Ruszył I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic – PION(ki) KULTURY

Ruszył I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic – PION(ki) KULTURY

9 września 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się pierwszy dzień wielkiego wydarzenia w mieście Pionki. Po raz pierwszy na scenie MOK, po obostrzeniach pandemicznych, wystąpili wybitni soliści: Joanna Nawrot – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Łukasz Wroński – tenor, Jakub Milewski – baryton oraz Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją maestro Mieczysława Smydy. Doznania muzyczne na poziomie arcymistrzowskim. Kto nie był, niech żałuje – mówił po zakończeniu koncertu Robert Kowalczyk. Poziom artystyczny zadowolił najbardziej wyrafinowanych melomanów.

W zabytkowym budynku Kasyna zgromadziła się spora widownia by wziąć udział w I Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Black Vinyl Classic. Piątkowy program to arie i duety operowo – operetkowe znanych kompozytorów: G. Verdi, G. Puccini, G. Gershwin, F. Lehar, I. Kalman, C. Zeller i wielu innych.

Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic to nowa forma, która mam nadzieję na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny naszego miasta – mówił podczas powitania gości burmistrz Pionek. – Jako miasto mamy ambicje infrastrukturalne, ale mamy też kulturalne, bo nie musimy robić tego co wszyscy, możemy podążać swoją drogą. Taką, która będzie nas ubogacać i wzmacniać. Dlatego też dziś i jutro proponujemy państwu kulturę na bardzo wysokim poziomie i mam nadzieję, że to odbije się echem nie tylko w naszym mieście, ale również w całym regionie. Chciałem bardzo serdecznie podziękować panu marszałkowi Adamowi Struzikowi i panu marszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu, tu obecnemu, bo wspierają właściwie wszystkie nasze działania. Nie zapominają, że Pionki są na mapie Mazowsza i zawsze starają się nie tylko swoją obecnością, ale również tym groszem dla naszego miasta sypnąć.

Dr hab. Andrzej Wojciechowski dyrektor artystyczny festiwalu serdecznie podziękował za wsparcie oraz ogromne zaufanie.

Rzadkością w Polsce jest, że ktoś otwiera pierwszy międzynarodowy festiwal, szczególnie że takiej formuły chyba w tym miejscu jeszcze nie było, a ja mam taki sentyment do Izby Czarnej Płyty dlatego, że tworząc festiwal wziąłem takich kilka winylowych krążków, jeszcze z kolekcji moich rodziców, które były przeze mnie ostro dotarte, podniszczone i połamane, i zobaczyłem logo Pronitu, który produkował czarne krążki, czarne winyle, black vinyls dla wytwórni płytowych w całym kraju (…). Życzę wszystkim wysokich wrażeń artystycznych.

Klimat czarnych płyt, może trochę trzeszczących w brzmieniu, jest niepowtarzalny. Winyle produkowane przez pionkowski Pronit można było usłyszeć w domach w całej Polsce, ale również za granicą. Rozbrzmiewała na nich nie tylko muzyka rozrywkowa, ale również jazz, bajki dla dzieci, a także muzyka poważna. I stąd właśnie nazwa tego festiwalu, podczas którego prezentowana jest muzyka poważna – operowo-operetkowa oraz muzyka polska.

W piątek na scenie gościły wielkie gwiazdy teatru muzycznego w światowych przebojach opery. Każda opera musi rozpocząć się muzycznym wstępem, a więc uwerturą, którą zagrała orkiestra festiwalowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy.

Muzyczne doznania faktycznie na najwyższym poziomie. Gala była ciekawym spektaklem z interakcją z widzami. Przepiękna muzyka, wybitne głosy solistów i niesamowicie dopracowane w najmniejszych szczegółach wyjścia na scenę sprawiły, że widzowie śpiewali razem z artystami i kilkukrotnie prosili o bis. Podziękowań za wspaniały, trzygodzinny koncert nie było końca, choć w sobotę kolejny dzień festiwalu.

Wieczór zakończył się podziękowaniami dyrektorów festiwalu kieroanych do tych, którzy wsparli organizację I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Black Vinyl Classic. Na pierwszym miejscu Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego i Marszałkowi Adamowi Struzikowi, który został honorowym patronem festiwalu oraz współfinansuje całe wydarzenie.

Kolejne podziękowanie dla wspaniałego, zacnego człowieka, który tylko powiedział „dobra pani Joasiu, robimy” – mówiła Joanna Nawrot wręczając pamiątkowy dyplom Robertowi Kowalczykowi. – Wielkie brawa, bo to jest wspaniały człowiek, dla którego nie było rzeczy niemożliwych. Bardzo cicha, zawsze pozostająca w cieniu, odbierała każdy telefon i o każdej porze dnia i nocy – pani dyrektor Agata Chmielewska. Bardzo serdecznie dziękujemy.

Kolejne podziękowania trafiły do Anety Maliszewskiej „Kwiaty u Anioła”, która zadbała o wystrój sali widowiskowej i upiększyła kwiatami cały budynek Kasyna.

Tę osobę w Pionkach zna każdy. Wystarczy powiedzieć pani Irena. Szczególne podziękowania dla pani Ireny Nalewajko za to, że mnie odgruzowała, wykopała z czeluści, pomogła mi wzbić się na naprawdę wielkie sceny. Wsparła nie tylko mnie, ale i Andrzeja w wielu projektach muzycznych. Wspiera nieustannie, jest wielkim mecenasem kultury i nie tylko kultury. Za tę działalność społeczną i kulturową serdeczne podziękowania, pani Ireno, jest pani wielka.

Joanna Nawrot zaprosiła wszystkich na drugi dzień festiwalu podczas którego odbędzie się koncert muzyki polskiej skomponowanej przez wybitnych kompozytorów polskich: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Beniamina Baczewskiego i Adama Wesołowskiego. Soliście Andrzejowi Wojciechowskiemu towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Śląskiej.

Przeczytaj również

Komentarze