału. Jesteśmy w trakcie drugiego naboru do Polskiego Ładu, tam chyba można trzy wnioski złożyć. Chciałem zapytać czy miasto przygotowało takie wnioski i czy ewentualnie już złożyło albo ma zamiar złożyć? A jeśli tak, to może pan burmistrz zechce podzielić się z nami wiedzą jakie te wnioski zostały złożone czy przygotowane.

Druga edycja funduszu Polski Ład ruszyła 28 grudnia i nabór trwać będzie do 15 lutego z możliwością przedłużenia. Radny pyta 2 dni po starcie edycji czy miasto już złożyło swoje wnioski. Samorząd może złożyć maksymalnie trzy takie wnioski o dofinansowanie, ale z limitami: 5 mln, 30 mln i 65 mln zł. Oczywiście potrzebny jest, jak zawsze tzw. wkład własny wynoszący od 5% kosztów inwestycji, czyli do inwestycji z najwyższym limitem miasto musiałoby dołożyć 3,25 mln zł wkładu, a wiadomo, że takie pieniądze to albo zatrzymanie niektórych zaplanowanych inwestycji w mieście, albo powiększenie zadłużenia, więc raczej trudno po 2 dniach podjąć decyzję czy samorząd pionkowski o takie pieniądze w ogóle będzie chciał sięgnąć. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie z wyższym limitem, samorządy muszą złożyć wniosek na 5 mln zł – warunek konieczny.

Jeżeli chodzi o projekty, to zapewne państwo wiecie, bo te informacje są medialne. Przedwczoraj ogłosił premier nabór do drugiej części Ładu – odpowiadał Robert Kowalczyk. – Jest oczywiście wypisany katalog na co moglibyśmy składać wnioski, są tam wymienione drogi, oświata szeroko pojęta i m.in. sprawy dotyczące zmian źródeł ciepła. I tutaj na pewno, to już właściwie przesądzone, pierwszy projekt będzie dotyczył Al. Jagiellońskiej. Druga rzecz, bo w tej chwili kończymy projektowanie budynku przy ul. Leśnej 1. Projekt zakłada powstanie tam miejskiej biblioteki publicznej, szkoły muzycznej i centrum sportu młodzieżowego. Natomiast jeżeli chodzi o ten duży projekt, to musimy go jeszcze przedyskutować, bo moglibyśmy spróbować zmienić źródło ciepła w Pionkach, bo do dziś nie mamy rozpatrzonego wniosku złożonego do NFOŚiGW, natomiast tutaj (przyp. red. w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład) jest dofinansowanie do 95%. Musimy się jednak zastanowić jak sprawy własnościowe, bo projekt, pozwolenie na budowę kotłowni mamy, ale otrzymała je nasza spółka komunalna, a niestety spółka komunalna nie może składać wniosków, musielibyśmy my składać jako miasto. Musimy to sprawdzić pod względem prawnym czy mogłoby miasto, bo jeśli nie, to będziemy szukali trzeciej inwestycji powyżej 10 mln zł.

W pierwszej edycji programu złożono 8 tys. wniosków z których zaakceptowanych zostało 4040 na łączną kwotę 23,9 mld zł. W pierwszym naborze gminy mogły składać także trzy wnioski maksymalnie, ale z tą różnicą, że jeden z nich nie miał limitu, a dwa pozostałe to nieprzekraczająca wartość do 5 mln i 30 mln zł. W pierwszym naborze pionkowski samorząd zdobył pieniądze na remont basenu miejskiego oraz modernizację Al. Lipowych na odcinku od ul. Leśnej do skrzyżowania z ul. Ks. J. Popiełuszki.

Przeczytaj również

Komentarze