„Równi i równiejsi” radni złożyli wieniec w imieniu Rady Miasta

„Równi i równiejsi” radni złożyli wieniec w imieniu Rady Miasta

Dziś przypada 76 rocznica pamięci dziesięciu żołnierzy Armii Krajowej rozstrzelanych przez hitlerowców w kwietniu 1944 r. W związku z wprowadzeniem ograniczeń związanych z epidemią burmistrz zamieścił na stronie urzędu list przypominający o rocznicy, wspominając lokalnych bohaterów oraz plakat informujący o przebiegu tegorocznych obchodów. Jednak grupa radnych wolała już dziś złożyć wieńce i zapalić znicze przy pomniku Gloria Victis.

Miejskie obchody upamiętniające pamięć poległych organizowane są zawsze w dniu wolnym od pracy. W tym roku data ta przypada na 26 kwietnia. Ponieważ nadal obowiązują ograniczenia sanitarne, mieszkańcy nie będą mogli zgromadzić się przed pomnikiem Gloria Victis wzorem lat ubiegłych. Czy jednak zakaz ten obowiązuje wszystkich? Jak informują radni w dniu dzisiejszym, tj. 22 kwietnia grupa radnych miejskich podjęła decyzję o złożeniu kwiatów przy pomniku Gloria Victis. Gest jak najbardziej na miejscu, ale… była to oddolna inicjatywa o której poinformowani zostali tylko niektórzy. Przewodniczący RM Wojciech Maślanek, jego zastępcy i członkowie uszczuplonego klubu PiS udali się na ul. Zwoleńską by złożyć kwiaty zakupione z budżetu RM. Moment ten uwiecznił na fotografiach i zamieścił w internecie na swoim profilu fb pod nazwą Miasto Pionki były wiceburmistrz.

Zgromadzenie części radnych przy ul. Zwoleńskiej obejmowało 6 radnych i ich fotografa, a więc wybiegło liczbą ponad ogólnie obowiązujące zakazy, ponieważ nadal nie można spotykać się w grupie większej niż 2 osoby. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi, a więc uznać należy, że grupa składająca wiązanki, to najbliższa… rodzina. Można również uznać iż idąc za przykładem przedstawicieli rządu, miejscy radni zebrali się „realizując obowiązki służbowe”. Niestety, co widać na dokumentacji fotograficznej, nie zachowali obowiązującej odległości od siebie – 2 metrów. Kwiaty złożyli w imieniu Rady Miasta, choć nie wszyscy radni miejscy zostali poinformowani o tej decyzji i jak informują, dowiedzieli się o tym fakcie od mieszkańców, którzy znaleźli zdjęcia na fb. Czyżby znowu w imieniu całej rady decyzję podejmował tylko przewodniczący?

Mieszkańcy, którzy chcą upamiętnić poległych będą mogli złożyć kwiaty i zapalić znicze zachowując wszelkie wprowadzone obostrzenia, za których nieprzestrzeganie grozi mandat. Władze miasta rekomendują uczczenie pamięci poprzez zapalenie znicza i ustawienia go w oknie, a w imieniu wszystkich wieniec przy pomniku złoży burmistrz w dniu 26 kwietnia.

fot 1: fb Miasto Pionki
plakat: CAL

Przeczytaj również

Komentarze