Setki osób na Błoniach. Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Setki osób na Błoniach. Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

7 września w parku miejskim Błonia, przy czytelni plenerowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach, odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą – Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, której fragmentów ok. 300 uczestników wysłuchało w piknikowym klimacie.

Piękna pogoda od samego rana, plener, mnóstwo miejsca by zająć najwygodniejszą pozycję do wysłuchania Nad Niemnem, sprzyjały bez wątpienia tej edycji Narodowego Czytania w Pionkach. Dla tak licznie przybyłych słuchaczy seniorzy z Kawiarenki dla Seniora działającej przez całe lato przy Czytelni Plenerowej, przygotowali najpiękniejsze fragmenty powieści.

Wśród słuchaczy młodzież szkolna z pionkowskich szkół średnich i podstawowych, seniorzy, podopieczni WTZ, mieszkańcy w różnym wieku. Każdy znalazł miejsce dla siebie – pod drzewem, na ławce w cieniu, na leżaku. Dla przypadkowych przechodniów, którzy z zainteresowaniem przystawali by zobaczyć Narodowe Czytanie również znalazły się miejsca. Lektura Nad Niemnem jeszcze nigdy nie była tak wyraźnie odczuwalna, jak podczas plenerowego odczytu. Sceneria parku idealnie wkomponowała się w opisy przyrody, choć do rzeki spory kawałek. Delikatny wiatr, szmer owadów, słońce… można się rozmarzyć i słuchać, słuchać… Seniorzy z Pionek czytali powieść tak interesująco, że zapewne niejeden ze słuchaczy sięgnie po lekturę w najbliższym czasie.

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji 200-lecia wojny polskiej, zwanej również wojną ojczyźnianą. Pomysłodawczynią całego projektu była Agnieszka Celeda z pracownikami Biura Kultury. Chcieli, by literatura narodowa nie była jedynie przedmiotem nauczania w szkołach, ale by stała się społeczna w życiu społecznym. Projekt przyjął się wyśmienicie i każdego roku coraz więcej bibliotek z terenu całego kraju przyłącza się Narodowego Czytania.

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Myślę, że w pięknym miejscu, na pionkowskich Błoniach, gdzie możemy wziąć udział w czytaniu ciekawej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” – mówił burmistrz Robert Kowalczyk podczas otwarcia wydarzenia. – To bardzo interesująca autorka, przyjaciółka Marii Konopnickiej, pisarka nominowana do literackiej nagrody Nobla. Niestety tej nagrody nie dostała. Ciekawostką może być to, że powieść została wydana po raz pierwszy w 1888 roku. Jest powieść ciekawa. Dlaczego? Myślę, że przede wszystkim dlatego, że mamy w niej do czynienia ze zjawiskami, które w tym czasie się działy, czyli mamy mezalians, czyli to, co ten okres wyróżnia, a autorka wspomina jedno z naszych najważniejszych powstań, czyli Powstanie Styczniowe z 1863 r. Cieszę się, że możemy wspólnie wysłuchać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i tu serdeczne podziękowania naszym seniorom, że zachcieli wziąć w tym udział.

Uczennice Zespołu Szkół w Pionkach zaprezentowały przed słuchaczami postać Elizy Orzeszkowej i klika ciekawostek związanych z samą powieścią – także to, że w 1890 r. nakazem cenzury zabroniono kolejnych edycji utworu. W 160-cio letnią rocznicę Powstania Styczniowego wybrzmiały słowa powieści „Nad Niemnem”, która opowiada o lata osiemdziesiątych XIX -tego wieku, a akcja rozgrywa się w Korczynie nad Niemnem. Szlachta i chłopi próbują dostosować się do nowej popowstaniowej rzeczywistości. Na tym tle rozgrywa się historia miłości zubożałej dziedziczki Justyny Orzelskiej i wywodzącego się z zaściankowej szlachty Jana Bohatyrowicza.

Przeczytaj również

Komentarze