Propozycja burmistrza: 3 mln zł wolnych środków

Propozycja burmistrza: 3 mln zł wolnych środków

Zaraz po świętach burmistrz Robert Kowalczyk zwołał konferencje prasową poświęconą projektowi uchwały przygotowanej na najbliższą sesję, która może odbyć się w trybie online. 3 mln zł z wolnych środków miałoby zostać wprowadzonych do tegorocznego budżetu.

Wraz ze skarbnik miasta burmistrz przygotował zmiany w uchwale budżetowej wśród których znalazły się:

  • pieniądze dla pracowników jednostek samorządowych, których przyznanie konsekwentnie odrzucane jest przez część radnych, ponieważ twierdzą, że skoro instytucje kultury czy szkoły nie prowadzą zwyczajnej działalności w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią, to znaczy iż nie pracują,
  • środki na inwestycje związane ze zdrowiem mieszkańców, czyli 50 tys. zł na pomoc dla starostwa w zakupie USG dla szpitala,
  • pieniądze na inwestycje w infrastrukturę miejską.

Do uchwały budżetowej wprowadziliśmy pieniądze z wolnych środków, które zaoszczędziliśmy w zeszłym roku i które możemy właśnie na ten cel wykorzystać – mówił Robert Kowalczyk. – Wspólnie z panią skarbnik zadecydowaliśmy żeby 3 mln zł przeznaczyć na zapewnienie stabilności pracy w oświacie, kulturze i w sporcie, wspólnie ze starostą Waldemarem Trelką chcemy zakupić nowe urządzenie dla szpitala w Pionkach, będzie to USG do którego miasto dołożyłoby 50 tys. zł zaoszczędzone z imprez miejskich przewidzianych w pierwszej połowie roku. Chcielibyśmy aby nasze inwestycje ruszyły, bo czeka na nas przecież 1,3 mln zł na ul. Słowackiego i tutaj chcielibyśmy wprowadzić własne środki. Chcemy poprawić komfort mieszkańców budując parkingi przy ul. Konopnickiej i Boh. Studzianek. Mam nadzieję, że te środki, które wspólnie z panią skarbnik przedstawimy radzie miejskiej uzyskają szeroką akceptację radnych, po to żebyśmy mogli w tym mieście żyć spokojnie mimo otaczającej nas trudnej sytuacji czy skomplikowanej sytuacji życiowej, natomiast my cały czas pracujemy i chcemy pracować dla państwa.

Jak wiecie powstają coraz to nowe ustawy, które powodują, że mamy ograniczoną swobodę, ograniczoną działalność, ale powstają też ustawy, które dają dużo kompetencji samorządom i stąd też w ustawach o walce z koronawirusem znalazły się również przepisy ułatwiające pracę samorządom. Ja jednak chciałbym ze swej strony wspólnie z radą miejską, czyli organ wykonawczy i organ uchwałodawczy, współpracować w realizacji zadań dla naszego miasta, dla wszystkich państwa. Dlatego nie będę korzystał ze specjalnych prerogatyw, nie chcę korzystać ze specjalnych prerogatyw, lecz chcę normalnej współpracy, rzetelnej współpracy na gruncie naszego miasta i na poziomie możliwości jakie ma nasze miasto. Dzisiaj jesteśmy w dobrej sytuacji, bo możemy sobie pozwolić na wprowadzenie do budżetu dodatkowych środków, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort nas wszystkich. Mam nadzieję, że propozycja moja i pani skarbnik znajdzie przychylność w radzie miejskiej w Pionkach i zaoszczędzone środki zostaną na najbliższej sesji wprowadzone, bo to zapewni nam stabilność i komfort.

Jeżeli radni podejmą uchwałę dotyczącą zmian w uchwale budżetowej, czyli wprowadzą 3 mln zł wolnych środków do kasy miasta, to będzie można podpisać umowę z marszałkiem województwa i rozpocząć prace nad przebudową ul. Słowackiego oraz budową parkingów przy ul. Konopnickiej.

Umowa jest przygotowana, więc po jej podpisaniu możemy ogłaszać przetarg i ta droga na pewno jeszcze w tym roku zostałaby zrealizowana – dodał burmistrz. – Do budowy parkingów jesteśmy przygotowani, mamy projekty.

Wniosek o zwołanie XXI sesji w trybie zwyczajnym Robert Kowalczyk złożył do biura Rady Miasta 7 kwietnia.

Przeczytaj również

Komentarze