Szpital dobrej zmiany z długami

Szpital dobrej zmiany z długami

Tomasz Łyżwa jako przewodniczący rady społecznej szpitala w Pionkach poinformował, że przetarg na budowę pierwszego pawilonu został rozstrzygnięty. W sumie wpłynęło 7 ofert, z czego 3 z nich były powyżej ceny kosztorysowej. W ciągu najbliższych dni ma zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Także jest to dobra informacja dla nas, dla mieszkańców Pionek, wykonanie tego pierwszego etapu, później nastąpi drugi, bo czekaliśmy na to kilkanaście lat, także dobra zmiana w powiecie dobrze działa – mówił z dumą podczas sesji radny Łyżwa.

Włodzimierz Szłabaj poinformował radnych we wcześniejszej dyskusji na temat PWKC, że SPZZOZ w Pionkach posiada zadłużenie wobec spółki na kwotę 446 tys. zł bez odsetek za ogrzewanie i wodę, a Powiatowy Zarząd Dróg 128 tys. zł za odprowadzanie wód gruntowych. Radny Łyżwa wspomniał również, że dyrektor szpitala zwróciła się do burmistrza o umorzenie podatku od nieruchomości w kwocie ok. 108 tys. zł za rok poprzedni i umorzenie 10 tys. zł podatku za styczeń 2020 r.

Szpital ma spore zadłużenie wobec PWKC. Jest to prawda. W zeszłym roku szpital spłacił też spore zadłużenie, to też było koło pół miliona zł – wyjaśniał przewodniczący rady społecznej szpitala i dodał, że poprzedni dyrektorzy SPZZOZ źle zarządzali jednostką. Nowa pani dyrektor wszystko prostuje i szpital wychodzi na prostą. – W budżecie szpitala, on się rocznie zamykał 2 mln miał straty, nieraz 2 i pół, różnie. Te długi narastały. Powiat spłacał te długi. W roku poprzednim i w tym roku szpital dostał pożyczkę od powiatu, dużą pożyczkę żeby uregulował większość swoich należności i budżet, który jest konstruowany na ten rok przez ZOZ zakładał, że będzie na zero, że nie będzie straty, a były duże straty tak jak mówiłem ok. 2 mln straty. Tylko no, sytuacja nieprzewidziana, covid. No i nie wiem czy państwo wiecie, ale szpital też po prostu dostaje pieniądze z NFZetu za wykonane usługi, za rehabilitację, za porady lekarskie i za wiele innych rzeczy. Z powodu covidu no szpital miał swoją działalność jakby ograniczoną. NFZ nie zapłacił za wykonanie pewnych usług jakby można powiedzieć przez szpital. I ta sytuacja się troszeczkę pogorszyła, ale mimo to no mówię, inwestycja szpitala będzie.

Radni miejscy wpisali do budżetu na rok 2020 pomoc finansową dla powiatu na remont szpitala w kwocie 500 tys. zł. W dniu 30 czerwca przeznaczyli dodatkowo 50 tys. zł dotacji celowej na zakupu 17 zestawów łóżkowych dla oddziału chirurgicznego w Pionkach.

 

Przeczytaj również

Komentarze