W Pionkach powstanie kryty kort tenisowy

W Pionkach powstanie kryty kort tenisowy

Gra w tenisa jest bardzo popularna wśród mieszkańców Pionek. Grają starsi, młodsi, a najmłodsi szkolą się pod czujnym okiem instruktorów. To spora społeczność, która chciałaby trenować cały rok, ale nie mają do dyspozycji krytego kortu. Teraz jest szansa by takie miejsce wreszcie zostało wybudowane.

W marcu 2021 r. raptem o 20 tys. zł poprosił radny Stanisław Pacan, który chciał, by w Pionkach powstał w przyszłości kryty kort tenisowy. Zabukował sobie tę kwotę z tzw. wolnych środków z przeznaczeniem na wykonanie projektu budowy, który w przyszłości miał się stać wkładem własnym do sięgnięcia po środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Wniosek trafił do projektu zmian w uchwale budżetowej, ale wówczas radna Wioletta Grzywacz „zamieniła” projekt kortu na wykonanie projektu bocznej uliczki od ul. Polnej.

Część radnych uważa, że kryty kort byłby bardzo dobrą inwestycją w rozwój pionkowskiej młodzieży, która preferuje grę w tenisa, choć ma do dyspozycji jedynie kort ziemny przy PSP nr 5. Chętnych do gry jest tak wiele, że trzeba wcześniej zapisywać się by móc skorzystać z kortu. Stąd właśnie pomysł, by wybudować miejsce z którego tenisiści mogliby korzystać cały rok, a i trening na krytym korcie odbiega od gry na podłożu ziemnym.

W Pionkach powstanie hala tenisowa z oświetleniem LED, gdzie będą umiejscowione dwa korty tenisowe wraz z zapleczem i niezbędną infrastrukturą. Nawierzchnia kortów będzie o podłożu betonowym, wyłożona sztuczną trawą, posypywana specjalnym piaskiem kwarcowym, gwarantującym wysoką jakość parametrów odbijającej się w trakcie gry piłki tenisowej. Zapewniona będzie piękna kolorystyka boiska tenisowego – wyznaczająca pole gry. Każdy z kortów będzie o wymiarach 34,80 m długości i 17,10 m szerokości.

Aby zwiększyć komfort cieplny w sezonie zimowym zostaną zamontowane nagrzewnice, które pozwolą dostarczyć odpowiednią ilość ciepła (nadmuch).

Co najważniejsze, finansowanie budowy hali i 2 kortów tenisowych będzie realizowane ze środków zewnętrznych, a nie z budżetu Gminy Miasta Pionki.

Zgodnie z zawartą w dniu 20 stycznia 2023 r. umową darowizny pieniężnej z osobą fizyczną – Ireną Nalewajko (kwota 500 tys. zł na rzecz miasta) i Klubem Sportowym TopSpin Pionki reprezentowanym przez Sylwestra Drelę (kwota 20 tys. zł na rzecz miasta) oraz Pionkowskim Stowarzyszeniem Tenisowym „Challenge” reprezentowanym przez Jarosława Kobylasa (kwota 20 tys. zł na rzecz miasta) inwestycja ta będzie mogła być zrealizowana. Według zapewnień burmistrza Miasta Pionki Roberta Kowalczyka, prowadzone są rozmowy o pozyskanie dodatkowych środków finansowych, które pozwolą zamknąć finansowo tę inwestycję.

Należy zaznaczyć, że w Klubie Sportowym TopSpin Pionki w zajęciach nauki gry w tenisa ziemnego, pod okiem 2 trenerów z licencją Polskiego Związku Tenisa Ziemnego uczestniczy około 100 dzieci oraz kilkunastu rodziców. Natomiast w Pionkowskim Stowarzyszeniu Tenisowym „Challenge” gra w tenisa ziemnego, kilkunastu dorosłych adeptów tenisa ziemnego.

Przeczytaj również

Komentarze