Wybory do Sejmu i Senatu – kandydatki z Pionek

Wybory do Sejmu i Senatu – kandydatki z Pionek

Już 15 października odbędą się wybory do Sejmu oraz Senatu, a także Referendum Ogólnokrajowe. Do otwarcia lokali wyborczych pozostało więc 44 dni.

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej nie ma jeszcze pełnych list kandydatów, choć na bieżąco są uzupełniane. Media ogólnopolskie i lokalne każdego dnia przekazują informacje o kandydatach do Sejmu i Senatu, odbywają się również konferencje prasowe liderów ugrupowań politycznych na których przedstawiane są nazwiska startujących w wyborach. Dziś np. prezes Prawa i Sprawiedliwości prezentował „jedynki” z każdego z okręgów, choć kandydaci nie zostali jeszcze zgłoszeni do PKW.

Przy okazji wiadomo, że z list PiS w okręgu nr 17, a więc byłego województwa radomskiego jest kandydatka z Pionek – na przedostatnim miejscu (16) na liście pojawiło się nazwisko radnej Wioletty Grzywacz (informację podało Radio Plus Radom).

Za to z 5 miejsca listy KO do Sejmu wystartuje wiceburmistrz miasta Kamila Kaczorowska, o czym sama poinformowała mieszkańców już kilka dni temu, a wraz z posłem i jednocześnie kandydatem KO Konradem Frysztakiem, z dużym sukcesem zbiera podpisy poparcia w mieście Pionki oraz okolicach. W poprzednich wyborach to Konrad Frysztak startował z nr 5 i uzyskał drugi wynik. W tych wyborach ma więc na liście wyborczej miejsce nr 2.

Po oficjalnym zgłoszeniu pełnych list wyborczych do PKW przedstawimy je Czytelnikom. Termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatorów upływa 6 września o godz. 16:00.

 

Pytania w Referendum Ogólnokrajowym brzmią:

Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

 

Przewodniczący PKW wyjaśnia, że 15 października na wyborców w komisjach wyborczych, będą czekały trzy karty głosowania: do Sejmu, Senatu i referendalna. Wskazuje, że podczas głosowania wszystkie karty będą umieszczane w tej samej urnie. Wyborca nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania – może zdecydować, że nie chce brać udziału w referendum, którego wynik zależy od frekwencji. Karty referendalnej można więc nie odbierać od Komisji Wyborczej – nie wolno jej w żaden sposób niszczyć, bo za taki czyn grozi odpowiedzialność karna, którą ponosi bezpośrednio wyborca.

 

Miejsca na terenie miasta Pionki, w których bezpłatnie można zamieszczać urzędowe obwieszczenia wyborcze i plakaty wszystkich komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu – słupy ogłoszeniowe znajdujące się we wskazanych niżej miejscach:

 • Aleje Lipowe – Leśna,
 • ul. Niepodległości koło stacji PKP Pionki Zachodnie,
 • ul. Niepodległości – ul. Mickiewicza,
 • ul. Boh. Studzianek – ul. Kwiatowa,
 • ul. Partyzantów – ul. Podgaje,
 • ul. Al. Jana Pawła II koło stacji PKP Pionki Zachodnie,
 • ul. Al. Jana Pawła II – Urząd Miasta Pionki,
 • ul. Kolejowa/Zwoleńska koło stacji PKP Pionki Główne,
 • ul. Adama Mickiewicza – ul. Leśna,
 • ul. Radomska – ul. Harcerska,
 • ul. Henryka Sienkiewicza – ul. Łączna,
 • ul. Juliusza Słowackiego – ul. Marii Konopnickiej,
 • ul. Zakładowa – ul. Harcerska,
 • ul. Zwoleńska – ul. Wspólna,
 • Al. Lipowe – park.

Plakaty należy umieszczać w taki sposób, aby nie zasłaniały treści urzędowych obwieszczeń i można je było usunąć bez powodowania szkód.

Przeczytaj również

Komentarze