Przygotowania infrastruktury miejskiej do sezonu letniego

Przygotowania infrastruktury miejskiej do sezonu letniego

Radni miejscy podczas posiedzenia komisji gospodarki gminy i infrastruktury sprawdzali przygotowanie Pionkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do sezonu wakacyjnego. Po raz pierwszy od kilku lat komisja infrastruktury zajęła się bieżącymi sprawami, a nie wyłącznie analizowaniem pism i donosów. Został także przedstawiony zakres jej działania.

Przewodniczący komisji Dawid Jaroszek zaprosił na spotkanie dyrektora POSiR Andrzeja Iwanowskiego, który udzielał odpowiedzi na pytania radnych. Sezon kąpielowy nad Stawem Górnym w Pionkach rozpoczął się 22 czerwca i potrwa do 31 sierpnia, a przygotowania do niego rozpoczęły się niemalże po zakończeniu poprzedniego sezonu. Do dyspozycji odwiedzających dostępna jest plaża wraz z całą infrastrukturą, uruchomiony zostanie Splash Park [wodny plac zabaw dla najmłodszych] po ostatnim badaniu stanu wody przez Sanepid, rusza wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz wypoczynkowego. Gotowe są również pokoje gościnne. Niestety na razie niedostępny jest wyciąg do nart wodnych. Powodem chwilowego zamknięcia jest ponowienie uprawnień dla obsługi Wake Park.

Ministerstwo transportu bez żadnych konsultacji zabrało wszystkim w całej Polsce uprawnienia dla operatorów obsługujących takie wyciągi – wyjaśniał dyrektor POSiR. – Wystąpiliśmy już w marcu do UDT w Warszawie, żeby przyjechali i przeprowadzili egzamin, za który wnieśliśmy opłaty. Oni wyznaczyli sobie termin, nie konsultując z nami, że przyjadą 25 czerwca. Już szkolimy naszych operatorów Wake Parku, jutro będzie egzamin i od środy ruszamy. Nikt sobie nie pozwoli, żeby ktokolwiek pracował bez odpowiednich uprawnień, a tym bardziej, gdy to urządzenie jest niebezpieczne i trzeba umieć na nim pracować. Pracownicy nasi, ci, którzy mieli uprawnienia, staną do ponownego egzaminu, mimo że te uprawnienia są ważne bezterminowo. Jednak obligatoryjnie zdecydowano o konieczności ponownego przystąpienia do egzaminu wszystkim operatorom.

Jak wyjaśniał Andrzej Iwanowski, nie wszystkie wyciągi zostały już uruchomione, bo każde miasto ma egzamin w innym terminie. Tam, gdzie udało się go przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu, tam wodne narty już działają. W Pionkach będzie to możliwe dopiero od 26 czerwca, a wiele ośrodków uruchomi swoje wyciągi jeszcze w późniejszym czasie. Za uruchomienie wyciągu bez uprawnień grozi wysoka kara finansowa.

Obsługa naszego ośrodka polega na tym, że wykorzystujemy przede wszystkim naszych pracowników. Dlatego postanowiliśmy z panem burmistrzem, że basen miejski będzie czynny w okrojonym zakresie, na dwie zmiany. W poniedziałki, środy i piątki basen będzie czynny w godz. 13:00 – 21:00, a we wtorki i czwartki 9:30 – 17:00.

Pracownicy obsługujący na co dzień halę sportową, w okresie sezonu kąpielowego zostają przesunięci do ośrodka Staw Górny. Podobnie jest z pracownikami innych obiektów sportowych, a podyktowane jest to tym, aby POSiR na czas sezonu kąpielowego nie zatrudniał dodatkowych osób. Wyjątkiem są jedynie ratownicy. Ośrodek sportu zatrudnia na stałe dwie osoby – jedna z nich pozostanie na basenie, a druga zostanie przesunięta na kąpielisko. Jednak nad Stawem Górnym, w czasie okresu wakacyjnego, jeden ratownik nie jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających, stąd konieczność zatrudnienia dodatkowych ratowników na ten okres. W minionym roku odnotowano 80 tysięcy uczestników, którzy odwiedzi ośrodek w czasie wakacji. Przy takiej liczbie odwiedzających koniecznością jest zatrudnienia dodatkowych osób – w czasie weekendu 8 ratowników pracuje rotacyjnie, a w pozostałe dni jest ich 7.

Andrzej Iwanowski poinformował, że wszystkie postulaty mieszkańców, jakie wnosili od ubiegłego roku, zostały spełnione, czyli zwiększenie liczby ratowników, by można było dłużej korzystać z kąpieliska [10:00 – 18:00], wydłużony został czas otwarcia Splash Park do godz. 19:00 oraz obsługa toalet do godz. 20:00. Wake Park czynny będzie do godz. 20:00, a wypożyczalnia sprzętu jest czynna w godz. 10:00 – 19:00. Podobnie jak w latach ubiegłych korzystanie z ośrodka Staw Górny jest bezpłatne. Na teren ośrodka nie będzie można wjechać już samochodem osobowym, co notorycznie zdarzało się w latach ubiegłych. Niektórzy odwiedzający przejeżdżali pojazdami bliżej plaży po ścieżkach wykonanych z żywicy, a kiedy zostawali upominani, że na terenie ośrodka obowiązuje całkowity zakaz wjazdu osób nieuprawnionych, wyjaśniali, że nie zauważyli zakazu. W tej chwili montowana jest brama automatyczna, a policja poprosiła o wykaz numerów rejestracyjnych pojazdów, które mogą parkować na parkingu obok budynku, w którym mieści się restauracja. Dla osób odwiedzających ośrodek Staw Górny bezpłatnie udostępniane są parkingi przy ul. Polnej oraz ul. Fabrycznej.

Dyrektor POSiR przekazał przewodniczącemu komisji dokument zawierający strukturę zatrudnienia, jak podkreślił, aby uciąć wszelkie spekulacje odnośnie liczby zatrudnionych osób. Łącznie we wszystkich obiektach, jakimi zarządza POSiR, czyli hali sportowej [obiekt plus administracja POSiR], basen miejski, pawilon sportowy, stadion miejski, Ogródek Jordanowski, lodowisko „Biały Orlik” i boisko „Orlik 2012” jest 23 i 1/8 etatów. W przestrzeni publicznej jakiś czas temu pojawiła się informacja, że POSiR na stałe zatrudnia 36 osób, co wielokrotnie już wyjaśniano, że nijak się to ma do stanu faktycznego.

Aktualne zatrudnienie jest niższe niż w momencie, gdy powstawał POSiR – mówił Andrzej Iwanowski. – To, że zatrudniamy dodatkowych ratowników w sezonie, to jest zupełnie inna sprawa.

W ubiegłym roku mieliśmy problemy ze Splash Parkiem, musieliśmy go wyłączyć z użytkowania. Czy na tamtym etapie wyeliminowaliśmy te ewentualne problemy, czy to jest coś, co może nam się powtórzyć? – pytał przewodniczący komisji Dawid Jaroszek.

Jak wyjaśnił dyrektor POSiR ubiegłoroczne wyłączenia były spowodowane zabrudzeniem wody, która jest wykorzystywana do wodnych zabaw. Wyłączenie na czas doprowadzenia wody do użytku wydał Sanepid, który regularnie bada wodę w takich obiektach. Woda została skażona przez użytkowników, podobnie jak kilka lat temu na basenie miejskim, gdzie z powodu braku higieny, korzystający skazili wodę. Jednym słowem – w wodzie pojawiły się bakterie kałowe.

To może nam się powtórzyć, bo nie wiadomo, w jakim stanie higieny wejdą ludzie na Splash Park – mówił Andrzej Iwanowski. – Tego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Woda na wodnym placu zabaw jest stale monitorowana. Chciałbym też uciąć od razu plotki, że woda w zalewie jest brudna. Jest opublikowany i rozwieszony aktualny komunikat Sanepidu. Zrobiono tak na Borkach, że otwarto kąpielisko bez wymaganych badań i zgód Sanepidu. Dyrektor radomskiego ośrodka otrzymał 5 tys. zł kary. My musimy być bezpieczni i ci, którzy korzystają również. Dlatego woda jest stale monitorowana i badana.

Wspomniał pan, że basen miejski przez okres wakacji, a więc przez lipiec i sierpień będzie otwarty. Być może wybiegam w przyszłość, być może potrzebnie, a może niepotrzebnie, ale wolę zapytać. Czy wiemy jakie ewentualne koszty będzie generowało otwarcie tego basenu i czy mniej więcej jakkolwiek na podstawie poprzednich miesięcy możemy oszacować, jakie byłyby przychody z basenu? – zapytał Dawid Jaroszek. Dyrektor odpowiedział, że na bieżąco monitorowana jest liczba osób korzystających z basenu, a jeżeli po pierwszym miesiącu letniej działalności okaże się, że wykorzystanie jest minimalne lub mniejsze od przewidywanego, to basen zostanie zamknięty i ponownie uruchomiony wraz z rozpoczęciem zajęć szkolnych, kiedy uczniowie korzystają z lekcji pływania w ramach wychowania fizycznego.

Dużo było zawsze dyskusji, dlaczego zamykamy basen na okres wakacyjny, niektórzy wstydzą się chodzić na plażę lub wolą korzystać z wody chlorowanej. Dlatego w tym roku go otworzyliśmy na lato i zobaczymy. Zwiększą się na pewno koszty osobowe, bo stacja uzdatniania wody musi działać, woda musi być podgrzewana.

Włodzimierz Szałabaj dodał, że temat otwarcia basenu w okresie letnim był omawiany w minionej kadencji, podobnie jak w poprzednich. Zawsze mówiono o tym, że koszty otwarcia basenu latem są ekonomicznie nieuzasadnione i nie będzie się cieszył takim powodzeniem, by miasto mogło cokolwiek na nim zarobić, by pokryć bieżące koszty.

Burmistrz Kowalczyk to z nami przerabiał, pan dyrektor też i stwierdziliśmy, że się to nie opłaca. Nowa rada chce, czy nowy radny, nowy burmistrz – niech sobie sprawdzą, ale jest to ekonomicznie nieuzasadnione – wyjaśnił radny Szałabaj. Przez lata, w okresach letnich basen był wyłączany z użytkowania i prowadzone były wówczas prace naprawcze lub remontowe. Teraz takiej konieczności nie ma, ale to nie zmienia faktu, że opłaty za wstęp nie pokryją kosztów użytkowania. POSiR w tej chwili, właśnie z przyczyn ekonomicznych, zamknął na okres letni odnowę biologiczną. Przez cały rok jest kilkaset wejść miesięcznie, natomiast w okresie letnim zainteresowanie spada do minimum.

W dalszej części komisji radni opiniowali projekty uchwał na środową sesję, czyli głównie skupili się na proponowanych do sprzedaży w trybie przetargów nieograniczonych różnych działek na terenie Pronit.

Dodatkowo został przedstawiony zakres działania komisji:

  1. opiniowanie zadań z zakresu infrastruktury technicznej, zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska,
  2. opiniowanie zadań dotyczących ulic, placów, organizacji ruchu drogowego,
  3. ocena stopnia zaspokojenia miasta w wodę, energię cieplną i systemy kanalizacji deszczowej i sanitarnej,
  4. ocena funkcjonowania zieleni i ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami,
  5. ocena funkcjonowania systemu oczyszczania miasta,
  6. opiniowanie gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  7. opiniowanie przedsięwzięć obejmujących utrzymanie czystości cieków wodnych i zbiorników,
  8. prowadzenie analiz potrzeb mieszkaniowych i infrastruktury towarzyszącej,
  9. opracowanie wniosków mających na celu utrzymanie i poprawę porządku oraz bezpieczeństwa w mieście,
  10. monitorowanie spraw z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
  11. opiniowanie nazewnictwa ulic,
  12. opiniowanie funkcjonowania targowisk, cmentarzy miejskich, komunalnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracji samorządowej.

Mam nadzieję, że przez te 5 lat ta komisja będzie działała w ramach swoich zagadnień, w granicach swoich zagadnień, nie będzie poza nie wybiegała, nie czuję takiej potrzeby. Gdybyście państwo sami z siebie uważali, że jakieś dodatkowe tematy muszą być poruszane, to bardzo proszę byście to komunikowali i te wszystkie sugestie będziemy razem rozpatrywali – mówił przewodniczący Dawid Jaroszek.

Przeczytaj również