Trzeci obiekt kultury w Pionkach

Trzeci obiekt kultury w Pionkach

Budynek starej elektrowni na Pronicie zostanie oddany władzom województwa. Ma tam powstać nowy obiekt kulturalny.

Romuald Zawodnik poinformował o spotkaniu w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu, gdzie omówiono projekt utworzenia centrum kultury PRO Art – autorstwa Zbigniewa Belowskiego. Marszałek Adam Struzik o sprawie dowiedział się od burmistrza Pionek, tak twierdzi Zawodnik, i podpisano list intencyjny w sprawie przekazania budynku samorządowi województwa.

To jest piękny, zabytkowy budynek, który wymaga wielomilionowych nakładów – wyjaśniał Zawodnik. – Miasta nie stać na to. Przekazanie go władzom województwa może stworzyć w tym miejscu perełkę, która stanie się niedługo takim centrum kultury, ale będzie się też przyczyniała do promocji miasta na arenie ogólnoeuropejskiej.

Mieliśmy o tym nie mówić, bo to nie jest jeszcze ten czas – podsumował wypowiedź Zawodnika przewodniczący Rady. – Skoro pan burmistrz odpalił ten temat, to muszę wyjaśnić. Ten projekt urodził mi się w głowie w 2007 r. Były pewne szanse na jego realizację, które nie zostały wykorzystane. Wspólnie z kolegą wiceprzewodniczącym zaprosiliśmy marszałka Adama Struzika żeby pokazać ten obiekt, ponieważ nie zobaczywszy tego obiektu, nikt nie ma wyobrażenia jak to wszystko wygląda (…). W tej chwili nie zapadła jeszcze decyzja, ale dostaliśmy zielone światło żeby rozpocząć przygotowania formalne do przekazania tego obiektu (…). To będzie Elektrownia 2, profil wstępnie określony jako instytucja kultury i sztuki specjalizująca się, ze względu na wielkość powierzchni, w wielkich formatach.

Zbigniew Belowski oświadczył, że wszystko to, to tylko wstępne rozmowy i projekt nie jest jeszcze realizowany.

Budynek ciepłowni jest wspaniałym obiektem architektonicznym, który niszczeje od lat. Warto byłoby go zachować i ocalić przed zniszczeniem.

Przeczytaj również

Komentarze