Pionki pamiętały o Powstańcach

Pionki pamiętały o Powstańcach

Już po raz trzeci mieszkańcy Pionek oraz licznie przybyli goście z sąsiednich powiatów ruszyli w nocnym biegu dla upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

31 lipca punktualnie o godz. 19:44 w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach rozpoczęły się obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O oprawę muzyczną zadbał zespół seniorów Kontrast, którzy przygotowali patriotyczny repertuar.

Bardzo się cieszę, że jest tak duże grono osób w szerokim przedziale pokoleniowym – mówiła ze sceny MOK wiceburmistrz Kamila Kaczorowska. – To bardzo buduje, że pamiętamy o naszych przodkach, którzy 78 lat temu odważyli się na ten heroiczny czyn, ale to odważyli się dlatego, że umiłowali, ukochali swoją ojczyznę ponad wszystko. Życzę sobie i państwu abyście zawsze naszą ojczyznę mieli w sercu, jak najgłębiej się da i jak najmocniej. A na tę dzisiejszą uroczystość chciałabym żebyście na chwilę się zatrzymali i powspominali tych, którzy oddali życie za naszą wolność, bo na wschodzie nasi sąsiedzi przezywają trudne chwile (…). Cieszę się, że jest nas znacznie więcej niż w zeszłym roku. To buduje, bo pamięć o naszych przodkach, o naszej historii, o tym co za nami jest najważniejsza.

Bezpośrednio po koncercie ruszył III Pionkowski Marszobieg Powstania Warszawskiego w którym wzięło udział 70 biegaczy w różnym wieku. Na dystansie 3000 m rywalizowały kobiety, 5000 m mężczyźni oraz w marszobiegu na dystansie 1944 m najmłodsi oraz ci, którzy pobiec nie mogli.

Bieg kobiety:

 1. Iwona Maj
 2. Katarzyna Górnicka
 3. Anna Sobota

Bieg mężczyźni:

 1. Karol Grabda
 2. Paweł Janik
 3. Norbert Boduła

Marsz kobiet:

 1. Małgorzata Wójcik
 2. Justyna Rybaniec
 3. Kamila Jurek

Marsz mężczyzn:

 1. Krzysztof Trajer
 2. 2Bartłomiej Rybaniec
 3. Ireneusz Kędziora

Marsz dzieci:  Zuzanna Cybulska i Maximus Boduła

Bieg dzieci: Hanna Baca i Wojciech Baca

 

Współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia było stowarzyszenie Run Team Pionki, czyli ci, których zachęcać do działania nie trzeba. Pokonując trasę z ul. Radomskiej przez Al. Jana Pawła II oraz parki miejskie, biegacze uczcili pamięć Powstańców Warszawskich, którzy pełni determinacji walczyli o wolność Polski.

Przypominamy, że 1 sierpnia o godz. 17:00 w Pionkach zostaną uruchomiane syreny alarmowe by oddać hołd walczącym w Powstaniu. Godzina „W” to czas, kiedy warto zatrzymać się na chwilę i uhonorować poświęcenie powstańców w heroicznej walce z okupantem.

Przeczytaj również

Komentarze