Pionki nie otrzymały rządowego wsparcia

Pionki nie otrzymały rządowego wsparcia

Miasto Pionki złożyło 4 wnioski do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziś podczas konferencji prasowej Robert Kowalczyk poinformował, że niestety nie otrzymaliśmy pieniędzy na żaden ze złożonych wniosków.

Konferencja burmistrza odbyła się w miejscu, gdzie miała zostać zmodernizowana droga. Chodzi oczywiście o ul. Targową przy której znajduje się szkoła podstawowa nr 5 oraz przedszkole nr 3. Wniosek na remont ulicy został złożony do wojewody, przeszedł pozytywną weryfikację, został zaakceptowany, a miasto Pionki uzyskało informację, że dokumenty zostały skierowane do premiera w celu uzyskania podpisu. 21 kwietnia przyszła informacja, że premier jednak podjął inną decyzję.

Od początku naszej kadencji staramy się o to żeby zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom we wszystkich częściach naszego miasta – mówił burmistrz podczas konferencji. – Na samym początku naprawiliśmy ul. Niepodległości przy której znajduje się szkoła podstawowa nr 1, naprawiliśmy parkingi i drogę przy przedszkolu nr 2, w tej chwili remontujemy ul. Słowackiego i następnym naszym zamierzeniem było to, by poprawić bezpieczeństwo dzieci, młodzieży, rodziców, a także nauczycieli uczących zarówno w szkole nr 5 i przedszkolu nr 3. Nasze miasto opracowało projekt modernizacji ul. Targowej i ten projekt złożyliśmy do rządowego programu dróg lokalnych (…).

Projekt przeszedł przez wszystkie etapy zatwierdzania i właściwie wszystkie dokumenty oczekiwały na podpis premiera RP. Miasto liczyło, że Mateusz Morawiecki zgodzi się na dofinansowanie tej konkretnej drogi, bo przecież jechał nią w ubiegłym roku, kiedy gościł w szkole podczas kampanii prezydenckiej. Również dyrekcja szkoły liczyła na dobry gest ze strony premiera.

Nie ukrywam, że jesteśmy rozczarowani, bo uważamy, że ta droga szczególnie powinna zostać ujęta w tym programie dlatego, że bezpośrednio dotyczy bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców tego miasta – kontynuował burmistrz. – Szkoda, że zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Nie będę ukrywał, że liczyłem na duże wsparcie radnych miejskich. Niestety żaden z radnych za tą drogą nie optował mimo, że są zgrupowani w klubie PiS.

Robert Kowalczyk zaznaczył, że pomimo braku wsparcia w formie dofinansowania z rządowego programu, to będzie chciał by ta droga znalazła się w inwestycjach miejskich.

Jest nam bardzo przykro z powodu odrzucenia projektu remontu tej drogi – mówiła również dyrektor szkoły Barbara Glimasińska. – Pan premier odwiedził nas, cieszyliśmy się z tego faktu, że jest z nami, dzieci bardzo tę wizytę przeżywały. I teraz takie rozczarowanie. Mieliśmy ogromną nadzieję, że to, że nas odwiedził w jakiś sposób pomoże (…).

Robert Kowalczyk dodał, że w czasie pomiędzy wizytą premiera, a odmową dofinansowania złożonego wniosku, podejmował wielokrotnie rozmowy w tej sprawie. Stąd też m.in. pozytywna ocena wniosku u wojewody i przekazanie dokumentów do kancelarii premiera.

To nie pierwszy raz, że Pionki nie otrzymują rządowych pieniędzy na różnego rodzaju inwestycje. Trudno mi powiedzieć czy w jakiejkolwiek sprawie nasi radni za sprawami naszego miasta lobbują. W ramach tzw. pieniędzy covidowych Pionki złożyły cztery wnioski i na żaden wniosek nie uzyskały pieniędzy.

Chodzi o wnioski na remont ul. Al. Lipowe, modernizację bloków socjalnych, przebudowę targowiska Manhattan czy chociażby przekształcenia budynku szkolnego przy ul. Leśnej na potrzeby Centrum Sportu Młodzieżowego, szkoły muzycznej I stopnia oraz biblioteki miejskiej.

W sprawie remontu ul. Targowej nie będziemy podejmowali żadnych pochopnych decyzji – mówił burmistrz. – Wiemy, że na rynku budowlanym jest trudna sytuacja. Przetargi, a wiemy to po sobie, wychodzą dość dobrze, poniżej kosztorysu. Poczekamy myślę, że do września, może sytuacja jakoś się wyklaruje i być może nasz wniosek jakąś część dofinansowania jednak dostanie, chociaż nie bardzo w to wierzę.

Przeczytaj również

Komentarze