Póki co, nie można jeszcze składać wniosków o dodatek węglowy

Póki co, nie można jeszcze składać wniosków o dodatek węglowy

Oficjalnie, ale tylko w teorii, od dziś można składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3.000 zł. W praktyce nadal nie ma ogłoszonego rządowego rozporządzenia zawierającego prawidłowy wniosek.

Osoby, które ogrzewają swoje domy czy mieszkania kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchenny, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego, miały od dziś składać wnioski o dodatek węglowy. Niestety, opublikowany wzór wniosku w projekcie rozporządzenia nie jest oficjalnym dokumentem na podstawie którego można ubiegać się o wypłatę 3.000 zł. Rząd na razie nie opublikował stosownego rozporządzenia, a wzór z projektu może ostatecznie jeszcze ulec zmianie.

5 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o dodatku węglowym. Reguluje ona zasady, na których Polacy ogrzewający swój dom węglem, będą mogli ubiegać się o jednorazowej dopłaty. Ustawa zakłada, że specjalne wnioski będą składane w miejscowych urzędach gmin. Ich nieprzekraczalnym terminem będzie 30 listopada, a urzędy będą miały do 30 dni na wypłatę środków i oznacza to, że każdy zainteresowany otrzyma pieniądze do końca roku. Aby samorządy mogły przyjąć wnioski i wypłacić środki, rząd musi je do tego upoważnić na podstawie wydanego rozporządzenia – premiera lub ministra.

Mieszkańcy, którzy wydrukowali i złożyli wnioski pochodzące z projektu, będą musieli liczyć się z tym, iż czeka ich ponowna wizyta w urzędzie jeśli wniosek z projektu rozporządzenia będzie w czymkolwiek różnił się od wniosku z ogłoszonego rozporządzenia – projekt rozporządzenia to nie jest to samo co rozporządzenie.

Do urzędu miasta w Pionkach zgłosiła się spora liczba mieszkańców, którzy po ogłoszeniu informacji o pomocy w wysokości 3.000 zł na zakup węgla, składała korekty do CEEB wskazując jako główne źródło ogrzewania urządzenia na węgiel. Ponieważ podobnie działo się w całym kraju, już zapowiedziano kontrole źródeł ogrzewania deklarowanych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, a ściślej zgodności składanych deklaracji CEEB ze stanem faktycznym.

Należąca do państwa Polska Grupa Górnicza (PGG) podniosła cenę tony węgla opałowego z 1 tys. zł do 1,2 tys. zł. Nowa stawka obowiązuje od wtorku. Tłumaczy to drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 r.

Przeczytaj również

Komentarze