Starosta radomski: Nowe karetki nie mogą jeździć i służyć pacjentom z naszego powiatu

Starosta radomski: Nowe karetki nie mogą jeździć i służyć pacjentom z naszego powiatu

Starostwo powiatowe w Radomiu nie może zarejestrować karetek otrzymanych od marszałka województwa mazowieckiego. Wygasły tzw. miękkie dowody rejestracyjne upoważniające do poruszania się po drogach przez 30 dni. Otrzymane ambulanse stoją bezużyteczne w garażach szpitali powiatowych w Pionkach i Iłży.

Do SPZZOZ w Pionkach karetka trafiła 18 maja 2022 r. Informacja o przekazaniu pojazdu została opublikowana na stronie SPZZOZ w dniu 30 maja i na fotografii widoczny jest numer rejestracyjny – WRA 9430G. Oficjalne przekazanie karetki dla szpitala w Pionkach przez władze zarządu województwa mazowieckiego nastąpiło w dniu 6 lipca 2022 r. w obecności starosty powiatu radomskiego.

11 sierpnia starosta radomski Waldemar Trelka na swoim profilu fb napisał: „Zanim ktoś stwierdzi, że starostwo nie potrafi zarejestrować pojazdów chcę podkreślić, że absolutnie nikogo nie obwiniam za zaistniałą sytuację. W wielkich projektach europejskich różne rzeczy się zdarzają... Ale po kolei:

  • Niedawno Zarząd Województwa Mazowieckiego przekazał dwie karetki transportowe marki Mercedes (każda o wartości blisko 300 tysięcy złotych) do Szpital Powiatowy w Iłży oraz Nowy Szpital Powiatowy w Pionkach - za co bardzo serdecznie po raz kolejny dziękujemy.
  • Producentem pojazdów jest fabryka w Hiszpanii, a samorządowi województwa sprzedała je polska firma. Obie nasze karetki zostały zarejestrowane czasowo na 30 dni (tzw. miękki dowód rejestracyjny), ale na razie nie można ich zarejestrować na stałe (sic!)
  • Okazało się, że świadectwo zgodności z wielocyfrowym numerem homologacji, który określa typ, wariant i wersję pojazdu... jest nieważne. Tych pojazdów nie ma w europejskim systemie ewidencji.
  • Polski sprzedawca zapewnił nas, że hiszpańska firma złożyła już wniosek o rejestrację nowego numeru homologacji w Luksemburgu i pozostaje tylko czekać na dostarczenie nowych dokumentów, co ma nastąpić jeszcze w sierpniu.

Szkoda mi tylko, że nowe karetki nie mogą jeździć i służyć pacjentom z naszego powiatu. I pomyśleć, że ludowe przysłowie mówi, że darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby...”.

12 sierpnia informacja o tym iż starostwo radomskie nie może zarejestrować darowanych karetek pojawiła się również na TVP Warszawa, gdzie wyraźnie podane zostało iż „na razie to niemożliwe, bo przekazane przez Urząd Marszałkowski karetki nie istnieją w europejskim systemie ewidencji pojazdów, co oznacza, że nie można wyrobić im stałych dowodów rejestracyjnych i nie mogą wyjeżdżać na ulice. Okazało się, że ich numery homologacji, czyli taki specjalny unijny certyfikat, jest nieważny” – potwierdził Marcin Genca, rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska oświadczyła, że samorząd województwa przekazał mazowieckim szpitalom w sumie 7 takich karetek. Zaprzecza, by medycy mieli kłopot z ich użytkowaniem:

Są normalnie użytkowane, jeżdżą w tym momencie na tak zwanych miękkich dowodach rejestracyjnych, no niestety docierają do nas informacje, że problem jest tylko w Radomiu, w szpitalach podległych staroście radomskiemu.

Jak podaje TVP Warszawa karetki z Iłży i Pionek jeździły, ale tylko przez 30 dni, bo na tyle pozwalał miękki dowód. Dalsze użytkowanie groziłoby wysokimi mandatami i dlatego pojazdy czekają na dopełnienie formalności, które mają potrwać do końca sierpnia.

480 mln zł wydał w sumie samorząd województwa mazowieckiego na zakup 91 karetek. To była inwestycja w ramach unijnego projektu na zakup wyposażenia do walki z koronawirusem. 415 mln zł dała Unia Europejska, blisko 50 mln zł wyłożyło województwo mazowieckie, a około 15 mln zł pochodzi z budżetu państwa. Karetki trafiły m.in. do szpitali: w Pionkach, w Iłży, w Zwoleniu, w Radomiu, w Otwocku czy Warszawie i Płocku, ale nie wszystkie są tego samego typu oraz marki. Nowe karetki dla szpitali w Zwoleniu i Pionkach to ambulanse sanitarne typu T z pełnym wyposażaniem. Do szpitali w Pionkach i Iłży oraz do Otwocka trafiły pojazdy marki Mercedes Benz Vito wyposażone w nosze, transporter pod nosze i krzesełko kardiologiczne samojezdne. Z kolei do szpitala w Zwoleniu trafił pojazd marki Volkswagen wyposażony w nosze główne, transporter pod nosze i krzesło kardiologiczne samojezdne.

Przeczytaj również

Komentarze