Zdruzgotany przewodniczący Maślanek

Zdruzgotany przewodniczący Maślanek

Sesja absolutoryjna w późnych godzinach popołudniowych, wysoka temperatura i być może świadomość, że grupa opozycyjnych radnych, którzy będą głosowali przeciwko wotum zaufania dla Roberta Kowalczyka liczy tylko 4 osoby, wpłynęły na wypowiedź radnego Wojciecha Maślanka, który chciał być obiektywny w swojej ocenie, ale wyszło jak zawsze. Oberwało się urzędnikom, burmistrzowi oraz radnym, którzy nie podzielają zdania opozycji, że w mieście dzieje się źle, choć w sumie jest dobrze. Wypowiedź radnego była na tyle pogmatwana, że zacytujemy ją w całości, by nie narazić się na zarzuty o przeinaczeniu słów.

Jestem zdruzgotany i zdziwiony, że pan burmistrz jako organ wykonawczy i część radnych przechodzi nad bardzo poważnymi sprawami tak sobie normalnie – mówił radny Wojciech Maślanek zabierając głos podczas debaty nad raportem o stanie gminy miasta Pionki za rok 2021. – Z marszu, a to są bardzo poważne sprawy i naruszenia stwierdzone przez jednostki kontrolujące. Dodam jednostki, jedne z najwyższych jednostek państwowych. Myślę, że należy pochylić się nad tym i to respektować. I panie burmistrzu, to jest nauczka dla pana, myślę na ten rok i na przyszły żeby po prostu nie popełniać takich błędów albo zatrudnić nowych urzędników, którzy, na których chyba pan nie może polegać. To jest jedna sprawa. Zacznę od obszaru mojej bliskiej koleżanki radnej Grzywacz, czyli o inwestycjach. Nie da się ukryć, że miasto jest w budowie, miasto się rozwija i bardzo dobrze i jeżeli chodzimy, i jeżeli chodzi o duże pieniądze, to chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować wszystkim instytucjom i jednostkom zewnętrznym, ale zacznę od największych środków, które, które są generowane do nas, do samorządu pionkowskiego, czyli do państwowych, rządowych. W tym momencie nikt tu z państwa nawet nie wspomniał, a chyba tych rządowych pieniędzy od rządu najwięcej miasto pozyskało.

„Rządowe pieniądze od rządu” to pieniądze podatników, o czym przypomniał przewodniczącemu radny Zbigniew Belowski, który uznał, że oto zaczęła się już kampania wyborcza w Pionkach. O „rządowych pieniądzach od rządu” wspomniano w raporcie o stanie gminy miasta Pionki za 2021 rok, bo trudno pisać o dofinansowaniach do licznych inwestycji miejskich bez wskazania źródła. Mówił też o tym Robert Kowalczyk w swojej wypowiedzi, ale radnemu Maślankowi być może umknął ten szczegół.

Serdecznie dziękuje, serdecznie dziękuję tutaj radnym z klubu PiS, którzy, którzy naprawdę lobbują i starają się żeby te środki jak największe do nas trafiły – mówił przewodniczący, choć wnioski o dofinansowania piszą miejscy urzędnicy, którym to zarzucał brak kompetencji i sugerował wymianę na nowych. Wielokrotnie przy próbie wprowadzenia do budżetu środków na wykonanie projektów na jakąś inwestycję, radni z klubu PiS, a konkretniej Wioletta Grzywacz i Tomasz Łyżwa starają się podważyć jej słuszność, twierdząc iż są ważniejsze rzeczy do zrobienia, a radny Tomasz Łyżwa nawet zasugerował by nowe projekty robić dopiero wtedy gdy zostaną pieniądze po rozliczeniu budżetu. Tyle, że projekty na wykonanie inwestycji wykonywane są w momencie gdy w trakcie roku budżetowego pojawia się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne, także te „rządowe pieniądze od rządu”. Jednak zdaniem radnego Maślanka, radni z klubu PiS lobbują za ich przyznaniem, choć śledząc obrady komisji i sesje można odnieść zupełnie inne wrażenie.

Pochylę się nad inwestycją, która aktualnie jest wykonywana na ulicy Aleje Lipowe. Szanowni państwo, ponad 3 mln 100 tys. zł dla ulicy, która czekała blisko 50 lat na remont, przebudowę i budowę odwodnienia, kanalizacji. I w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować szczególnie radnej Wioletcie Grzywacz, panu radnemu Tomaszowi Łyżwie, a przede wszystkim posłowi Kosztowniakowi, bo naprawdę z nich strony dzięki mojej skromnej osobie i staraniom naprawdę te osoby przyczyniły się do decyzji, która była wiążąca i miasto Pionki naprawdę te środki… Nie będę wymieniał wszystkich, ale to są największe.

Wojciech Maślanek zabrał głos w debacie nad raportem na podstawie którego radni udzielają wotum zaufania burmistrzowi. Peany radnego nijak miały się do zapisów raportu. Przypomnijmy, że radny Maślanek chciał modernizację ul. Aleje Lipowe sfinansować w całości z budżetu miasta kosztem innych wydatków lub zaciągnięciem wielomilionowego kredytu bez czekania na możliwość wykonania jej z dofinansowaniem zewnętrznym. Teraz dziękuje i chwali radnych PiS za pracę, którą wykonali urzędnicy miejscy.

Również chciałbym podziękować urzędowi marszałkowskiemu i starostwu powiatowemu, wszystkim instytucjom państwowym, które te środki generują. Myślę chciałbym żebym tych środków było więcej, ale za to również trzeba podziękować. Natomiast chciałbym się chwilę pochylić nad panie burmistrzu, nad jakością tych inwestycji. Jakość. Gwarancja i zabezpieczenie naszych interesów. Z tym nie jest do końca tak wszystko w porządku. I ja życzyłbym sobie panie burmistrzu żeby zamiast tych kolorowych zdjęć w tym raporcie naprawdę chwalić się, bo ma pan czym się chwalić i przedstawiać rzeczy, które udało się zrealizować, ale również te rzeczy, które są przed nami, które nie z różnych przyczyn nie udało nam się zrealizować, powinny też te informacje się znaleźć w tym raporcie. A jeżeli chodzi o jakość to nie musimy daleko sięgać, możemy nawet przejść w przerwie i wszyscy mogą się przekonać nad alejką wzdłuż ul. Al. Jana Pawła II, bo z żywicy, która, która naprawdę jest w stanie fatalnym i nie wystarczy na pewno te doraźne łatanie odcinków małych, ale trzeba ją panie burmistrzu, bo tu już kilku fachowców nawet się wypowiadało, wymienić tą nawierzchnię na nową. Nie wiem kto zawinił, trzeba to sprawdzić, ocenić i ona generalnie od kościoła św. Barbary po dworzec zachodni PKP, no ona się kwalifikuje do kompletnej wymiany.

Wszyscy szanowni państwo dalej mogliście się zapoznać chyba w internecie o stanie pomieszczeń niektórych w Miejskim Ośrodku Kultury budynek B, no przy ulicy Zakładowej. No wszyscy wiemy dlaczego no, dlatego, że dach cieknie, ten obiekt niszczeje. Jeżeli my nie wykonamy dachu, jest to naprawdę potężna inwestycja, bo chyba trzeba specjalną blachę, gdzie ją musi zatwierdzić chyba konserwator zabytków zastosować, ale no nie możemy remontować od fundamentów czy kondygnacji niskich nie zaczynając od dachu. Bo wszyscy widzieli jak byłe pomieszczenia, szczególnie po byłej restauracji, nie będę używał nazwy prawda, ale grzyb i ogólna dewastacja. My nad tym musimy się pochylić i pracować, bo budynki nam niszczeją. Dalej budynek w pawilonie sportowym. Ja nie wiem jak trybuny, powierzchnie trybun czy dalej przeciekają, ale przecieka w niektórych miejscach dach nad siłownią i nad fitnessem na 100%. Na pewno przecieka. To jest fakt. To jest fakt. Szanowni państwo, to tyle myślę jeżeli chodzi o inwestycje. Natomiast panie burmistrzu, ja jako radny, jako przewodniczący rady miasta Pionki życzyłbym sobie jednak większej współpracy pomiędzy dwoma organami. Drzwi rady miasta Pionki stoją naprawdę zawsze otwarte dla pana. Z tym że no ja jak często pytam pracowników biura rady miasta Pionki czy jest pan burmistrz, często no otrzymuję odpowiedź: nie ma, nie wiem, nie widziałam, bo pana faktycznie nie ma. Ja wiem, może pan być na różnych wyjazdach, może pan reprezentować miasto, ja to rozumiem, ale ja panie burmistrzu, jeżeli dzwonię do burmistrza lub do pana, lub do pana sekretarki, to ja nie chcę rozmawiać o pogodzie, tylko no mam poważną sprawę i chciałbym żeby pan pochylił się nad tą sprawą.

Natomiast jeżeli chodzi o funkcjonowanie urzędu, to chciałbym przekazać opinię mieszkańców. Naprawdę panie burmistrzu ten urząd nie tak doskonale funkcjonuje, jak tu kolega mój przedmówca tu raczył stwierdzić. Jest dużo do poprawy. Są opinie, że mieszkańcy, petenci przychodzą i nie uzyskują rozwiązania czy załatwienia tego problemu od razu. Proszę zostawić numer telefonu, załatwię, później. No myślę, że no naprawdę po tych szkoleniach (przyp. red. szkolenia w zakresie wprowadzanej e-administracji) ten obieg informacji będzie inny i naprawdę urzędnicy będą załatwiali od razu proste sprawy myślę naszych mieszkańców miasta.

Ja w dniu dzisiejszym panie burmistrzu nie będę katem, bo ten obszar, który chciałem poruszać już tam, już ocenili moi przedmówcy, ale generalnie na koniec chciałem dodać, że jak w latach poprzednich i w tym roku za dużo panie burmistrzu jest niedociągnięć, które, nad którymi musi pan pracować wraz ze swoimi urzędnikami i podległymi jednostkami i nie uzyska pan ode mnie wotum zaufania za 2001 rok, 21, 21. A raport o stanie gminy miasta Pionki oceniam zgodnie z moją wypowiedzią negatywnie gdyż nie zawiera wszystkich wiadomości i informacji, które tu powinny dla mieszkańców się znaleźć, tylko zawiera no 50% na pewno kolorowych zdjęć, ładnych zdjęć panie burmistrzu, bo jeszcze raz powtarzam, no jest się czym pochwalić, ale trzeba pochylić się nad problemami.

Jeżeli chodzi o współpracę pomiędzy organami stanowiącym i wykonawczym, panie burmistrzu nie chciałbym żeby takie sytuacje powtarzały się na sesjach czy na komisjach żeby po prostu pan w taki sposób się zachowywał czy reagował na wypowiedzi radnych, na stanowiska, bo to nie przystoi. Zwykle nie przystoi. Naprawdę. Bo nieraz pan podchodzi za bardzo nerwowo, wręcz nadpobudliwie i są takie groteskowe, dosłownie śmieszne sytuacje. Naprawdę, bo niektórzy z poważnych spraw chcą sobie zrobić teatr, szopkę, ale to nie na tym rzecz polega, bo słuchajcie, miejmy świadomość, że nas cały czas, mnie jako radnego, pana burmistrza, urzędników, dyrektorów, prezesów oceniają nasi mieszkańcy. I naprawdę ja bym tylko chciał żeby każdy sobie zrobił rachunek sumienia i przypomniał sobie jaki jest to, jaka jest ocena co 4, co 5, no zobaczymy ile nasza kadencja będzie trwała, że jeżeli my, jeżeli będziemy dalej kandydować czy dalej będą pracownicy pracować na swoich jakby miejscach, to mieszkańcy oceniają w dniu wyborów. Proszę naprawdę do tego podchodzić z pokorą, bo w ubiegłej kadencji było kilku, większość rady miasta Pionki, jak ich mieszkańcy ocenili, to chyba dokładnie wiemy w 2018 roku. Dlatego jeszcze raz podkreślam, będę głosował na nie w przedmiocie projektu uchwały nr 1. Dziękuję bardzo.

Pozostawiamy ocenę wypowiedzi radnego Maślanka mieszkańcom miasta. Gdyby komuś umknęło o czym radny mówi, to zabrał głos w ocenie stanu miasta za rok 2021 przedstawionego w raporcie. Raport można pobrać TUTAJ.

Przeczytaj również

Komentarze