Remont bloków socjalnych

Remont bloków socjalnych

1 kwietnia z wizytą w Pionkach był wicemarszałek Rafał Rajkowski by przekazać władzom miasta, ale przede wszystkim mieszkańcom budynków socjalnych dobrą wiadomość. Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał miastu Pionki dofinansowanie na remont budynków Al. Lipowe 9 i 13 oraz Leśna 17. I nie jest to żart z okazji Prima Aprilis.

Rafał Rajkowski poinformował, że za niespełna 3 tygodnie zarząd Samorządu Województwa Mazowieckiego podpisze z miastem Pionki umowę na dofinansowanie kwotą 4 mln 432 tys. zł z przeznaczeniem na długo wyczekiwany remont bloków socjalnych. 31 marca samorządowcy dowiedzieli się o podziale środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Można było się spodziewać, że podejście władz centralnych do podziału tych środków będzie zgoła inny niż do tej pory, a więc uznaniowy, a więc dawanie na rzeczy bez których można się obyć typu budowa basenu przyszkolnego. To są środki skierowane na walkę z covidem i środki, które de facto wnioskowane przez lokalnych włodarzy, w tym przypadku również przez miasto Pionki, dotyczą ważnych inwestycji dla mieszkańców – mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Jednym z tych wniosków był również wniosek dotyczący modernizacji domów socjalnych na ulicach Al. Lipowe i Leśna. Niestety wczoraj dowiedzieliśmy się, że rząd woli te pieniądze przeznaczać dla wybranych samorządów, a więc tych samorządów gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość na rzeczy, które tak jak powiedziałem, mogłyby poczekać, bo nie są rzeczami tak ważnymi jak chociażby zainwestowanie w szpitalny oddział ratunkowy SOR na Józefowie czy choćby przebudowę tych obiektów w których w fatalnych warunkach mieszka 380 osób od wielu, wielu lat.

Wicemarszałek mówił o tym, że przeprowadził wiele rozmów z Robertem Kowalczykiem, z Kamilą Kaczorowską, z miejskimi radnymi dotyczących kwestii tej ważnej dla mieszkańców potrzeby.

Wszyscy liczyliśmy się z tym, że rząd pochyli się, służby pana wojewody również zauważą ten palący problem i miasto Pionki dostanie dofinansowanie na te budynki – kontynuował wicemarszałek. – Stało się inaczej i dlatego dzisiaj, bardzo szybko reagując, zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o dołożeniu środków do listy na której znajdują się te 3 budynki. To znajduje się w osi priorytetowej 6 Jakość życia dla działania 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych. I choć dziś 1 kwietnia, mówię to nie z okazji Prima Aprilis. Do tej dobrej informacji dołączam również życzenia od Zarządu Województwa Mazowieckiego dla wszystkich mieszkańców Pionek. Tych dobrych informacji dla Pionek będzie więcej. Byliśmy dzisiaj także na roboczej wizycie na Manhattanie. To też jest coś na co mieszkańcy latami czekali. Ja mam tylko dobre doświadczenia z samorządowcem, który ma ogromne doświadczenie w działalności samorządowej i tylko pozytywnie mogą oceniać tę współpracę za którą bardzo burmistrzowi dziękuję.

Robert Kowalczyk podziękował zarządowi Mazowsza za to, że zauważyli ten faktycznie palący problem:

Zauważyli, że ludzie żyją w naprawdę urągających godności warunkach. Panie marszałku, dzisiaj pokazaliśmy człowieczeństwo, coś takiego, co powinno pokazać się już dawno. Już dawno powinniśmy powiedzieć dość, że w takich warunkach, ze wspólnymi toaletami i kuchniami nie da się dłużej żyć, a już tym bardziej żyć w takim czasie pandemicznym jaki mamy od roku. Za to jesteśmy panu bardzo serdecznie wdzięczni i myślę, że mieszkańcy będą długo pamiętali iż taka decyzja zapadła i przyniesie ona już w najbliższym czasie efekty.

Wniosek o dofinansowanie remontu bloków socjalnych miasto Pionki złożyło w poprzednim roku, ale relokacja środków dla Mazowsza była zbyt mała by otrzymać wsparcie, choć wniosek przeszedł pozytywną weryfikację merytoryczną. Miasto Pionki złożyło więc wniosek do Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, ale 31 marca okazało się, że nie otrzymamy wsparcia.

Burmistrz dodaje, że bardzo chciałby aby do października 2022 r. zakończyć finalnie inwestycję, czyli przeprowadzić remont i przebudowę wewnątrz budynku oraz wykonać nową elewację budynków. Wreszcie mieszkańcy nie będą musieli korzystać z tzw. pomieszczeń wspólnych i w każdym mieszkaniu pojawi się łazienka oraz kuchnia (względnie aneks).

To jest inwestycja szacowana na ok. 6,2 mln zł, ale dopiero po przetargu okaże się ile będzie kosztowała – mówił Robert Kowalczyk. – Zakres prac jest olbrzymi.

Przeczytaj również

Komentarze