Ruszył Black Vinyl Classics – II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Pion(ki) Kultury

Ruszył Black Vinyl Classics – II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Pion(ki) Kultury

13 października 2023 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się pierwszy dzień wielkiego wydarzenia w mieście Pionki. Po raz drugi na scenie MOK wystąpili wybitni soliści – tym roku: Joanna Nawrot – sopran, Piotr Maciejowski – tenor, Tomasz Janczak – tenor, Łukasz Wroński – tenor, Kamil Pękala – baryton oraz Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją maestro Mieczysława Smydy. Doznania muzyczne na poziomie arcymistrzowskim. Poziom artystyczny zadowolił najbardziej wyrafinowanych melomanów.

Sala koncertowa w zabytkowym budynku Kasyna Urzędniczego wypełniona po brzegi widownią. Mnóstwo chętnych chciało wziąć udział w II Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Black Vinyl Classic. Piątkowy program to arie i duety operowo – operetkowe znanych kompozytorów: G. Bizet, G. Verdi, G. Puccini, E. Curtis, C.A. Bixio, R.E. di Capua, R. Sholz, i. Kalman, P. Abraham, J. Stauss, G.F. Lehar, C. Zeller i inni.

Zaplanowaliśmy dla państwa trzy wydarzenia, ponieważ kochacie, uwielbiacie operę i operetkę, więc mamy dzisiejszy koncert p.t. „Twoim jest serce me”, bo to waszym są nasze serca, dla was biją, dla was grają – zwrócił się do gości Andrzej Wojciechowski, dyrektor artystyczny festiwalu. – Drugi koncert, również tutaj, również w tej sali koncert jazzowo-folkowy, zespół Zagan Acoustic przeprowadzi państwa przez świat muzyki folkowej chyba całego świata. I na zakończenie, jedno z największych arcydzieł jakie kiedykolwiek powstało i będzie to Requiem W. A. Mozarta i requiem odbędzie się w nieco innym miejscu, w miejscu sakralnym dlatego, że chcieliśmy przy tym wspomnieć człowieka wielkiego dla naszej polskiej kultury.

Niebywała okoliczność, druga odsłona festiwalu Black Vinyl Classics. Pierwsza zachwyciła wielu z państwa, ale również moja osobę. Już wtedy i tu chcę bardzo podziękować, doszło do rozmów zarówno z panem burmistrzem Robertem Kowalczykiem, jak i panią burmistrz Kamilą Kaczorowską, bo spotkaliśmy się i chcieliśmy porozmawiać co możemy dalej zrobić z tym festiwalem i już wtedy intencją naszą wspólną było to, aby wesprzeć finansowo ten festiwal, który ma szanse stać się stałym punktem na mapie imprez kulturalnych województwa mazowieckiego. To jest właśnie przykład tego, że to się dzieje, dzieje się historia, jest druga edycja. Bardzo serdecznie panie burmistrzu i pani burmistrz nisko się kłaniam i dziękuję, że cała społeczność miasta Pionki i nie tylko, ma okazję po raz drugi uczestniczyć w tak znakomitym wydarzeniu – głos zabrał wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. – Szanowni państwo, co tu się w tych Pionkach dzieje? Powiedzcie mi państwo, bo ja sam jestem, że tak powiem z uśmiechem na twarzy od rana, kiedy wiem, że mam przyjechać do Pionek i tak sobie myślę, ostatnimi czasy gościł u was Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Pełna sala, z tego co pamiętam, były owacje i brawa na stojąco. Później okoliczność występu również Warszawskiej Opery Kameralnej i również olbrzymie brawa, aplauz publiczności. Pamiętam również te brawa i owacje na pierwszej edycji festiwalu Black Vinyl i nieskromnie powiem tak, to jest miasto wysokiej kultury i bądźcie państwo z tego dumni. Ja życzę państwo by również dzisiaj wszystkie te doznania fantastyczne i te emocje by państwu towarzyszyły. Oprócz tych wszystkich prowadzonych inwestycji, tego co się dzieje, jak się zmieniają Pionki, jednak włodarze tego miasta znajdują przestrzeń, aby prezentować dla szerokiego grona odbiorców tzw. wysoką kulturę i to jest naprawdę bardzo budujące. Wszystkiego dobrego, szanowni państwo.

Kochani, bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy się spotkać w tej pięknej sali w naszym starym Kasynie, a to wszystko dlatego, że przecież Pionki mają swoją historię i tradycję muzyczną. To tutaj przecież produkowano czarne krążki – przypomniał burmistrz Robert Kowalczyk. – Bardzo się cieszę, że samorząd województwa mazowieckiego widzi nie tylko potrzebę inwestowania w infrastrukturę, ale widzi również potrzebę inwestowania w kulturę i to kulturę przez duże K. Szanowni państwo, nie byłoby naszych spotkań muzycznych w tym pięknym miejscu, gdyby nie przyjacielskie stosunki z panem marszałkiem Rafałem Rajkowskim, który odwiedza nas bardzo często i widzi, że to miasto zasługuje na to żebyśmy nie tylko budowali, ale również bawili się. I mam nadzieję, że dzisiaj, jutro o pojutrze będziemy się bawili z muzyką, która państwu zaproponowaliśmy.

Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny możemy gościć takie piękne wydarzenie jakim jest Black Vinyl Classisc Pionki Kultury, bo myślę, że my również zasługujemy na to, aby ta wysoka kultura w naszym mieście gościła – głos zabrała wiceburmistrz Kamila Kaczorowska. – I ona już naprawdę wyspała się w harmonogram naszych miejskich wydarzeń.

W piątek na scenie gościły wielkie gwiazdy teatru muzycznego w światowych przebojach opery. Każda opera musi rozpocząć się muzycznym wstępem, a więc uwerturą, którą zagrała Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, tym razem z opery Carmen.

Muzyczne doznania faktycznie na najwyższym poziomie. Gala była ciekawym spektaklem z interakcją z widzami. Przepiękna muzyka, wybitne głosy solistów i niesamowicie dopracowane w najmniejszych szczegółach wyjścia na scenę sprawiły, że widzowie śpiewali razem z artystami i kilkukrotnie prosili o bis. Podziękowań za wspaniały, trzygodzinny koncert nie było końca, choć w sobotę kolejny dzień festiwalu.

Wieczór zakończył się podziękowaniami dyrektorów festiwalu kierowanych do tych, którzy wsparli organizację II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Black Vinyl Classic.

Gratuluję realizacji tak szlachetnego przedsięwzięcia, jak II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classics PION(ki) Kultury. Zwraca on uwagę na niezwykłą rolę muzyki w rozwoju kultury europejskiej. Muzyka łączy ludzi bez względu na narodowość, język czy różnice kulturowe. Jest otwarta na drugiego człowieka – można powiedzieć nawet, że istnieje i ma sens tylko w połączeniu z odbiorcą. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę rangę artystów, którzy występują na Festiwalu, śmiało możemy powiedzieć, że Pionki, miasto na południowym Mazowszu, stały się muzycznym centrum Europy – zwrócił się do uczestników wydarzenia w liście Adam Struzik, nieobecny podczas festiwalu.

W trakcie trwania II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Black Vinyl Classic usłyszymy niezwykłe aranżacje z kręgu muzyki klasycznej, jazzu, opery i operetki w wykonaniu gwiazd polskich i międzynarodowych, a Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta będzie zwieńczeniem tego niezwykłego wydarzenia.

 

Przeczytaj również

Komentarze