Nowy Pionkowski Manhattan już otwarty

Nowy Pionkowski Manhattan już otwarty

17 grudnia mieszkańcy Pionek uczestniczyli w uroczystym otwarciu długo wyczekiwanej inwestycji - bazaru miejskiego Manhattan. Ponad 20 lat próśb kierowanych do władz miasta o polepszenie warunków dla handlujących i kupujących stało się faktem.

Mieszkańcy Pionek bardzo chętnie dokonywali zakupów na bazarze miejskim przy ul. Sienkiewicza. Wcześniej bazarek usytuowany był na parkingu przy restauracji Adria i już wtedy został okrzyknięty mianem Manhattanu. Nazwa została zaakceptowana zarówno przez sprzedających, jak i kupujących i funkcjonuje do dziś.

Szumna nazwa, sugerująca miejsce prestiżowe, dość kontrastowo wypadała na tle wyglądu technicznego zarówno samego placu, jak i pawilonów handlowych. Przez lata nieremontowany bazar popadał w ruinę, a kupujący woleli dokonywać zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych. Przedsiębiorcy, którzy od lat prowadzą działalność na Manhattanie prosili władze miasta o jakikolwiek remont nawierzchni placu. W minionej kadencji otrzymali zapewnienie, że modernizacja nastąpi, a jako przedsmak inwestycji wyremontowano... toalety.

Zaprojektowano wygląd nowego bazaru, który wreszcie miał spełniać standardy, ale koszt wykonania inwestycji przekraczał możliwości budżetu miasta – wg kosztorysu chodziło o kwotę 2,5 mln zł. W 2019 roku miasto ponownie zleciło wykonanie projektu modernizacji targowiska, który był  dokumentem wyjściowym do złożenia wniosku o dofinansowanie inwestycji na którą od lat czekają handlujący i kupujący. Robert Kowalczyk złożył  wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach rządowego programu  wsparcia na działania lokalne, ale nie doczekał się odpowiedzi. 16 marca  2021 r. pozytywna wiadomość przyszła natomiast ze strony Samorządu  Województwa Mazowieckiego. Wśród 160 projektów znalazł się  także projekt modernizacji naszego targowiska w ramach „Instrumentu  wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa  mazowieckiego”. Samorząd Województwa przyznał miastu Pionki dofinansowanie w wysokości 2,06 mln zł. Podobnej wielkości kwota została wygospodarowana z budżetu miasta.

Robert Kowalczyk „umówił” się z handlującymi, że przed świętami będą mogli wznowić sprzedaż w nowych pawilonach i choć termin oddania inwestycji do użytku uległ przesunięciu, to w piątkowe popołudnie przedsiębiorcy z Manhattanu przygotowali oprawę do otwarcia bazaru. Podziękowali burmistrzowi oraz obecnemu na miejscu wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu za zrozumienie problemu oraz realne wykonanie tego, czego wszyscy inni odmawiali.

Wreszcie mamy Manhattan XXI wieku - mówiła przedstawicielka przedsiębiorców, przyznając, że na modernizację czekali ponad 20 lat. – Ziściły się nasze marzenia. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni.

Warunki techniczne poprawiły się znacząco. Nowa nawierzchnia z równej kostki brukowej, oświetlenie LED wraz z fotowoltaiką na całym placu handlowym, zadaszenia pomiędzy pawilonami, a same pawilony, to już nie budki z dykty, a nowoczesne boksy z ogrzewaniem. Komfort pracy wszedł w inny wymiar. Dla kupujących modernizacja Manhattanu to zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce zakupów, gdzie w bardziej komfortowych warunkach mogą zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty, jakich próżno szukać w sklepach sieciowych. Oprócz 24 pawilonów handlowych powstały także zadaszone miejsca z których korzystać będą kupcy wystawiający swoje towary na wolnym powietrzu. Dodatkowo cały teren jest stale monitorowany, co także zwiększa bezpieczeństwo sprzedających oraz kupujących. To czego nie widać, to sieć kanalizacji ściekowo-bytowej oraz deszczowej, która odprowadzi wody opadowe z całego terenu bazaru. Manhattan zyskał również miejsca parkingowe oraz stojaki na rowery. Wszystko zostało dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Moi drodzy, bardzo cieszę się z tego miejsca, bo jest to też miejsce pracy tych, którzy spędzają tutaj bardzo dużo swojego czasu, ale przede wszystkim jest to miejsce nas wszystkich, którzy tutaj czynimy zakupy – zwrócił się do mieszkańców ks. Mariusz Wincewicz.

Prowadzący działalność na Manhattanie podziękowali przede wszystkim wykonawcy inwestycji, Markowi Baranowi, za to, że dostosował roboty rozbiórkowe i budowlane do trybu ich pracy.

Dziękujemy za to, że był pan dla nas wyrozumiały, bo dokuczaliśmy trochę, ale współpraca się nam ułożyła – mówiła przedstawicielka przedsiębiorców. – Dziękujemy wszystkim za ogrom pracy włożony w wybudowanie tego obiektu, który będzie służył nam, naszym pracownikom i wszystkim mieszkańcom, bo będą mogli robić tu zakupy w godnych warunkach.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski wspominał początki kadencji Roberta Kowalczyka, który mówił mu o bolączkach miasta i już wtedy wspominał o konieczności modernizacji bazaru Manhattan.

Wielokrotnie wspominał i podkreślał, że bardzo mu zależy aby targowisko Manhattan zyskało nowy blask i nową jakość. Muszę powiedzieć panie burmistrzu, że kolejne nasze spotkania i notoryczne powtarzanie tego, że Manhattan potrzebuje środków wsparcia finansowego samorządu województwa mazowieckiego przyniosły efekt, jak widać dzisiaj. Udało nam się zrobić tzw. montaż finansowy wspólnie z miastem Pionki i samorządem województwa mazowieckiego. Ja tutaj bywałem również te kilkanaście lat temu i później podczas kampanii, muszę powiedzieć, że widząc te obiekty, które tutaj powstały, to oczywiście wspaniałe miejsce do robienia zakupów. To troszkę takie miejsce kultowe, mieszkańcy Pionek zawsze chcieli aby to miejsce zyskało blask. Bardzo wam tego gratuluję. Gratuluję tej dobrej współpracy radnym miejskim, którzy są dzisiaj z nami na tym otwarciu.

Rafał Rajkowski przypomniał o innych wspólnych, dużych inwestycjach w Pionkach jakie władze samorządu województwa mazowieckiego wykonują wraz z władzami miasta, m.in.: przebudowa ul. Słowackiego i Krzywej, modernizacja hoteli socjalnych, remont Kasyna Urzędniczego, zadaszenie lodowiska, e-usługi itp. i obiecał, że na tym na koniec. Wicemarszałek mówił również o tym, że Pionkowski Manhattan funkcjonuje od ponad 30 lat i jego dotychczasowy wygląd świadczył o tym, że na przestrzeni tak znaczącego czasu nikt nie inwestował w infrastrukturę. Patrząc dzisiaj na bazarek, jest dumny z tego, że mógł uczestniczyć w tej przemianie, bo efekt widać, a już najbardziej w oczy rzuca się zadowolenie osób pracujących w tym miejscu oraz kupujących. Jednocześnie ma nadzieję, że Manhattan stanie się teraz miejscem jeszcze chętniej wybieranym przez mieszkańców. Sam skorzystał z okazji i zrobił zakupy, a przy okazji mógł poznać opinię o przebudowie od osób, które od lat sprzedają w tym miejscu.

Nie będę ukrywał, że mamy w samorządzie Mazowsza swojego przyjaciela, jakim jest wicemarszałek Rafał Rajkowski, który widzi nasze potrzeby, zauważa nasze dobre pomysły i wspomaga nam w ich realizacji – mówił do zebranych Robert Kowalczyk. – Za wszystko bardzo serdecznie dziękuję i cieszę się, że Pionki są na mapie inwestycyjnej Mazowsza i na tej mapie, przynajmniej do końca kadencji będą. Kochani, ktoś by pomyślał – Manhattan w Pionkach? Ale dlaczego nie? Przecież cuda się zdarzają – zażartował burmistrz. – Mamy Manhattan w Pionkach, bardzo się z tego cieszę, korzystajmy z niego, przychodźmy tutaj. Tu pracują nasi mieszkańcy, tutaj znajdziemy wszystko co dobre, co świeże i nareszcie w godnych warunkach. Chciałbym żeby Pionki dalej stawiały na rozwój. Ja i moi współpracownicy na pewno, chcę was zapewnić, stawiamy na Pionki. Nie stawiamy na partię, nie stawiamy na siebie – stawiamy na Pionki.

Oddanie obiektu do użytku tuż przed samymi świętami bożonarodzeniowymi, to miły gest dla mieszkańców Pionek i okolic dla których przedświąteczne zakupy na Manhattanie stały się już tradycją.

Przeczytaj również

Komentarze