Uwaga!!! PILNY KOMUNIKAT!!!

Uwaga!!! PILNY KOMUNIKAT!!!

W związku z pożarem odpadów tworzyw sztucznych na terenie byłych zakładów Pronit (firma Bomax) prosimy o pozostanie w domach, nieotwieranie okien. Na terenie miasta może wystąpić zadymienie, które może doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych.

W dniu 18 stycznia 2020 r. około godz. 3:00 nad ranem wybuchł pożar na terenie byłych zakładów Pronit. Palą się odpady, które firma Bomax pozostawiła po swojej działalności. Sytuacja może stanowić zagrożenie nie tylko dla środowiska i przyległych firm takich jak Mesko, ale również dla zdrowia mieszkańców.

Dlatego burmistrz Robert Kowalczyk apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach i nieotwieranie okien. Trwa akcja gaśnicza w której uczestniczy 35 jednostek straży pożarnej i zastępy OSP.

Specjalistyczna jednostka Państwowej Straży Pożarnej będzie monitorowała stan jakości powietrza na terenie miasta.

Prosimy zwracać uwagę na ogłoszenia zarówno w miejscach zamieszkania i środkach masowego przekazu.

Jakość powietrza

Przeprowadziliśmy serię pomiarów stanu czystości powietrza – poinformował Jarosław Latusek WIOŚ Warszawa delegatura Radom. – Do tego celu ściągnięty był samochód specjalistyczny z Płocka i na dzień pomiaru, tj. wykonanego 18 stycznia między godziną 15, a 16 pomiary wykazały, że nie ma istotnego takiego zagrożenia dla mieszkańców Pionek. Na czas dogaszania pożaru będzie odczuwalna uciążliwość odorowa i w tym czasie należałoby ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz do niezbędnego minimum.

W niedzielę tj. 19 stycznia o godz. 14:40 straż pożarna zakończyła działania gaśnicze składowiska odpadów firmy BOMAX na terenie byłego Pronitu w Pionkach. Z informacji ustalonych przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Pionkach wynika iż pogorzelisko zostało dokładnie przelane oraz przekopane tak, aby nie pojawiły się tam już zarzewia ognia.

Ponadto funkcjonariusze Policji zatrzymali 45 letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie. Mężczyźnie prokuratura postawiła zarzuty dokonania podpalenia składowiska odpadów.

Przeczytaj również

Komentarze