Srebrny Krzyż Zasługi dla Stanisława Alfreda Traczyka

Srebrny Krzyż Zasługi dla Stanisława Alfreda Traczyka

Niecodziennie mieszkaniec Pionek zostaje odznaczony Krzyżem Zasługi, więc tym większa radość gdy tak zaszczytne odznaczenie otrzymuje ktoś, kogo mieszkańcom Pionek nie trzeba przedstawiać. Pana Stanisława zna każdy kto np. interesuje się historią naszego miasta.

Stanisław Alfred Traczyk od kilkudziesięciu lat opisuje dzieje naszego miasta. Spod jego pióra wyszedł szereg ciekawych książek o Pionkach, miejscowej architekturze, ważnych miejscach, ludziach, ale przede wszystkim o historii samego powstania miasta aż do czasów współczesnych. Pan Stanisław jest również autorem bardzo żartobliwych fraszek. To również Zasłużony dla Powiatu Radomskiego oraz dla Miasta Pionki. Otrzymał także Srebrny Krzyż Zasługi od prezydenta i 9 grudnia 2019 r. II wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz wręczył mu order osobiście w domu, gdyż z powodu złego stanu zdrowia Pan Stanisław nie mógł pojawić się na uroczystej gali w Warszawie.

Wydał kilka swoich pozycji z którymi zapoznali się wszyscy, którzy chcieli przybliżyć sobie historię Pionek. Celem pana Stanisława jest głównie to aby ocalić od zapomnienia ważniejsze wydarzenia i pamięć ludzi, którzy zasłużyli się dla miasta.

Stanisław Traczyk urodził się w Tadeuszowie 13 lipca 1935 r. Po ukończeniu Technikum Chemicznego w Bydgoszczy został skierowany nakazem pracy do Zakładów Metalowych w Skarżysku Kamiennej. Pracował tam przez 9 lat, a potem uzyskał zgodę na przeniesienie do Z.Ch.„Pronit”, w których pracował do chwili przejścia na emeryturę.

W latach 1954 – 1956 był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego z powodu „szkalowania ZSRR i socjalistycznej rzeczywistości”.

W 1962 r. zajął II miejsce w wewnątrzzakładowym plebiscycie na najlepszego mistrza-wychowawcę młodzieży. Był współorganizatorem i zawodnikiem Zakładowych Spartakiad Sportowych w Skarżysku Kamiennej i Pionkach oraz Sekcji Kulturystycznej w Skarżysku. Działacz sportowy, opiekun i zawodnik sekcji lekkoatletycznej KS „Proch”.

Był radnym II kadencji Rady Miasta w Pionkach, ławnikiem ludowym Sądu Rejonowego w Kozienicach, członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Współzałożyciel i sekretarz I kadencji Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Pionkach. Inspirator zbiorowego opracowywania i wydawania drukiem, a także współautor „Szkiców z dziejów Pionek”. Korespondent prasowy i autor setek artykułów prasowych, opracowań i wydawnictw.

W 1995 r. ukazała się jego pierwsza książka – „Pionki i okolice”. Później był między innymi jednym z inicjatorów czterotomowych „Szkiców z dziejów Pionek”. W 2000 r. na rynku wydawniczym ukazała się jego publikacja „Vademecum pielgrzymujących na Jasną Górę”. W tym samym roku „Kochanowscy i Czarnolas”. Cztery lata później w 2004 r. „Sanktuarium Maryjne w Wysokim Kole”. W 2008 r. „Pionki i pobliskie tereny”, a także „Od młynów do prochowni” oraz „Fraszki frywolne i inne”. W 2015 r. lokalny rynek literacki wzbogacił się o kolejną książkę tego autora: „Pionki, miejsca pamięci, hołdu i dziękczynienia”. Ostatnia wydana książka, to „Pionki. Miasto pełne zieleni” która mogła nie trafić do czytelników, gdyby nie upór Stanisława Alfreda Traczyka.

Przeczytaj również

Komentarze