Psi skwer w Pionkach

Psi skwer w Pionkach

Wśród interpelacji składanych przez radnych miejskich jedna zapewne zaciekawi miłośników psów. Paweł Kobylas zapytał czy istnieje możliwość wygospodarowania terenu by stworzyć wybieg dla psów.

Wybiegi dla psów lub inaczej nazywane parkami, tworzy się w miastach, by psy miały możliwość swobodnego biegania bez smyczy na ogrodzonym terenie. Taki ogrodzony teren, przeznaczony wyłącznie dla psów, to miejsce bez narażania czworonoga na wtargnięcie na ulicę, biegania wśród pieszych, a nawet niwelujące możliwość ucieczki psa poruszającego się bez smyczy.

W związku z prośbą i pytaniem właścicieli czworonogów uprzejmie proszę o informację na temat możliwości zagospodarowania w naszym mieście ogrodzonego terenu z przeznaczeniem na wybieg dla psów. Problem psów, a dokładnie psich odchodów jest wciąż nagłaśniany. Stworzenie wybiegu dla psów mogłoby pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia chodników i trawników, a jednocześnie przyczynić się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Niektórzy właściciele wypuszczają psy bez smyczy, natomiast na ogrodzonym terenie nie stwarzałoby to zagrożenia dla osób spacerujących po chodnikach – mówił radny Kobylas podczas sesji w dniu 30 listopada.

Takie wybiegi są już w naszym kraju dość popularne. Samorządy tworzą je by zagospodarować nieużytki na swoim terenie, a przy okazji przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa czworonogom, ale także mieszkańcom. Na psich wybiegach tworzy się tory przeszkód by psy miały możliwość treningu i zabawy, co niewątpliwie przynosi pozytywne skutki behawioralne. Wybieg dla psów to także miejsce sprzyjające integracji społecznej z uwagi na to, że właściciele czworonogów mają okazję do poznania się, wymiany doświadczeń w opiece nad pupilami itp.

Nieodłącznym elementem takich wybiegów są oczywiście kosze na nieczystości pozostawiane przez psy. W Pionkach takie kosze zostały rozstawione, również po złożeniu interpelacji przez Pawła Kobylasa i część osób z nich korzysta. Niestety w Pionkach sprzątanie po własnym pupilu to nadal dla wielu właścicieli czworonogów tylko abstrakcja. W poprzedniej kadencji Zbigniew Belowski zakupił woreczki na psie odchody i bezpłatnie rozdawał je mieszkańcom miasta, by choć w nieznacznym stopniu ograniczyć zanieczyszczenie chodników i trawników. Stworzenie wybiegu dla psów i konieczności posprzątania po pupilu wyrobi nawyk właścicieli do uprzątania nieczystości po swoim psie także w innych częściach miasta.

Parki dla psów wraz z torem przeszkód, to również miejsce, które może stanowić doskonałą bazę do zorganizowania konkursów dla psów czy chociażby coraz bardziej popularnych szkoleń.

Zgodnie z przepisami prawa pies musi być prowadzony na smyczy w terenie miejskim. Prowadzenie psa na smyczy przez całe jego życie z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Psy, które nie mają możliwości wybiegania mogą stać się agresywne i uciążliwe, co w konsekwencji często prowadzi do porzucania niesfornych pupili. Co zatem zrobić, żeby pies mógł się wybiegać zgodnie ze swoją naturą? Jedynym rozwiązaniem jest ogrodzony wybieg z placem zabaw dla psów usytuowany w przestrzeni miejskiej. W tym miejscu każdy właściciel czworonoga będzie mógł pozwolić mu na swobodny spacer i zabawę z innymi psami, co zapewni mu odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia.

Koszt wybudowania takiego wybiegu może sięgać nawet do 500 tys. zł (w zależności od projektu) i wiązać się z wydatkami na jego utrzymanie, ale stworzenie takiego miejsca jest godne zainteresowania władz miasta, bo stworzenie bezpiecznego miejsca dla psów to jedno, a zwiększenia bezpieczeństwa publicznego eliminującego przypadki niezgodnego z prawem wypuszczania psów na ulicach oraz terenach do tego nieprzystosowanych ma znaczenie dla całej społeczności lokalnej. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że przecież w Pionkach na spacer z psem wybrać się do lasu, ale zgodnie z przepisami nawet w lesie pies powinien pozostać na smyczy ze względu na ryzyko zagrożenia życia i zdrowia zwierząt w nim żyjących.

Przeczytaj również

Komentarze