Przedszkola i szkoły nadal funkcjonują zdalnie. Obowiązkowe zakrywanie twarzy w przestrzeni publicznej

Przedszkola i szkoły nadal funkcjonują zdalnie. Obowiązkowe zakrywanie twarzy w przestrzeni publicznej

Podczas konferencji premiera i ministra zdrowia szef rządu zapowiedział przedłużenie ograniczeń w poruszaniu się do 19 kwietnia. Z kolei szkoły i uczelnie pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że od czwartku 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

9 kwietnia ogłoszono o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń, a także o wprowadzeniu nowych:

  • do 19 kwietnia przedłużone są obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach,
  • do 26 kwietnia przedłużone jest zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, kolejowego ruchu międzynarodowego,
  • do 3 maja będą zamknięte granice i obowiązywać będą te zasady, które były do tej pory,
  • od 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej,
  • ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania,
  • egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostają przesunięte - nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, raczej w drugiej połowie czerwca, a informacje o nowych terminach będą podane co najmniej na trzy tygodnie wcześniej,
  • do 26 kwietnia przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy będą musieli zostać w domu z najmłodszymi dziećmi.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zasłaniania ust i nosa zostaną podane po Świętach. W tej chwili minister zdrowia rekomenduje noszenie maseczek lub chust, które zasłonią usta. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzenianiu się wirusa, a także zakażenia od osób, które przechodzą go bezobjawowo.

Minister edukacji narodowej na dzień dzisiejszy nie przewiduje wydłużenia roku szkolnego, ale jednocześnie informuje o możliwości odebrania świadectwa szkolnego w terminie późniejszym niż 26 czerwca - dzień zakończenia zajęć. Ministerstwo edukacji zaleca dyrektorom, aby świadectwa mogli przekazywać uczniom w formie elektronicznej.

Przeczytaj również

Komentarze