Salwa honorowa. Cześć i chwała bohaterom. Pionki pamiętały o rocznicy wybuchu II wojny światowej

Salwa honorowa. Cześć i chwała bohaterom. Pionki pamiętały o rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września na Cmentarzu Nowym w Pionkach przed Górką Zasłużonych zebrali się mieszkańcy oraz władze miasta i przedstawiciele różnych ugrupowań, z udziałem Kompanii Honorowej z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu by uczcić 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szpaler sztandarów, wiązanki oraz oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Dęblinie – wszystko to w hołdzie poległym za wolną Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania Hymnu Polski przez Orkiestrę Wojskową oraz przywitania licznie przybyłych gości, którzy swoją obecności uczcili rocznicę jakże ważną dla narodu polskiego oraz bohaterstwo poległych, aresztowanych i walczących o wyzwolenie kraju.

1 września 1939 r. Państwo Polskie zostało zaatakowane przez hitlerowskiego agresora. Wojsko Polskie i cały naród stanęli wspólnie w obronie młodej niepodległości, bo odrodzonej dopiero przed 20-tu laty. Odwaga i poświęcenie nie były jednak w stanie powstrzymać naporu nieprzyjaciela, tym bardzie, że 17 września walcząca Polska została zaatakowana przez kolejnego najeźdźcę – związek sowiecki.

1 września 1939 r. samoloty Luftwaffe zaatakowały także ziemię radomską, w tym najważniejsze dla nieprzyjaciela zakłady Centralnego Okręgu Przemysłowego – bomby spadały na budynki przemysłowe i mieszkalne, ewakuowano kluczowe urzędy i instytucje. Agresor zniszczył ważną dla Polski infrastrukturę – w Radomiu lotnisko, radiostację i fabrykę broni oraz linię kolejową, która przebiega przez Pionki. 8 września Niemcy wkroczyli do Radomia. Na ziemi radomskiej rozstrzelali ok. 15 tys. mieszkańców, a także tworzyli liczne getta dla ludności żydowskiej. Aresztowani, umieszczeni w gettach – trafili do obozów koncentracyjnych i obozów pracy.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości. Pragnę wyrazić moje uznanie dla mieszkańców Pionek i okolic za szacunek do historii i tradycji orężnych oraz pamięć o bohaterach, którzy broniąc granic i całości Rzeczypospolitej składali ofiarę żołnierskiego trudu, krwi i życia na ołtarzu Ojczyzny – list wiceministra MON Wojciecha Skurkiewicza odczytał Paweł Dycht, zastępca dyrektora Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. – Największą wartością na takich uroczystościach są młodzi ludzie, którzy na nie przychodzą, którzy uczą się prawdy historycznej, by dalej przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Dlatego pozwólcie, że podziękuję za obecność harcerzy na dzisiejszej uroczystości – mówił Paweł Dycht, choć oprócz harcerzy na Cmentarzu Nowym było sporo młodzieży i dzieci.

Czcigodni księża, szanowni goście, kombatanci, mieszkańcy naszego miasta – mówił do licznie zebranych burmistrz Robert Kowalczyk. – 1 września to dzień szczególny. Dzień w którym rano w naszych pionkowskich szkołach rozpoczęliśmy rok szkolny. Widać na twarzach uśmiechy, zadowolenie, nareszcie wracamy do szkoły. I tak miało być 83 lata temu. Podobnie. Rodzice, nauczyciele, młodzież i dzieci czekali z utęsknieniem na ten dzień, kiedy będą mogli rozpocząć swój rok szkolny. Niestety obudziły nas wybuchy, obudziły nas samoloty nazistowskie, obudził nas świst kul. I musieliśmy sprostać nowemu zadaniu – już nie trzeba było się uczyć, kształcić, wychowywać, tylko trzeba było bronić wolności. I wypełniliśmy ten obowiązek, między innymi i my, w naszym mieście Pionki, bo musimy pamiętać, że również my staliśmy na pierwszej linii tej rubieży, bo to my byliśmy miastem, które miało zasilać zbrojeniowo naszą armię. Szanowni państwo, nie minęło 83 lata a już w lutym tego roku mogliśmy się przekonać jak kruchy jest pokój i jak ważne jest jakich mamy sąsiadów. Zobaczcie, atak sowietów na Ukrainę spowodował, że my Polacy, Mołdawianie, Rumuni staliśmy się bardzo dobrymi sąsiadami. To my w pierwszej linii zaczęliśmy pomagać krajowi, który tej pomocy potrzebował. Tak po ludzku spójrzmy na to jak ważny w życiu jest sąsiad. Ten sąsiad narodowy, polityczny, ale również ten sąsiad nam bliski, w bloku, w domu. To właśnie na sąsiedzie możemy najbardziej polegać. Dlatego mam nadzieję, że my w Pionkach będziemy tworzyć tę wspólnotę i będziemy dbać o swoich sąsiadów.

Do słów burmistrza odnosiło się również kazanie ks. Roberta Kowalskiego, który apelował do zgromadzonych by zakopać wszelkie podziały i starać się żyć w przyjaźni niezależnie od poglądów politycznych, aspiracji, ambicji. Mówił również o zaprzestaniu wzajemnych sporów, a skupieniu się na dążeniu do wspólnego dobra i uczciwości wobec siebie i innych. Biorąc przykład z bohaterów, których pamięć czcimy w tym ważnym dniu, winniśmy starać się żyć we wzajemnym poszanowaniu oraz razem tworzyć jedną nację, bez podziałów, bez uprzedzeń wobec siebie. Powinniśmy tworzyć naród, który razem będzie potrafił stawić czoła agresorowi, gdyby pojawiała się taka konieczność. Wydarzenia w Ukrainie, trwająca tam wojna jest dla Polaków dowodem na to, że nasze bolesne wspomnienia z okresu II wojny światowej, dla sąsiadów są teraźniejszością. Toczące się tuż za granicą Polski działania powinny wpłynąć na naszą wyobraźnię i przypomnieć, że nasi ojcowie, dziadowie walczyli z okupantem o wolną Polskę dla siebie i dla nas. Owoców tej walki nie wolno zaprzepaścić.

Wyrazistymi słowami zwrócił się do elit rządzących, nauczycieli, rodziców, by wychowywali dzieci i młodzież w poszanowaniu do tradycji, ale ze zrozumieniem czym jest prawdziwy patriotyzm i miłość do ojczyzny. Ta prawdziwa, a nie na pokaz, wyrażana przy okazji ważnych uroczystości.

Apel Pamięci odczytał oficer Garnizonu Radom major Daniel Borkowski: Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej, mieszkańcy Pionek, żołnierze Wojska Polskiego, rodacy stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci na Cmentarzu Nowym w Pionkach w 83. Rocznicę wybuchu II wojny światowej aby przywołać pamięć bohaterów, którzy w 1939 roku oddali życie za ojczyznę. Pochylając głowy w skupieniu i zadumie oddajmy cześć i składamy hołd wszystkim naszym rodakom dla których nasza ojczyzna do ostatniej chwili życia pozostawała dobrem najwyższym. Swą ofiarą poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła (…).

Bezpośrednio po wysłuchaniu Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej poległym nastąpiło złożenie wiązanek przed grobami bohaterów, a następnie odbyła się msza święta w intencji poległych, którą zakończono tegoroczne obchody.

 

Przeczytaj również

Komentarze