Nie chcesz płacić podatku dochodowego? Podobno burmistrz Pionek zwalnia z najważniejszego zobowiązania względem fiskusa

Nie chcesz płacić podatku dochodowego? Podobno burmistrz Pionek zwalnia z najważniejszego zobowiązania względem fiskusa

Nikt z nas nie lubi płacić podatków, bo to zawsze oznacza utratę pieniędzy, ale podatki są obowiązkowe, szczególnie te, które są daniną na rzecz państwa. Miejscy radni także podatków nie lubią, a już szczególnie obciążać mieszkańców ich wzrostem. Wojciech Maślanek mówi, że burmistrz zwalnia z podatków, nawet dochodowych.

Podatek dochodowy to bez wątpienia jedno z najważniejszych zobowiązań względem Urzędu Skarbowego, które muszą regulować osoby osiągające podlegający opodatkowaniu dochód. Nie płaci się go do urzędu miasta i nie zwalnia z niego żaden burmistrz, ale na ostatniej sesji rady miasta okazało się, że jednak w Pionkach jest to możliwe. Tylko w teorii oczywiście.

Radni miejscy zwołali dwuczęściowe posiedzenie by omówić ważne kwestie dotyczące miasta. Na pierwszym posiedzeniu nieobecny był burmistrz i skarbnik, więc odpowiedzi na żadne z pytań jakie chcieli zadać nie mieli szansy uzyskać, więc postanowili posiedzenie przerwać i spotkać się ponownie 20 stycznia. Burmistrz do pierwszej części posiedzenia, na którym był nieobecny, a wiele padło na nim oskarżeń, przygotował oświadczenie, które zawierało odpowiedzi do wszystkich punktów jakie były zaplanowane w porządku obrad. Jak poinformowała radna Wioletta Grzywacz, oświadczenie burmistrza trwało 4 minuty. Na kolejne, drążące pytania nie było sensu więc odpowiadać, więc Robert Kowalczyk używał krótkich odpowiedzi.

Chyba, chyba domniemam pan wziął przykład z jednego byłego ministra wezwanego przed komisję śledczą obecną – stwierdził radny Maślanek, a ścisłej chodziło o wiceministra Artura Sobonia z PiS  wezwanego przed komisję śledczą ds. tzw. wyborów kopertowych – chyba ministra Sobonia, bo on też tak odpowiadał, że wszystko, wszystko co miałem, co miałem do powiedzenia zostało przedstawione w moim mowie początkowej czy wystąpieniu początkowym (przyp. red. A. Soboń mówił: wszystko co miałem do powiedzenia w tej sprawie zawarłem w części mojej swobodnej wypowiedzi). No, eee, panie burmistrzu, wysoka rado, yyy ja z powaga podchodząc do sesji rady miasta Pionki no nie będę, nie będę takiego teatru urządzał. Jeżeli pan burmistrz, w tym momencie nie chce, bądź nie jest przygotowany, myślę, że radni będą, złożą odpowiednie interpelacje czy zapytania do pana burmistrza i wtedy przedstawią, przedstawią również to na sesji rady miasta Pionki czy też, czy też na komisjach. Yyyy ja tylko dodam na koniec zupełnie, dla mnie najbardziej niepokojącą sprawą jest sprawa poruszona i stwierdzona przez kontrolne instytucje państwowe odnośnie procedury zwalniania z podatków czy to dochodowych, czy nieruchomości, bo tu akurat no, proszę państwa wiemy wszyscy, jakie to były kwoty wchodziły, wchodziły kiedy pan burmistrz zwalniał z podatków, no instytucje stwierdziły, że tu nie zostały przeprowadzone zgodnie z procedurą i zawierały naruszenia prawa, błędy czy też zostało złamane yy prawo i został pan burmistrz wezwany do no, no, no na, no na tą chwilę powiem do, do, do uzupełnienia czy, czy też, czy też naprawienia tego stanu rzeczy, a czy naprawił czy też, czy też wyciągnął wnioski w stosunku do podwładnych urzędników, tego pan burmistrz na razie nie chce nam powiedzieć.

Nie od dziś wiadomo, że radny Wojciech Maślanek najchętniej wszystkich pracowników samorządowych, nawet z błahych powodów chciałby pociągać do odpowiedzialności, nawet zwalniać dyscyplinarnie. Swego czasu deklarował, że chętnie wskaże Robertowi Kowalczykowi, których pracowników powinien zwolnić ze skutkiem natychmiastowym, ale burmistrz z tej pomocy nie skorzystał.

Przewodniczący rady zapewne wie doskonale czym jest podatek dochodowy i gdzie wpływa, bo zakres finansów publicznych nie jest mu obcy, ale przypomnijmy, że podatek dochodowy jest jednym ze źródeł finansowania budżetu państwa, którym rząd w niewielkiej części dzieli się z samorządami. Burmistrz nie może nikogo z tej daniny zwolnić, gdyż nie jest to podatek lokalny.

Przeczytaj również

Komentarze