Projekt Zielone Pionki

Projekt Zielone Pionki

Trwa realizacja projektu Zielone Pionki na które miasto otrzymało ok. 9 mln zł dofinansowania i przeznaczyło 1,7 mln zł z własnego budżetu. Radni podczas posiedzenia komisji infrastruktury dopytywali o poziom realizacji zadania.

W chwili obecnej ku końcowi dobiega modernizacja skweru przy Alejach Lipowych. Przewidywany termin zakończenia prac budowlanych to 20 maja, a całość ma być oddana do końca czerwca. Miasto rozstrzygnęło przetarg na dokonanie nasadzeń na tym terenie i wybrało najlepsze projekty na sporządzenie dokumentacji projektowej na park przy ul. Al. Jana Pawła II (podpisana umowa), na Plac Konstytucji i Błonia przy ul. Niepodległości.

Do 10 czerwca będzie gotowy projekt parku przy ul. Al. Jana Pawła II, pozostałe tereny mają być zaprojektowane do końca III kwartału tego roku.

Pojawił się problem z zagospodarowaniem terenu nad Stawem Górnym, ponieważ nie był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania. W 2019 r. nad stawem rozpocznie się modernizacja dwóch budynków należących do Stowarzyszenia Żeglarzy. Opracowywany jest także projekt na budynek znajdujący się najbliżej wejścia na teren ośrodka.

Mamy podpisane umowy użyczenia dla Placu Konstytucji, bo on w części nie stanowi własności gminy – wyjaśnia Danuta Zygadło. – Mamy podpisane umowy użyczenia z wszystkimi współużytkownikami wieczystymi oprócz jednego, czyli PKO. Chcieliśmy kupić od PKO udziały, nawet byli skłonni nam sprzedać, jednakże zablokował nam ten zakup jeden ze współużytkowników wieczystych. W tej chwili czekamy na decyzję. Jeżeli się nie uda, to trzeba będzie projekt przenieść tylko na ten teren, który stanowi naszą własność.

Skoro pojawiły się problemy z użyczeniem terenu pod realizację projektu Zielone Pionki na Placu Konstytucji, pojawiła się propozycja ze strony urzędników aby w ogóle zrezygnować z rewitalizacji w tym miejscu, a odnowić park przy ul. Niepodległości na wysokości PSP nr 1. Na taką zmianę potrzebna jest zgoda instytucji wdrażającej, ale wszystko wskazuje na to, że uda się tego dokonać.

Park przy ul. Aleje Lipowe objęty zostanie dwuletnią gwarancją wykonawcy. Miasto nie posiada pieniędzy na dodatkowe zagospodarowanie zieleni, ale w dokumentacji znajduje się zapis gwarantujący trwałe zagospodarowanie roślinności, czyli procentowe „przyjęcie” się dokonanych nasadzeń. Utrzymanie tej zieleni będzie już finansowane z budżetu miasta.

Projekty dotyczące całości Zielonych Pionek mają zostać zakończone do 20 września 2021 r.

Przeczytaj również

Komentarze