Po raz pierwszy w historii Pionek - LOTTO Poland Bike Marathon

Po raz pierwszy w historii Pionek - LOTTO Poland Bike Marathon

Wielkie emocje, rywalizacja, piękna pogoda, setki kolarzy na trasie. Niedziela w Pionkach była wyjątkowa i przyciągnęła do naszego miasta prawdziwe tłumy. 13 sierpnia Peleton LOTTO Poland Bike Marathon po raz pierwszy w historii zawitał do Pionek. Na starcie ponad 400 kolarzy MTB i ok. 300 amatorów, którzy chcieli wziąć udział w tym nieprzeciętnym wydarzeniu sportowym.

– Etap w Pionkach sprawił amatorom MTB wiele przyjemności, a jazda w puszczańskich klimatach była świetną propozycją na wakacyjny weekend – mówił organizator LOTTO Poland Bike Marathon Grzegorz Wajs, były kolarz zawodowy, który zachwycał się urokiem Pionek, klimatem, gościnnością, a przede wszystkim współpracą nad organizacją VII etapu zawodów.

Kolarskie Miasteczko powstało na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Niepodległości, gdzie już w sobotę ruszyły zapisy kolarzy. W niedzielę od samego rana miasteczko tętniło życiem, a okoliczne ulice zostały zastawione samochodami zawodników, którzy zjechali do Pionek z różnych zakątków Polski. Dzieci, młodzież, dorośli i niesamowici seniorzy, najstarszy kolarz urodził się w 1939 r., wszyscy stanęli na starcie by wziąć udział w kolejnym etapie zawodów.

Na pozór łatwa trasa wydawała się lekką przejażdżką po urokliwej Puszczy Kozienickiej, jednak na mecie wielu zawodników stwierdziło, że trasa była wyjątkowo trudna, piaszczysta, dużo stromych wjazdów i krętych zjazdów, których się nie spodziewali. Spokojne na pozór miasteczko, które przespacerowali bądź przejechali w sobotę kryje w sobie trasy jakich nikt by się nie spodziewał.

Kolarze, którzy znają Pionki, bo kiedyś przyjeżdżali tu na wakacje, bądź mają niedaleko rodziny, twierdzą, że na przestrzeni lat miasto zmieniło się tak bardzo, że aż trudno było im poznać niektóre miejsca. Są przede wszystkim pod wrażeniem ośrodka nad Stawem Górnym oraz centrum. Organizatora, czyli Grzegorza Wajsa zachwyciło centrum miasta, gdzie wieczorem można spokojnie spacerować w świetnie zorganizowanej przestrzeni. Co najbardziej przypadło mu do gustu?

Podobają mi się tężnie w różnych punktach miasta, bo tego nie spotyka się wszędzie. Macie świetny klimat na Placu Konstytucji, gdzie z przyjemnością spędziliśmy czas siedząc przy zamgławiaczu, który tworzy atmosferę. Zauważyłem, że wielu mieszkańców siada na ławeczkach i po prostu korzystają z mikroklimatu, który wytwarza zamgławiacz. To w Polsce nie jest jeszcze aż tak popularne, choć pojawia się coraz częściej. Zrobiłem zdjęcia i wstawiłem w mediach społecznościowych, że takie tu macie.

Wiceburmistrz Góry Kalwarii, który brał udział w zawodach, podzielił się wspomnieniami z Pionek, kiedy w dzieciństwie przyjeżdżał do rodziny na wakacje:

Niesamowite wrażenie. Pionki zmieniły się mocno na korzyść. Wypiękniały, są nowoczesne, ale przede wszystkim mocno zielone i pełne życzliwych ludzi, którzy dopingowali nas na trasie – mówił Mateusz Baj.

LOTTO Poland Bike Marathon, to kolarski cykl wyścigów amatorów na rowerach górskich z największym potencjałem. Absolutna czołówka tego typu imprez w Polsce. Najmocniejszy na Mazowszu i w pobliżu Warszawy. LOTTO Poland Bike Marathon, organizowany przez byłego kolarza zawodowego Grzegorza Wajsa, jest doskonale rozpoznawalną marką. Hasło Poland Bike, niezmienne od 2009 roku, czyli „Startuj z nami! Kolarstwo jest naszą pasją” mówi wszystko.

LOTTO Poland Bike Marathon z roku na rok bije rekordy frekwencji. Tysiące osób stają na starcie z charakterystycznymi, okrągłymi numerami na rowerach. Trzy trasy dla uczestników i Mini Cross dla przedszkolaków. Zawodom zawsze towarzyszy gorąca atmosfera i profesjonalna oprawa. To wszystko sprawia, że LOTTO Poland Bike Marathon jest cyklem najbardziej docenianym i lubianym przez amatorów MTB, a my mieliśmy okazję gościć ich wszystkich u siebie.

W Pionkach odbyły się wszystkie wyścigi jakie zaplanowane są zawsze podczas LOTTO Poland Bike Marathon. Mini Cross, to połączenie dobrej zabawy z odrobiną sportowej rywalizacji dla najmłodszych. Rozgrywane na terenie miasteczka sportowego wyścigi przeznaczone są dla dwóch grup wiekowych. Dzieci w wieku 2-4 latka pokonują dystans 100-200 metrów. Starsze, w wieku 5-6 lat, mają swój wyścig na dystansie 200-400 metrów. FAN dedykowany dla starszych dzieci i młodzieży, którzy zmierzyli się na dystansie ok. 10 km, MINI i MAX to trasy ponad 30 km i 57 km dla wytrwałych zawodników. Tym bardziej cieszy fakt, że do LOTTO Poland Bike Marathon dołączyło 40 zawodników z Pionek, którzy stanęli po raz pierwszy w szranki z kolarzami Lotto, którzy nie jedno już widzieli i niejedno przejechali. Jednak pionkowski etap niemal wszyscy jednogłośnie okrzyknęli trudnym przejazdem, który pokazał kto jest mocarzem, a kto musi jeszcze potrenować jazdę w trudnych warunkach terenowych.

Być może tegoroczne zmagania są zaczątkiem stałych wyścigów LOTTO Poland Bike Marathon w Pionkach.

Przeczytaj również